برای نخستین بار در نظام تجاری کشور؛ ایجاد گمرک خدمات

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس کل سازمان توسعه تجارت ، ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات و صدور گواهی صادرات خدمات را، گامی مهم برای حضور قدرتمند بخش های مختلف خدمات ایران در بازار های بین المللی دانست.

برای نخستین بار در نظام تجاری کشور؛ ایجاد گمرک خدمات

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، آقای حمید زادبوم با اشاره به فعالیت های سازمان توسعه تجارت به ویژه در دو دهه اخیر در زمینه ساماندهی صادرات خدمات اضافه نمود: ابلاغ این دستور العمل به منزله ایجاد گمرک خدمات در کشور و گامی مهم و مؤثر در جهت برطرف چالش ها و موانع قانونی و تسهیل فعالیت شرکت های صادرکننده خدمات در تمامی حوزه ها است.

وی اضافه نمود: مشارکت و همدلی همه دستگاه های حاکمیتی مرتبط در این زمینه می تواند توسعه صادرات خدمات را رونق و سرعت بخشد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در اجرای تبصره 3 ماده 27 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و به منظور ساماندهی حوزه صادرات خدمات، سازمان توسعه تجارت ایران ضمن آنالیز قوانین و مقررات موجود و اسناد بالادستی، برنامه اجرایی جهت شناسایی صادرکنندگان و فرآیند صادرات و حمایت از فعالان این حوزه را تهیه و تدوین کرد تا مشمولان این بخش نیز از مزایا و تشویقات پیش بینی شده در چارچوب مقررات بهره مند شوند.

زادبوم وجود ظرفیت ها و مزیت های فراوان کشور در این زمینه را به عنوان نقطه قوت اقتصاد ایران برشمرد و اضافه نمود: تجارت خدمات به تنهایی قادر است جایگزین درآمد های نفتی شده و ضمن ایجاد اشتغال و ارزش اضافه نموده ای که در بعضی موارد به 100 درصد هم می رسد، پایه های نفوذ و تاب آوری اقتصادی کشور را به خوبی تقویت کند.

وی با اشاره به حجم عظیم گردش اقتصادی تجارت خدمات در سطح دنیا و تبدیل شدن این بخش به عظیمترین حوزه اشتغال زایی و تبادلات اقتصادی بین المللی، از سهم بسیار ناچیز بخش خدمات کشورمان در این حوزه انتقاد کرد و این شرایط را ناشی از کم توجهی مسؤلان، قانونگذاران و فعالان اقتصادی به این حوزه و نداشتن درک صحیح از فعالیت خدماتی دانست و ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی صحیح بتوانیم سهم شایسته ای از بازار دنیای خدمات را به خود اختصاص دهیم.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، نبود آمار دقیق و یا حتی نزدیک به واقعیت در زمینه صادرات بخش های مختلف خدمات را از عظیم ترین مسائل در راه برنامه ریزی مناسب برای توسعه صادرات این عرصه عنوان نمود و از فعالان و ذی نفعان این بخش در دولت و بخش خصوصی برای حل این مشکل دعوت به همکاری و هم فکری کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1209

به "برای نخستین بار در نظام تجاری کشور؛ ایجاد گمرک خدمات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای نخستین بار در نظام تجاری کشور؛ ایجاد گمرک خدمات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید