راهنمای سفر به دریاچه چورت

به گزارش مجله نایس پاتوق، در این جهان جاهایی هست که قبل از ترک جهان باید آنها را ببینیم، جاهایی که می توانند حالمان را عوض نمایند و این خود، اصلی ترین علت رفتن به آنهاست. گاهی برای دیدنشان هم لازم نیست تا آن سر جهان برویم و در همین ایران خودمان هم تا دلتان بخواهد از این جاها هست. مثلا کجا؟ دریاچه چورت در مازندران که در 71 کیلومتری ساری و 309 کیلومتری تهران قرار گرفته.

راهنمای سفر به دریاچه چورت

دریاچه چورت کجاست؟

چورت روستای کوچکی است در دل کوهستان و برای رفتن به آن باید از ساری به سمت کیاسر رفت. برای رفتن به کیاسر باید وارد جاده سمنان بشوید. پلیس راه ساری را که پشت سر بگذارید جنگل های ساکت و آرام سالاردره آغاز می شوند. بعد از 20 دقیقه که از ساری دور شدیم، به دوراهی سد شهید رجایی و کیاسر می رسیم.

سد شهید رجایی که محلی ها به آن سلیمان تنگه هم می گویند، خودش از زیبایی های اطراف ساری ست. بعد از سد سلیمان تنگه تا کیاسر کمتر از یک ساعت راه است. البته شاید راه بیشتر از یک ساعت به نظر برسد که دلیلش هم کوهستانی و پیچ در پیچ بودن جهت است.

بعد به روستای چورت می رسید. از روستا تا دریاچه با ماشین 20 دقیقه راه است. نام اصلی چورت دریاچه میانشه است. ولی چون آخرین روستای مشرف به دریاچه، نامش چورت است؛ این نام را رویش گذاشته اند.

خیلی ها می گویند این دریاچه که 2/5 هکتار است بر اثر زلزله ای که در سال 1318 رخ داده، به وجود آمده. اهل روستا معتقدند کمتر از 100 سال پیش به خاطر زمین لرزیده، جهت چشمه کنار دریاچه بسته شده و باعث به وجود آمدن این دریاچه شده است.

چرا به اینجا سفر کنیم؟

در اطراف چورت درخت های گردو و ازگیل زیادی هست و بوی آویشن و پونه را هم می گردد تشخیص داد. پاییز که به کنار دریاچه بروید هم گردوها رسیده اند و هم ازگیل ها.

چورت، یکی از قشنگ ترین دریاچه هاست. زمانی که آب دریاچه کمتر است درخت هایی که کف دریاچه بوده اند سرشان از آب بیرون می زند. و در حالت عادی هم تنه درخت ها را می گردد دید.

یکی از دلایل سفر برای خیلی ها ماهیگیری است. هم می گردد کنار دریاچه چادر زد و هم قلاب را به امید اینکه ماهی ای به سرش گیر کند به آب انداخت.

بعضی ها می گویند اهالی روستا این ماهی ها را به داخل آب انداخته اند. و بعضی دیگر می گویند پرنده های دریایی این ماهی ها را به اینجا منتقل نموده اند. اینطوری که تخم ماهی ها به پر پرنده ها گیر می نماید و وقتی به جای تازه می فرایند همان تخم را با خودشان می برند.

به خاطر وجود تنه های درخت نباید در این دریاچه شنا کرد و عمق آن هم معین نیست. به جای شنا در اطراف پیاده روی یا قایق سواری کنید و در جنگل ساکت اینجا قدم بزنید.

زیباترین دریاچه های ایران که باید قبل از مرگ دید

برترین فصل سفر

چون جهت رسیدن کوهستانی و پیچ در پیچ است، برترین فصل سفر بهار، اواسط تابستان و اوایل پاییز است. پاییزها، رنگ درختها سبز و قرمز و زرد می گردد و برگ ها اطراف دریاچه را می پوشانند. اگر شب را در جنگل می خواهید بمانید کیسه خواب و چادر و لباس گرم همراه داشته باشید. که شب های این منطقه در هر فصلی سرد است.

جاذبه های نزدیک

باداب سورت: دریاچه چورت در بخش چهاردانگه قرار گرفته. همان جایی که چشمه پله ای و طبقاتی باداب سورت با رنگ های بی نظیرش، هر آدمی را زمانی به وجود می آورد. اما متاسفانه باداب سورت که دومین چشمه بزرگ آب شور جهان محسوب می گردد، چند وقتی ست که خشک شده و دیدنش چندان صفایی ندارد.

در چند سال اخیر آنقدر جهانگرد به این منطقه رفت و روی پله هایش ایستاد و عکس گرفت که پله ها دچار فرسایش شد. زمانی به کل بسته بود و رفتن به آن با ممنوعیت روبه رو بود و حالا هم که خشک شده.

سد سلیمان تنگه و الندان: جهت رسیدن به چورت خیلی دیدنی ست. در بخش سالاردره می توان چند دقیقه ای ماشین را کنار زد و در جنگل قدم زد. سد سلیمان تنگه برای خودش جاذبه ای زیبا محسوب می گردد. در این منطقه بعلاوه آب بندان الندان (پله) قرار گرفته، منطقه ای در دل جنگل که می توان در دریاچه زیبایش قایق سواری کرد.

نزدیک ترین راه رسیدن به آب بندان به وسیله روستای ازنی ست و به وسیله سه راه الندان هم می گردد به آن رسید. اوایل بهار گل های بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر و دارویی دور اینجا می روید.

کجا اقامت کنیم؟

در روستای چورت می گردد خانه کرایه کرد یا اطراف دریاچه چادر زد. از آنجا که از ساری تا این منطقه نزدیک به دو ساعت راه است هتل های ساری هم انتخاب خوبی ست. یکی از برترین هتل های شمال ایران هم سر راهتان واقع شده است.

عکس: خبرگزاری صدا و سیما و مقدار

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1922

به "راهنمای سفر به دریاچه چورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به دریاچه چورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید