اولین واکنش روسیه به رسوایی جاسوسی آمریکا از متحدانش

به گزارش مجله نایس پاتوق، ایرنا نوشت:ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که سیاستمداران اروپایی حقایق در مورد جاسوسی و استراق سمع برخی سران این کشورها از سوی آمریکا را افشا نمی کنند.

اولین واکنش روسیه به رسوایی جاسوسی آمریکا از متحدانش

زاخارووا روز سه شنبه در گفت و گو با رادیو روسی وستی اف.ام گفت: آنچه که در مورد استراق سمع رهبران اروپایی توسط آمریکا و دانمارک منتشر شده بخش کوچکی از کوه یخی (قطره ای از دریا) است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: معتقدم که شرایط واقعی برای کشورهای اروپایی و اعضای ناتو بسیار وحشتناک تر از آنچه است که در زمان حاضر اعلام کرده اند و دبیر کل ناتو و سران اتحادیه اروپا در این مورد سکوت می کنند.

وی ادامه داد: بر این باورم که ابعاد این جاسوسی به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در رسانه ها اعلام می کنند.

مرکز رسانه رسمی دانمارک (DR) بامداد دوشنبه افشا کرد که آژانس امنیتی ایالات متحده از طریق کابل های ارتباطی دانمارک از مرکل صدراعظم آلمان و دیگر مقامات ارشد اروپایی جاسوسی کرده است.

به گزارش ایرنا از رویترز، براساس گزارش مرکز رسانه ای دانمارک، آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) از طریق همکاری واحد اطلاعات خارجی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد کشورهای همسایه از جمله صدراعظم آلمان استفاده کرده است.

دانمارک با استناد به 9 منبع ناشناس که دسترسی به تحقیقات داشته اند، گزارش داد که این یافته ها نتیجه تحقیقات داخلی در سرویس اطلاعات دفاعی دانمارک از سال 2015 در مورد نقش آژانس امنیت ملی ایالات متحده در این مشارکت و همکاری بوده است.

ترینه برامسن وزیر دفاع دانمارک، واقعه جاسوسی در مورد مرکل و سایر سیاستمداران اروپایی را غیرقابل قبول خوانده است.

طبق تحقیقاتی که سال های 2012 و 2014 را تحت پوشش قرار می دهد، آژانس امنیت ملی ایالات متحده از طریق همکاری اطلاعاتی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد سوئد، نروژ، فرانسه و آلمان از جمله فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه سابق آلمان و پیر اشتین برک رهبر مخالف سابق آلمان استفاده کرده است.

سخنگوی دفتر اجرایی صدراعظم آلمان در واکنش با افشا گری اجرا شده توسط رسانه دانمارک گفت که به تازگی در مورد این ادعاها اطلاع یافته است و از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

دانمارک متحد نزدیک ایالات متحده، میزبان چندین ایستگاه اصلی کابلهای اینترنتی زیر دریا به سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلیس است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1635

به "اولین واکنش روسیه به رسوایی جاسوسی آمریکا از متحدانش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین واکنش روسیه به رسوایی جاسوسی آمریکا از متحدانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید