رنگی تازه بر دیوارهای قرنطینه

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - از در و دیوار خانه کسالت می بارد. دیوارها آدم را می خورند و همه چیز رنگ ماندگی به خود گرفته. چرا تا حالا فکر نکرده بود که این کاغذ دیواری آنقدر زشت است؟ یا این طاق بالای اُپن آشپزخانه اینقدر دمُده شده و توی ذوق می زند. دستشویی و حمام هم یک تغییر اساسی می خواهد. کاشی ها قدیمی و چرک مرده اند.

رنگی تازه بر دیوارهای قرنطینه

به گزارش ایران، در خانه ماندن باعث شده عیب های ریز و درشت آن به چشم بیاید. این اتفاق برای خیلی ها افتاده همان طور که مهدی مسروری، دکوراسیون کار داخلی آن را تأیید می نماید. او می گوید: درست است که به خاطر شرایط مالی، شرایط کار ما هم تعریفی ندارد اما به خاطر قرنطینه شاهد این هستیم که خیلی ها برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل مراجعه می نمایند، حالا یا به خاطر این است که زمان بیشتری را در خانه می گذرانند و عیب و ایرادهای خانه بیشتر به چشم شان می آید یا اینکه وقت بیشتری پیدا می نمایند تا تغییر و تحولاتی را که از قبل در نظر داشته اند انجام دهند. معمولاً هم با تماشا قیمت ها شوکه می شوند. تقصیر ما هم نیست، همه چیز نسبت به پارسال خیلی گران شده و ما هم خودمان ابزار را گران می خریم.

مشتری هایی که در دوران کرونا به فکر تغییر دکوراسیون داخلی منزلشان افتاده اند از هر طیف سنی هستند اما به گفته مسروری، بیشتر رده سنی 30 تا 50 ساله هستند یعنی قشری که مشغول کارند و احتمالاً در این دوران روزهایی را در دورکاری سپری می نمایند.

عاطفه و همسرش یکی از همین افراد هستند. آنها بتازگی کار تغییر دکور آپارتمان شان را به اتمام رسانده اند و با اینکه کار سخت و زمانگیری بوده اما راضی هستند. عاطفه می گوید:ما یک آپارتمان 65 متری داریم که مال خودمان است. از مدت ها پیش دلمان می خواست خانه را بفروشیم و کمی پول رویش بگذاریم و جای عظیمتری بخریم. حالا منظورم از عظیم تر 10 متر عظیم تر است نه اینکه فکر کنید خیلی عظیم تر. خیلی هم کوشش کردیم و در همین دوران کرونا دنبال خانه گشتیم اما هیچ مورد مناسبی پیدا نکردیم و چون دیگر خسته شده بودیم تصمیم گرفتیم حالا که نمی توانیم جابه جا شویم، بهتر است دستی به سر و روی خانه بکشیم. البته همان دست کشیدن کلی برایمان گران تمام شد چون دست روی هرجای خانه می گذاشتیم می دیدیم باید بقیه قسمت ها را هم متناسب با آن بازسازی کنیم. در هر صورت کار انجام شد و نتیجه هم خوب از کار عایدی؛ مثلاً کتابخانه و کمد عظیم تا بالای سقف در اتاق خواب درآوردیم که خیلی به جمع و جور شدن وسایل مان یاری کرد و در کل هم خانه خیلی دلباز و نو شد. به هرحال چون مدت بیشتری در خانه هستیم باید خانه هم باب میل مان باشد؛ ضمن اینکه من خودم ممکن است دیگر به صورت پروژه ای در خانه کار کنم و به همین منظور هم میز تحریر تاشو در کتابخانه درآورده ایم که خیلی یاری نماینده است.

خانم میری 73 ساله هم از جمله کسانی است که در این مدت به نوسازی دکوراسیون داخلی منزلش اقدام نموده است. او می گوید:من قبل از کرونا هم بیشتر خانه بودم اما در همین دوران یکهو تصمیم گرفتم دکور خانه ام را عوض کنم. می دانید چرا؟ چون دیدم زندگی ام ممکن است همین فردا تمام گردد و باید در این چند صباح در خانه ای که دوست دارم زندگی کنم. همه چیز خانه ام دیگر قدیمی و دلگیر بود و حالا خیلی راضی هستم چون همه چیز نو شده. بچه هایم خیلی مخالفت کردند و گفتند صبر کن کرونا تمام گردد اما من گفتم از کجا معلوم تا تمام شدن کرونا زنده باشم؟ بگذارید حداقل همین مدت از خانه ام لذت ببرم.

محمدرضا اشرف پور هم که طراح دکوراسیون داخلی است در این باره حرف های جالب توجهی دارد:من با موارد زیادی برخورد نموده ام که خواستار تعبیه فضاهای کاربردی در خانه هستند تا استفاده بهتری از فضا بنمایند. خیلی ها دنبال ساخت بوفه و کمدهای عظیم هستند و بعلاوه کارهای برداشتن تیغه بین سالن و راهرو یا مواردی از این قبیل. مواردی هم بوده که مشتری می خواسته یک اتاقش را برای ورزش دکوراسیون کند و کف و دیوارها را متناسب با آن تغییر دهد و روی سقف کش تی آر ایکس نصب کند. اینها همه به خاطر این است که مردم مجبورند بیشتر در خانه باشند و خیلی فعالیت ها را که بیرون از خانه انجام می دادند، در خانه انجام دهند. برای خیلی ها این دیگر حالت موقتی ندارد و همین خانه نشینی فرصتی شده تا فکر نمایند می توانند بعضی فعالیت ها را به خانه بیاورند حتی وقتی که امکان برگشت به باشگاه باشد. به هرحال شما در نظر بگیرید آن زمانی را که می خواهید در ترافیک رفت و برگشت به باشگاه طی کنید، صرف کار دیگر یا استراحت می کنید و این امتیاز عظیمی است. البته این را هم بگویم که چنین امکانی برای همه وجود ندارد و اصولاً بعلاوه تغییر دکوراسیونی کار پرهزینه ای است و قشر زیادی هم نمی توانند براحتی به آن اقدام نمایند اما به علت شرایط پیش آمده تعداد بیشتری از مردم به سمت این کار روی آورده اند.

وقتی کار تغییر دکور تمام گردد، دیگر وسائل قدیمی به تن خانه زار می زند. مبل ها کهنه و از مد افتاده به نظر می رسند و یخچال قدیمی دیگر با آشپزخانه به روز شده، جور درنمی آید. اینجاست که اهالی خانه به تکاپوی تغییر لوازم منزل می افتند اما چشم شان که به قیمت ها می خورد آه از نهادشان بلند می گردد.

معمولاً بعد از بازسازی منزل، پول زیادی دست صاحبخانه نمی ماند اما با این حال دلش هم نمی آید از خیر وسایل نو که به خانه نوسازی شده بخورد، بگذرد.

این را پیمان، مدیر یکی از فروشگاه های مبلمان در شرق تهران می گوید. او ادامه می دهد: الان قیمت یک دست مبلمان 4 نفره از 15 میلیون آغاز می گردد که تازه این یک قیمت خیلی پایه است وگرنه چنانچه بخواهید کمی دست بالا بگیرید و جنس بهتر انتخاب کنید، حداقل 35 میلیون تومان برای یک نیم ست باید هزینه کنید. این قیمت پارچه و چرم مصنوعی است. برای چرم طبیعی قیمت یک نیم ست بین 80 تا 100 میلیون است و علاوه بر آن میز و باقی لوازم هم هست چون وقتی مبلمان را نو می کنید، بقیه وسایل هم باید با آن متناسب گردد و آن وقت دیگر کار سخت تر می گردد. خیلی زوج ها که می آیند خرید سر همین مسائل با هم به اختلاف برمی خورند و حتی دعوایشان می گردد. الان هم تعداد کسانی که بعد از تغییر دکوراسیون و بازسازی خانه دنبال خرید وسائل تازه می آیند خیلی بیشتر شده و این نشان می دهد که بازسازی خانه هم بیشتر شده است؛ البته نمی گردد تعمیم داد چون به هرحال همواره مردم خانه هایشان را بازسازی می نموده اند اما خب شاید به خاطر قرنطینه و خانه نشینی وسواس شان روی خانه بیشتر شده است. در هر صورت این کار در حال حاضر هزینه بر و گران است و اگر کسی بخواهد کم هزینه کند، احتمالاً نتیجه چندان رضایتبخشی به دست نخواهد آورد.

آدم زیاد که در خانه می ماند، تصور می نماید، در و دیوار به رویش دهان کجی می نمایند و بی قواره و زشت به نظر می رسند. پیش خودش فکر می نماید دیوارها چقدر بدرنگ و چرک هستند. کابینت ها زهوارشان در رفته و خانه از هر طرفش دارد فریاد می کشد که یک دستی به سر و رویم بکش. حالا یکی پولش را دارد و این ندای درونی را پاسخ می گوید و یکی مجبور می گردد حرف دلش را نادیده بگیرد و با همان خانه از شکل افتاده که دلش را زده، سر کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1683

به "رنگی تازه بر دیوارهای قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگی تازه بر دیوارهای قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید