کاوشگر امید اولین تصویرش از مریخ را مخابره کرد

به گزارش مجله نایس پاتوق، کاوشگر امید امارات متحده عربی اولین تصویر خود را از سیاره مریخ به زمین مخابره کرد.

کاوشگر امید اولین تصویرش از مریخ را مخابره کرد

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز، این فضاپیما سه شنبه گذشته وارد مدار این سیاره سرخ شد و امارات متحده عربی را به اولین کشور عربی در تاریخ تبدیل کرد که در همسایگی نزدیک زمین حضور علمی دارد.

این تصویر اول با چشم اندازهای مشابه بسیاری از مریخ دنبال خواهد شد. کاوشگر امید در مدار بازی قرار گرفته است تا بتواند آب و هوای مریخ و سیستم های آب و هوایی را مطالعه کند، به این معنی که این ماهواره دیسک (صفحه حلقوی) کامل سیاره مریخ را نیز مشاهده خواهد نمود.

این چشم انداز برای تلسکوپ های مستقر در زمین آشناست اما ماهواره هایی که در فضا برای مطالعه این سیاره سرخ قرار می گیرند کمتر با این منظره روبرو می شوند. این ماهواره ها به طور سنتی در نزدیکی سیاره نگه داشته می شوند تا بتوانند تصاویری با وضوح بالا از سطح این سیاره سرخ به دست آورند و به عنوان ایستگاه های رله ارتباط از راه دور برای ربات های در تماس با زمین عمل نمایند.

تصویر مخابره شده از مریخ توسط ابزار EXI کاوشگر امید و از ارتفاع 24 هزار و 700 کیلومتری (15،350 مایل) بالاتر از سطح مریخ در ساعت 20:36 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه ثبت شده است ؛ یعنی یک روز پس از رسیدن کاوشگر امید به مریخ این تصویر ثبت شده است.

در این تصویر قطب شمال مریخ، سمت چپ بالای تصویر دیده می گردد. در مرکز تصویر درست روی خط تلاقی شب و روز، کوه المپوس (المپ)، بزرگترین آتشفشان کل منظومه شمسی، قابل رویت است. سمت راست آن سه آتش فشان هم خط دیده می شوند که آسکریوس، پاوونیس و آریسیا نام دارند. دره ژرف و وسیع مارینر هم در لبه سمت راست مریخ در این تصویر دیده می گردد که بخشی از آن زیر ابر قرار گرفته است.

کاوشگر هزار و 350 کیلوگرمی امید با راکت H-2A به فضا پرتاب شد و برای خروج از جو زمین و سفر 500 میلیون کیلومتری خود به سرعتی معادل 40 هزار کیلومتر در ساعت رسید.

تنها آمریکا، روسیه، اروپا و هند چنین پروژه ای را با موفقیت انجام داده اند. کاوشگر امید در امارات و زیر نظر کارشناسان آمریکایی طی 6 سال فراوری و آماده پرتاب شد. این پروژه یکی از برنامه هایی است که دولت امارات می گوید با هدف دور کردن این کشور از وابستگی به نفت و گاز، و تحقق آینده ای بر اساس اقتصاد دانش بنیان در دست دارد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1462

به "کاوشگر امید اولین تصویرش از مریخ را مخابره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر امید اولین تصویرش از مریخ را مخابره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید