سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی توان از کشور خارج شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، چند توصیه مهم اربعینی را خطاب به زائران ایرانی مطرح نمود.

سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی توان از کشور خارج شد

ایرنا؛ حمید مکارم سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف روز شنبه درگفتگو با خبرنگار ایرنا، چند ملاحظه و توصیه مهم خطاب به زائران عتبات عالیات بویژه در ایام اربعین عنوان نمود.

وی با توجه به لغو ویزا عراق در ماههای محرم و صفر گفت: بعضی از هموطنان با تصور غلط از موضوع، بدون پاسپورت به مرز مراجعه می نمایند که این امر برای خود آنان مسائلی بوجود می آورد و به ناچار باید به شهر خود بازگردند.

سرکنسول ایران در نجف یادآور شد: خروج از کشور و ورود به هر کشور دیگری از جمله عراق، همیشه احتیاج به گذرنامه معتبر دارد و هیچ کس بدون گذرنامه نمی تواند به عراق سفر کند، بنابر این توصیه می گردد زائران ایرانی بدون داشتن گذرنامه به استان های مرزی مراجعه ننمایند چرا که ورود به هیچ کشوری بدون پاسپورت امکان پذیر نیست.

وی گفت: آنچه در این ایام و اربعین لغو شده، گذرنامه (پاسپورت) نیست بلکه ویزا (ویزا) ورود به عراق است بنابر این همراه داشتن گذرنامه معتبر برای زائران عتبات عالیات الزامی است.

سرکنسول ایران در نجف، توصیه مهم دیگر به زائران عتبات عالیات را ضرورت کنترل گذرنامه پس از خروج از ایران و ورود به عراق برای مطمئن شدن از این که گذرنامه شان از سوی پلیس مرزی ایران و عراق مهر خروج و ورود خورده است.

وی گفت: گاهی بدلیل ازدحام جمعیت یا اشتباه فردی، بعضی ماموران عراقی سهوا در مرزهای زمینی یا هوایی مهر ورود به عراق را در داخل گذرنامه ها نمی زنند و با توجه به شرایط امنیتی و وجود ایست های بازرسی مختلف در طول جهت، این امر ممکن است سبب بازداشت هموطنان به علت ورود غیرمجاز به خاک عراق و محاکمه آنان گردد.

مکارم توضیح داد: این نوع حساسیت ها و برخوردها حق هر کشوری هست و طبیعی هم هست که عراقی ها مانند هر کشور دیگری از جمله خود ما روی امنیت کشورشان حساسیت داشته باشند و این امر بویژه با توجه به تحرکات تروریسم قابل درک است و زائران ایرانی باید برای پیشگیری از هر گونه مسائل حقوقی و قانونی برای خود در عراق، گذرنامه معتبر همراه داشته و دقت نمایند حتما مهر خروج از ایران ورود به عراق در آن درج گردد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف گفت: ملاحظه دیگر این است که هزینه حمل و نقل در عراق بسیار بالاتر از ایران است. در ایام اربعین سال جاری یافتن وسیله نقلیه رایگان سخت تر از سالهای قبل خواهد بود. بنابراین زائران ایرانی باید از هم اکنون پیش بینی ارز و پول مورد احتیاج این سفر را نموده و در بدو سفر همراه داشته باشند و ترجیحا دینار عراقی و یا دلار همراه داشته باشند.

موضوع گمشدگان یکی دیگر از هشدارهایی است که این دیپلمات ایرانی در نجف خطاب به زائران ایرانی عتبات عالیات مطرح می نماید و می گوید: موضع گمشدگان به ویژه برای بچه ها و بزرگسالان باید هر چه بیشتر جدی گرفته گردد و برای کاهش مسائل بعدی حتما مشخصات فردی و شماره تماس در عراق را در جیب و ساک خود و همراهان درج کنید.

مکارم گفت: زائران اربعین سعی نمایند یا قبل از روز اربعین به کشور بازگردند و یا سفر بازگشت را دو روز بعد از آن انجام دهند چرا که بازگشت در شب روز و شب اربعین بدلیل مقررات ویژه آمد و شد، بسته بودن جهتهای شهری و جاده ای، ازدحام جمعیت و ترافیک و نبود وسایل نقلیه کافی، بسیار سخت است و گاه فرد ناچار است کیلومترها پیاده روی نموده و از گاری های دستی تا کامیون های بزرگ و وسایل ناایمن دیگر برای طی جهت استفاده کند و خطراتی برایش بوجود آید.

وی اضافه نمود: سال جاری با توجه به حذف ویزا و استقبالی که زائران ایرانی از هم اکنون نشان داده اند، پیش بینی می گردد آمار بسیار بالا رود و همین امر در صورت عدم پیش بینی لازم در حوزه خدمات بویژه حمل و نقل، ممکن است مسائلی برای زائران بویژه ایرانیان بوجود آورد.

سرکنسول ایران در نجف، عدم حمل وسایل ممنوعه از جمله چاقوی ضامن دار را از دیگر توصیه های مهم و ضروری به زائران ایرانی دانست و گفت: اخیرا گزارش هایی از سوی طرف عراقی بدست ما رسیده است که نشان می دهد بعضی زائران داخل ساک و چمدان خود وسایل ممنوعه از جمله چاقوی ضامن دار حمل می نمایند.

وی گفت: حمل چاقوی ضامن دار در اکثر کشورها جرم است و در عراق هم شش ماه حبس دارد. البته گاهی طرف عراقی چشم پوشی می نماید اما زائران عزیز باید بدانند ورود چاقو به حرم و مناطق تجمع ها و … علاوه بر ممنوعیت قانونی در عراق، امری خطرناک نیز هست و علاوه بر آنکه امنیت خود آنان را به خطر می اندازد ممکن است باعث دستگیری و دادگاهی شدن افراد گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 381

به "سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی توان از کشور خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی توان از کشور خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید