روسیه: آمریکا پیشنهاد تعهد برای عدم مداخله را رد می نماید

به گزارش مجله نایس پاتوق، رییس اداره آمریکای شمالی وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد، مسکو هیچ گاه در انتخابات آمریکا مداخله نکرده و قصد چنین کاری را نیز ندارد.

روسیه: آمریکا پیشنهاد تعهد برای عدم مداخله را رد می نماید

به گزارش مجله نایس پاتوق، جورجی بوریسنکو، رییس اداره آمریکای شمالی وزارت امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، روسیه هیچ گاه اقدام به مداخله در انتخابات روسیه ننموده و قصد آن را هم ندارد.

این مقام روس ادامه داد: مسکو بارها اظهار نموده است که روسیه هیچ گاه مداخله ننموده، مداخله نمی کند و برنامه ای هم برای مداخله در انتخابات آمریکا ندارد. ما روند انتخاباتی در آمریکا را مسأله ای می دانیم که تنها مردم آمریکا باید در آن معین نماینده باشند. مداخله در امور دیگر کشورها کاری است که آمریکا انجام می دهد.

آمریکا ششم نوامبر انتخابات میان دوره ای کنگره این کشور را برگزار خواهد نمود. مقامات آمریکایی از ماه ها قبل در خصوص احتمال مداخله روسیه در این انتخابات هشدار داده اند.

این مقام روس همچنین اظهار کرد، روسیه به آمریکا پیشنهاد داده است دو طرف طی توافقی کتبی متعهد شوند که در امور یکدیگر مداخله ننمایند. مسکو در هر زمانی آماده ارائه چنین تضمینی است اما واشنگتن علاقه ای نسبت به آن نشان نداده است.

بوریسنکو اظهار کرد: ما پیشنهاد تبادل متنی با همین مفاد میان وزارت خارجه روسیه و آمریکا را مطرح می کنیم. متأسفانه واشنگتن نسبت به این طرح اعتنایی نمی کند. آنان فقط قاطعانه آن را رد می نمایند.

این دیپلمات روس تأکید کرد: مسکو بارها پیشنهاد داده است که تعهدی کتبی برای عدم مداخله در امور داخلی دو کشور ارائه گردد.

بوریسنکو ادامه داد: ما در عین حال خاطرنشان نموده ایم که محتمل است از تجربه از سرگیری روابط دیپلماتیک در سال 1933 استفاده کنیم. در آن موقع ماکسیم لیتوینف، کمیسر امور خارجه شوروی و فرانکلین روزولت، رییس جمهوری وقت آمریکا یادداشت های شخصی تبادل کردند که شامل تعهد برای عدم مداخله در امور داخلی دو کشور بود. چیزی که جالب است این است که در آن موقع، مسئولان آمریکایی بر این مسأله تأکید داشتند زیرا بسیار نگران نفوذ شوروی طی رکود بزرگ بودند.

به گفته این دیپلمات روس، مسکو چنین پیشنهادی را در ماه ژوئن و حتی پیش از نشست هلسینکی مطرح نموده است.

وی اضافه کرد: ما پیش نویسی از این طرح را برای همکاران آمریکایی خود فرستادیم تا آن را آنالیز نمایند. آمریکا آن را رد کرد. ما آماده ایم تا در هر زمانی به آنان تضمین کتبی بدهیم اما آمریکا تمایلی در این خصوص نشان نمی دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 66

به "روسیه: آمریکا پیشنهاد تعهد برای عدم مداخله را رد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا پیشنهاد تعهد برای عدم مداخله را رد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید