روز دهم تظاهرات عراق؛ حوزه های نفتی و پل ها هدف معترضان

به گزارش مجله نایس پاتوق، معترضان در عراق، در دهمین روز دور دوم تظاهرات، میادین نفتی و پل های ارتباطی در شهرهای استان های مختلف را از مهم ترین اهداف خود قرار داد ه اند.

روز دهم تظاهرات عراق؛ حوزه های نفتی و پل ها هدف معترضان

به گزارش گروه بین الملل مجله نایس پاتوق، در روز دهم دور دوم اعتراضات عراق جمعی از تظاهرات کنندگان برای فشار بیشتر بر دولت، میادین نفتی و پل های ارتباطی را هدف خود قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، معترضان در استان های جنوبی و مرکزی عراق، با افزایش دامنه اعتراضات خود در تلاش هستند تا راه های اصلی، نهادهای دولتی و تأسیسات انرژی را ببندند و مانع ورود کارمندان به محل کارشان شوند.

طبق این گزارش، بر خلاف بغداد که در روز یکشنبه شاهد دخالت نیروهای امنیتی و بازگشایی خیابان های اصلی بود، نیروهای امنیتی و ارتش این کشور در استان های جنوبی و مرکزی اقدام خاصی علیه معترضان انجام نداده اند. از شش روز گذشته تاکنون تظاهرات کنندگان مقابل بندر ام قصر جنوبی و شمالی استان بصره تجمع و همچنین راه های منتهی به میدان نفتی مجنون را نیز مسدود کرده اند.

میدان نفتی مجنون واقع در جنوب عراق سومین میدان بزرگ نفتی جهان است که ذخایر آن به 12.6 ملیارد بشکه می رسد.

به گفته آناتولی، در استان میسان در جنوب شرق عراق نیز تظاهرات کنندگان سبب بسته شدن ساختمان شرکت نفت میسان، میدان نفتی البزرکان، و پالایشگاه نفتی میسان شدند و کارمندان را از رفتن به محل کارشان بازداشته اند و اعلام شورش کرده اند.

طبق این گزارش، در استان واسط در شمال استان میسان نیز تظاهرات کنندگان چند پل ارتباطی مهم را مسدود کرده اند و کارمندان دولتی را از رفتن به محل کارشان بازداشته اند. مقامات محلی هنوز به اقدامات تظاهرات کنندگان واکنشی نشان نداده اند.

در پی بسته شدن میدان های نفتی و تاسیسات انرژی، ثامر الغضبان وزیر نفت و معاون نخست وزیر روز یکشنبه هشدار داد که بستن تاسیسات انرژی به مردم آسیب خواهد رساند.

در همین ارتباط، ثامر الغضبان در گفت وگو با تلویزیون رسمی عراق گفت: هر گونه توقف در روند تولید گاز در نیروگاه های گازی الرمیله را متوقف خواهد ساخت این نیروگاه 1400 مگاوات از برق عراق را تولید می کند. وزیر نفت عراق در ادامه گفت: هر گونه اختلال در روند کاری میدان های نفتی گازرسانی را با مشکل روبرو خواهد ساخت.

شدت دریافت تظاهرات عراق، عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور را یکشنبه شب بر آن داشت تا از تظاهرات کنندگان بخواهد که اجازه دهند با باز شدن مسیرهای اصلی، زندگی روزمره مردم در بغداد و دیگر شهرها به حال عادی بازشود.

در همین خصوص، نخست وزیر عراق در بیانه ای به مردم گفت که یک ماه است، مدارس و دانشگاه های عراق بسته است و منافع کشور [زیان دیده است] اکنون وقت آن رسیده است که زندگی به حال عادی بازشود و جلوی تمام این آتش زدن ها و تجاوزها گرفته شود... به خطر انداختن منافع نفتی عراق و بستن راه های منتهی به بندرها، میلیاردها [دینار] خسارت به بار آورده است.

عراق از اول اکتبر شاهد آغاز اعتراضات خیابانی است. این اعتراضات به دلیل ایام اربعین حسینی متوقف شد اما از روز 25 اکتبر از سر گرفته شد و تاکنون ادامه یافته است.

طبق اعلام کمیته حقوق بشر مجلس عراق، تاکنون بیش از 250 نفر در جریان اعتراض های خیابانی جان خود را از دست داده اند.

معترضان در آغاز خواستار بهبودی خدمات عمومی و ایجاد فرصت شغلی و مبارزه با فساد بودند، اما با آنکه دولت عادل عبدالمهدی چند بسته اصلاحاتی در حوزه های مختلف ارائه کرده، شماری از معترضان برای کناره گیری دولت و کابینه شعار می دهند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 563

به "روز دهم تظاهرات عراق؛ حوزه های نفتی و پل ها هدف معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز دهم تظاهرات عراق؛ حوزه های نفتی و پل ها هدف معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید