دستورالعمل راه اندازی واحدهای فناور و کارآفرین ابلاغ شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، محمدمهدی طهرانچی بخشنامه دستورالعمل راه اندازی و اداره مراکز رشد واحدهای فناور و کارآفرین (دانش محور) دانشگاه آزاد اسلامی را به معاونان، رؤسای مراکز، مدیران کل سازمان مرکزی، رؤسای استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه ابلاغ کرد.

دستورالعمل راه اندازی واحدهای فناور و کارآفرین ابلاغ شد

طهرانچی در این بخشنامه تأکید نموده است: مراکز رشد واحدهای فناور و کارآفرین بستری به منظور توسعه فضای کسب و کار در سطح دانشگاه بوده و زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری را به منظور توانمندسازی هسته ها و واحدهای فناور و کارآفرین مهیا می نماید. به منظور حمایت از ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین و فناور و همچنین شرکت های دانش بنیان و با توجه به اسناد بالادستی حوزه فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران، دستورالعمل راه اندازی و اداره مراکز رشد واحدهای فناور و کارآفرین (دانش محور) دانشگاه آزاد اسلامی به منظور یکسان سازی فعالیت ها تدوین و ابلاغ می گردد.

در این دستورالعمل به مواردی ازجمله اهداف مراکز رشد، ترکیب شورای سیاست گذاری و راهبری، ارکان مرکز رشد، وظایف و اختیارات واحد مؤسس، شورای مرکز رشد واحد مؤسس، کمیته جذب و پذیرش مرکز رشد، وظایف و اختیارات مدیر مرکز رشد، خدمات مرکز رشد، مقررات اقتصادی، نظارت و ارزیابی و... اشاره شده است که جزئیات کامل آن در اختیار معاونان، رؤسای مراکز، مدیران کل سازمان مرکزی، رؤسای استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه قرار گرفته است.

براساس این دستورالعمل؛ اهداف مرکز شامل مواردی از جمله ایجاد فضای لازم برای رشد و گسترش واحدهای فناور و کارآفرین و یاری به این واحدها به منظور فراوری و توسعه محصولات و خدمات، ایجاد زمینه کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت کارآفرینان، دانش آموختگان دانشگاهی و فناوران، ایجاد زمینه های لازم برای تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی و سرمایه گذاری در اقتصاد خلاق، یاری به رونق اقتصاد محلی مبتنی بر فناوری و کارآفرینی، توسعه شبکه همکاری بین بخش های تحقیقاتی و محیط کسب و کار و توسعه فضای صادرات و همکاری های بین المللی است.

لازم به ذکر است مراکز رشد در راستای رشد واحدهای فناور و کارآفرین، خدماتی نظیر پشتیبانی از قبیل تأمین فضای کار و تجهیزات اداری، خدمات آزمایشگاهی، کارگاهی و اطلاع رسانی، خدمات مدیریتی، حقوقی، اقتصادی، سرمایه گذاری، مربیگری و تجاری سازی، آموزش های تخصصی و مشاوره ای، خدمات شتابدهی، برگزاری رویدادهای مرتبط با فناوری و کارآفرینی و سایر خدمات مرتبط با توسعه، رشد و ارتقای واحدهای فناور و کارآفرین را در اختیار آنها قرار می دهند.

همچنین شبکه ارزیابان مراکز رشد در ذیل اداره کل سراهای نوآوری براساس دستورالعمل ارزیابی مراکز رشد به آنالیز و ارزیابی هر یک از مراکز در دوره های زمانی معین خواهند پرداخت و نتایج ارزیابی را به اداره کل سراها ارسال می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 255

به "دستورالعمل راه اندازی واحدهای فناور و کارآفرین ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل راه اندازی واحدهای فناور و کارآفرین ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید