تروما، مهمترین چالشِ نوجوانان تایلندیِ نجات یافته از غار

به گزارش مجله نایس پاتوق، کارشناسان می گویند: در حالی که تیم های نجات پزشکی کوشش می نمایند تا از مساعد بودن شرایط جسمانی نوجوانان تایلندی نجات یافته از غار اطمینان حاصل نمایند اما ممکن است آسیب های روحی و روانی (تروما) بزرگترین چالشی باشد که آنها باید بر آن غلبه نمایند.

تروما، مهمترین چالشِ نوجوانان تایلندیِ نجات یافته از غار

با تورهای ارزان قیمت تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید و بازار های بانکوک، سواحل پاتایا و پوکت را ببینید و از آرامش چیانگ مای لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، یک تیم از غواصان امدادگر روز گذشته (سه شنبه) انتها پیروز شدند تمامی 12 نوجوان تایلندی و مربی آنها را که از 23 ژوئن در غاری گرفتار شده بودند، نجات دهند و به عملیات مخاطره آمیز نجات با پیروزیت انتها دهند.

یک روانشناس درباره شرایط روحی این نوجوانان می گوید: آنها برای روزها در یک شرایط کاملا نامناسب و وحشتناک قرار گرفته بودند و بدون اینکه بدانند چه اتفاقی خواهد افتاد در تاریکی مطلق گرفتار شده بودند. این شرایط شدیدا نامناسب می تواند منجر به واکنش های بسیاری غیرعادی مغز گردد. به نحوی که فرد آغاز به توهم زدن می نماید و چیزهایی را می بیند و می شوند که وجود ندارد. در این شرایط، حسی به فرد دست می دهد که نمی تواند واقعا درک کند که چه کسی است!

البته کارشناسان با اشاره به سنین این نوجوانان که بین 11 تا 16 ساله هستند خاطرنشان کردند که نوجوانان در این سن بسیار بهبود پذیر بوده و این می تواند نقش مهمی در چگونگی اثرپذیری آنها از این واقعه داشته باشد. اما همانطور که نوجوانان در این سنین آغاز به شکل دهی هویت مستقل می نمایند، آسیب های روحی که تجربه نموده اند می تواند روی شکل گیریِ شخصیت آنها در طولانی مدت تاثیرگذار باشد.

به گفته یک روان شناس شرایطی که در غار وجود داشته می تواند باعث اتفاقات لحظه ای مانند بی خوابی یا مسائلی در ارتباط با تاریکی یا فضای بسته ایجاد کند اما با گذشت زمان و با شکل گیری شخصیت این نوجوانان می تواند در آینده نیز مسائلی به بار آورد. به نحوی که در آینده بعضی از عوامل استرس زا می تواند دوباره آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

محل ذخیره خاطرات آسیب های روحی - روانی و احساسات مختلف در مغز کنار یکدیگر قرار دارند. به همین دلیل عواملی همچون یک بوی خاص، منظره خاص یا یک صدای خاص می تواند در آینده باعث بازیابی این آسیب های روحی و اثرگذاری مجدد روی این نوجوانان گردد.

با این حال بسیاری از کارشناسان با تاکید بر قابلیت بالای بهبود پذیری در سنین نوجوانی به بهبود شرایط آنها نسبت به افراد بزرگسال خوشبین هستند.

موضوع دیگری که باعث نگرانی بعضی از کارشناسان شده اختلال استرس پس از آسیب روانی یا استرس پس از سانحه (PTSD) است که پس از یک ترومای جدید ایجاد می گردد. اما با توجه به نجات همه افراد گرفتار در غار و پیروزیت آمیز بودن عملیات نجات امید است شرایط روانی این نوجوانان در شرایط بهتری قرار بگیرد.

با این حال والدین این نوجوانان و متخصصان بهداشت روان باید مراقب علائم استرس پس از سانحه از جمله کابوس ها، یادآوری مجدد وقایع، مسائل تمرکزی و رفتارهای غیر منتظره یا تهاجمی باشند.

به گزارش سی بی اس نیوز، این نوجوانان در حال حاضر به دلیل ترس از عفونت به ویژه نگرانی در خصوص احتمال ابتلا به تب شالیزار (لپتوسپیروز)، بیماری که توسط آب آلوده منتشر می گردد، قرنطینه شده اند اما کارشناسان بر این باورند که مهمترین نگرانی باید در خصوص سلامت روان آنها باشد چرا که اثرات روان شناختی این واقعه بسیار شدیدتر است و حمایت عاطفی از این نوجوانان بسیار مهم و حیاتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 677

به "تروما، مهمترین چالشِ نوجوانان تایلندیِ نجات یافته از غار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروما، مهمترین چالشِ نوجوانان تایلندیِ نجات یافته از غار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید