عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن در تهران

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران : یک کارشناس معتقد است رشد حدود 50 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران از تاثیرات اقتصاد کلان و بازارهای موازی بر بخش مسکن نشأت می گیرد.

عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن در تهران

جهت دریافت خدمات آلاچیق متحرک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بیت الله ستاریان اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست وجو کرد؛ چراکه با شروع شیوع کرونا در ایران طبیعتاً باید بخش مسکن وارد رکود می شد اما اینکه شاهد رشد حدود 50 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بوده ایم از تاثیرات اقتصاد کلان و بازارهای موازی بر بخش مسکن نشأت می گیرد.

وی اضافه نمود: هم اکنون در دوره ای از اقتصاد هستیم که تجارت بین المللی به حالت تعطیل درآمده و حتی در مقاطعی از صادرات کامیونی جلوگیری شد. در این شرایط تاجر باید سرمایه خود را به کدام بخش ببرد تا سود کند یا حداقل از تورم مصون بماند؟ زمانی که فراوری به مشکل برخورده، جایی به جز بازارهای ارز، طلا، بورس یا مسکن باقی نمی ماند و همین مسئله باعث افزایش قیمتها می گردد. البته این شرایط منحصر به ایران نیست و در همه جای جهان وجود دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در اروپای کرونازده هیچ ساختاری برای سرمایه گذاری وجود ندارد گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور در ماه های اخیر سرمایه های خود را به خرید ملک در ایران اختصاص داده اند.

ستاریان با بیان این پیش بینی که اقتصاد اروپا بعد از سرانجام کرونا هم روبه راه نخواهد شد تاکید نمود: در آن مرحله که شروع آن از سال 1400 خواهد بود سرمایه های بیشتری از غرب به سمت کشورهای شرقی مثل چین، هند و ایران می آید. این می تواند به رشد بازار مسکن منجر گردد و البته همزمان فراوری ناخالص داخلی را افزایش دهد؛ بنابراین رشد قیمت مسکن با افزایش درآمدها همراه خواهد بود و جای نگرانی نیست.

وی اظهار کرد: معتقدم در نیمه دوم امسال رشد حدود 5 درصدی قیمت مسکن که با توجه به اوضاع کنونی نوعی رکود نسبی محسوب می گردد ادامه می یابد و تا سرانجام همه گیری ویروس کرونا همین شرایط کج دار و مریض وجود خواهد داشت.

قیمت مسکن در تهران متری 24 میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال 1399 به 8.5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.8 درصد کاهش و 203.7 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 24.2 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 5.1 و 91.7 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1133

به "عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل افزایش بی رویه قیمت مسکن در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید