اعتبار سد خرم رود تویسرکان از فاینانس چین تأمین می گردد

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران: نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح مطالعاتی سد خرمرود اجرا شده و دارای ردیف بودجه ای است اما تاکنون کاری نشده بر این اساس اعتبار سد خرم رود تویسرکان از فاینانس چین تأمین می گردد.

اعتبار سد خرم رود تویسرکان از فاینانس چین تأمین می گردد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران از همدان، محمدمهدی مفتح عصر امروز در آئین افتتاح سد مخزنی سرابی تویسرکان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو برگزار گردید، گفت: میانگین بارش در تویسرکان از متوسط بارندگی در استان همدان بالاتر است و همچنین میانگگین میزان افت منابع زیرزمینی در تویسرکان از استان کمتر بوده است.

وی اضافه نمود: تویسرکان در فصل بهار و تابستان بهشت غرب کشور می گردد اما با وجود این ذخایر آبی همچنان با مشکل تأمین منابعی آبی روبه رو است و با اقدامات مختصری قابل برطرف است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: سد خرمرود تویسرکان کارهای مقدماتی و مطالعاتی آن اجرا شده است و در برنامه پنجم توسعه ردیف بودجه مستقلی دریافت نموده است اما به سبب کمبود منابع هنوز عملیات اجرایی این سد شروع نشده است.

وی اعلام کرد: به منظور تسریع در شروع عملیات اجرایی و تکمیل سد خرمرود منابع مورد احتیاج این پروژه به وسیله فایناس چین تأمین می گردد.

مفتح بیان کرد: در سطح شهرستان تویسرکان اگر اقدامات مختصری برای ایجاد سدهای کوچک در سرمنشأ چشمه ها راستای آبرسانی به باغات و مزارع انجام گردد، مشکل آبیاری محصولات کشاورزی برطرف می گردد.

وی اضافه نمود: یکی از مشکلاتی که در حوزه آبیاری بخش کشاورزی شهرستان تویسرکان دیده می گردد جوی های آب خاکی است و همچنان به صورت سنتی فعال هستند و بخش قابل توجهی از آب در راستا حرکت در این جوی ها جذب زمین می گردد و هدر می رود بنابراین امیدواریم اعتباراتی برای بهینه و مدرن ساختن جوی ها در شهرستان اختصاص یابد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر خط انتقال آب از سد سرابی به شهر تویسرکان عملیاتی گردد مشکل تأمین آب مردم در تابستان برطرف می گردد چرا که چاه های تأمین آب شرب تویسرکان جزء گرانترین آب ها محسوب می گردد.

وی به مشکل خط انتقال آب از سدسرابی به تویسرکان اشاره نمود و اضافه نمود: مشکل اساسی این خط انتقال لوله گذاری است که قرار است 10 کیلومتر لوله از نیروگاه شهید مفتح به این پروژه اختصاص داده گردد که مشکل لوله گذاری برطرف گردد.

ر

منبع: تسنیم
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 557

به "اعتبار سد خرم رود تویسرکان از فاینانس چین تأمین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبار سد خرم رود تویسرکان از فاینانس چین تأمین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید