با مواد غذایی کالری صفر و کالری منفی آشنا شوید

به گزارش مجله نایس پاتوق، ممکن است وقتی کالری صفرر ا می شنوید بهت زده شوید. چون همه موادی که خورده می گردد قطعا دارای کالری هستند منتهی کالری یکی کم و مال دیگری زیاد است و موادی نیست که کالری صفر داشته باشد مثلا غذای مصرفی روزانه با توجه به کالری که دارد به بدن نیرو میدهد اکنون ببینیم کالری صفر را کدام مواد غذایی دارند

با مواد غذایی کالری صفر و کالری منفی آشنا شوید

غذاها با کالری صفر یا منفی به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می شود که دارای کالری و میزان انرژی بسیار پایینی می باشند و بدن همان میزان انرژی را که به واسطه مصرف آنها جذب می نماید، باید صرف هضم و جذب آنها کند. این نوع مواد غذایی میتوانند به کسانیکه در پی کاهش وزن هستند یاری نمایند چرا که کالری کمی را در بردارند و بدن مجبور می شود تا از انرژی های ذخیره شده خود نیز در کنار آنها استفاده کند.

نظرهای گوناگونی در خصوص رعایت رژیم غذایی بدون کالری ارائه می شود. بعضی از محققین بر این باورند که به هیچ دردی نمی خورند و جز ضرر چیزی برای بدن به همراه نخواهند داشت. بعضی دیگر معتقدند که میزان کارایی و بهره وری این نوع رژیم ها به مواد غذایی بستگی دارد که در رژیم غذایی مورد مصرف قرار می گیرد. به عبارت دیگر می توان گفت که این غذاها کاملاً فاقد کالری نیستند، بلکه تفاوت در اینجاست که همان درصدی از انرژی که در این غذا ها وجود دارد، صرف هضم و گوارش و جذب این نوع مواد غذایی در بدن می شود. بنابراین نمی توانیم ادعا داشته باشیم که این غذاها فاقد کالری هستند؛ با این وجود تحقیقات جدید بر روی کرفس حاکی از این امر هستند که این گیاه به سختی در بدن هضم می شود و خیلی دیر آماده جذب میشود. به همین دلیل میزان انرژی که آزاد می نماید خیلی کمتر از میزان انرژی است که صرف هضم شدن آن می شود. از اینرو می توان گفت که کرفس دارای کالری منفی است.

البته هنوز هم به طور قطعی نمی توان ادعا کرد که غذاهایی با کالری منفی وجود دارند و نمی توان گفت که این امر حققیت دارد یا در حد یک تئوری مردود است. برای اثبات این تئوری احتیاج به تحقیقات بیشتری است. به هر حال ما فقط روی این امر میتوانیم تاکید کنیم که مصرف غذاهایی که ظاهراً حاوی کالری بالایی نیستند، سبب می شود تا افراد بتوانند وزن خود را پایین بیاورند و همین امر خود می تواند به عنوان گزینه مثبتی برای یک آغاز ایده آل پیرامون کاهش وزن دائمی قلمداد شود.

جدولی که در پایین مشاهده می کنید، لیستی از غذاهایی را ارائه می دهد که به نظر می رسد دارای کالری منفی هستند. نکته بسیار مهمی که در این میان باید همواره به خاطر داشته باشید این است که بدن برای اینکه بتواند سالم باقی مانده و به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد، احتیاجمند میزان خاصی کالری است. مصرف بیش از اندازه میوه ها، سبزیجات و یا گیاهانی که دارای کالری منفی هستند می توانند به شما یاری نمایند تا وزنتان را کاهش دهید، اما باید تنها بخشی از رژیم غذایی روزانه شما را تشکیل دهند. بهره گیری از یک رژیم غذایی متعادل را هیچ گاه از قلم نیاندازید.

لیستی از سبزیجاتی که دارای کالری منفی هستند:

مارچوبه- بادمجان* - بروکلی - کلم* - هویج - کل کلم - کرفس* - کاسنی* - شاهی* - خیار* - رازیانه* - کدو* - تره فرنگی - کاهو* - ترب* - فلفل - تربچه* - اسفناج - گوجه فرنگی* - شلقم

میوه هایی که دارای کالری منفی هستند:

زردآلو - شاه توب* - توت سیاه - ترنج - گوجه سبز - گریف فروت - گلابی* - گرمک - لیمو - پرتقال - طالبی* - هلو - آلو - تمشک* - ریواس** - توت فرنگی - نارنگی - هندوانه

با آمیختن غذاهایی که دارای کالری منفی هستند به همراه یک منبع خوب پروتئین، نه تنها قادر خواهید بود تا اشتهای خود را کنترل کنید، بلکه سوخت و ساز بدن خود را نیز افزایش می دهید. در این شرایط بدن با ذخیره آمینو اسید های لازم می تواند از افت میزان ماهیچه ها نیز جلوگیری بعمل آورد.

* نشان دهنده غداهایی با کالری منفی خوب هستند

** نشان دهنده غذاهایی هستند که کالری منفی آنها عالی است، اما باید با میزان کمی شکر جوشانده شوند.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: مردمان

منبع: هفت گنج
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 954

به "با مواد غذایی کالری صفر و کالری منفی آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مواد غذایی کالری صفر و کالری منفی آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید