با وام 160 میلیون تومانی چند متر خانه می گردد خرید؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره کارایی وام مسکن روی قدرت خرید مردم شرح داد.

با وام 160 میلیون تومانی چند متر خانه می گردد خرید؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

حسام عقبایی درباره شرایط بازار مسکن و وام مسکن گفت: تسهیلات مسکن در کشور ما کارا نیست. شما به کشور های توسعه یافته و یا حتی در حال توسعه مثل ترکیه و مالزی وقتی مراجعه می کنید، می بینید تا 70، 80 درصد و حتی بعضا تا 100 درصد قیمت مسکن به صورت 30 ساله، 40 ساله و حتی نیم قرن تسهیلات بانکی پرداخت می گردد.

وی اضافه نمود: در کشور ما بانک مسکن، یک بانک تجاری است، یعنی هنوز به یک بانک توسعه ای تبدیل نشده است. بانک تجاری، نگاه سود و زیانی و بنگاه دارانه دارد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک توضیح داد: در صورتی که در بانک مسکن نباید نگاه تجاری وجود داشته باشد. بانک مسکن باید یک بانک توسعه ای باشد و نگاه سودجویانه نداشته باشد و به این سمت حرکت کند که فراوری توسعه پیدا کند.

عقبایی مطرح کرد: در این شرایط، شما می بینید کسی که از حداقل تسهیلات بانکی می خواهد استفاده کند، اگر بخواهد اوراق خرید کند تا بتواند وام بگیرد، می خواهند به او 160 میلیون تومان تسهیلات بدهند و این فرد 30 تا 40 میلیون تومان باید هزینه کند که این وام را بگیرد؛ آن هم با سود 18 درصد.

وی متذکر شد: در کجای جهان برای دریافت یک وام 160 میلیون تومانی، یک چهارم مبلغ وام را هزینه دریافت وام می کنید؟ با سود 18 درصد و اوراق 30، 40 میلیون تومانی، می توان گفت سود این وام حدود 30 درصد می گردد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: از طرف دیگر، این تسهیلات کارا و موثر نیست. یعنی یک فرد با 160 میلیون تومان و میانگین متوسط 17 میلیون تومان قیمت هر متر واحد مسکونی، 10 متر آپارتمان متوسط هم نمی گردد در شهر بزرگی مثل تهران خرید. پس عملا تسهیلات بانکی کمکی به خانه دار شدن مردم نمی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1050

به "با وام 160 میلیون تومانی چند متر خانه می گردد خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وام 160 میلیون تومانی چند متر خانه می گردد خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید