افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی، به دلیل اشتغال پذیری بالا

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در دو سال اخیر در دانشگاه علمی کاربردی نه تنها شاهد کاهش جمعیت دانشجویی نبودیم، بلکه سال گذشته 15 درصد و امسال نیز حدود 10 درصد نسبت به سال قبل از آن، افزایش جمعیت دانشجویی را شاهد بودیم.

افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی، به دلیل اشتغال پذیری بالا

محمدحسین امید در گفت وگو با مجله نایس پاتوق اظهار کرد: مراکز علمی کاربردی بنا به دلایل مختلفی ساماندهی شدند. براساس مصوبات شورای اداری، تعدادی از این مراکزی که کاملا دولتی بودند، حذف شدند. این مراکز تا پایان شهریور فرصت داشتند که یا به بخش خصوصی منتقل شوند یا پایان کار خود را اعلام کنند. تعدادی از این مراکز به بخش خصوصی انتقال پیدا کردند و بخش زیادی از این مراکز حذف شدند.

وی با بیان اینکه تعدادی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت مناسب توسط دانشگاه حذف شدند و برخی مراکز نیز نتوانستند با سیاست جدید دانشگاه ادامه کار دهند و تقاضای پایان داشتند، گفت: در نهایت بعد از اعمال همه ساماندهی ها هم اکنون حدود 630 مرکز علمی کاربردی در سطح کشور فعالیت می کنند که این تعداد نیز تغییر می کند، زیرا هر ساله مراکزی حذف می شوند و مراکز جدیدی بر اساس طرح آمایش اضافه می شوند. پس این فرآیند، فرآیند ثابتی نیست. در دوره جدید، ایجاد مراکز جدید به صورت هدفمند برای موضوعات خاص، مناطق خاص و براساس نیازهای آموزش های مهارتی، شکل می گیرند.

امید در ادامه درباره کاهش جمعیت دانشجویی در کشور، بیان نمود: کاهش جمعیت دانشگاهی در همه دانشگاه ها در سه سال اخیر به شدت محسوس است که این کاهش حدود 35 درصد است.

وی بیان نمود: البته در دو سال اخیر در دانشگاه علمی کاربردی نه تنها شاهد کاهش جمعیت دانشجویی نبودیم، بلکه سال گذشته 15 درصد افزایش دانشجو داشتیم. امسال نیز حدود 10 درصد نسبت به سال قبل افزایش جمعیت دانشجویی را شاهد بودیم. اگر پیروز به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت شویم، قطعا رکورد سال گذشته شکسته خواهد شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: این شواهد نشان دهنده افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی به دلیل اشتغال پذیری بالا است.

وی در خصوص فعالیت های فرهنگی دانشگاه، گفت: هر سال فعالیت های فرهنگی متنوعی در دانشگاه برگزار می شد اما از سه سال گذشته در بحث اربعین نیز ورود کردیم که امسال سه موکب در مهران، زاهدان و چذابه برپا شده است. یکی از تصمیمات مهمی که گرفته شد، مکلف کردن مراکز علمی کاربردی کشور به اختصاص 5 درصد از شهریه به فعالیت های فرهنگی است. این الزام فقط در مراکز علمی کاربردی است. امیدواریم با این اقدام، شاخص های فرهنگی دانشگاه ارتقا پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 510

به "افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی، به دلیل اشتغال پذیری بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی، به دلیل اشتغال پذیری بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید