آیا انسان ها زهرآگین خواهند شد؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، این نخستین بار است که پژوهش ها این نظریه که غدد زهر از غدد بزاقی اولیه تکامل یافته اند را با شواهد تأیید می کند. اگر چنین باشد آن وقت ایده انسان های سمی (در روان شناسی) به تحقق می پیوندد.

آیا انسان ها زهرآگین خواهند شد؟

برطبق یک مطالعه جدید، ما انسان ها در آینده ای دور به نقطه ای تکامل پیدا خواهیم کرد که آب دهان مان، مثل آب دهانِ مار، زهرآگین می شود.

این را محققان موسسه علم و تکنولوژیِ اوکیناوا می گویند که در پژوهش شان در جستجوی ژن هایی بودند که به تولید زهر در مار های افعی گودال کمک کرده اند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، آن ها کشف کردند بنیان ژنتیکی ای که برای تکامل یافتنِ زهرِ دهانی ضروری است هم در خزندگان و هم در پستانداران یافت می شود که نشان می دهد انسان ها نیز می توانند تکامل یافته و آب دهانِ زهرآگین پرتاب کنند.

همچنین این مطالعه برای اولین بار شواهد محکمی پیدا کرده که نشان می دهد بین غدد زهر در مار ها و غدد بزاق دهان در پستانداران پیوند مولکولی وجود دارد.

آگنیش باروآ، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: زهر ها ترکیباتی از پروتئین ها هستند که حیوانات به آن ها مسلح شده اند تا بتوانند قربانیان خود را از پای دربیاورند و از خودشان دفاع کنند. آنچه درباره زهر جالب است آن است که زهر در تعداد زیادی از حیوانات از قبیلِ سفره ماهی ها، عنکبوت ها، عقرب ها و حتی برخی از پستانداران به وجود آمده است.

این حیوانات به طروق متفاوتی تکامل یافته اند که باعث می شود زهرشان را به شکل های متفاوتی به قربانی یا مهاجم برسانند؛ اما سیستم دهانی - که زهر از طریق گزیدن به بدن قربانی یا مهاجم تزریق می شود - یکی از شایع ترین انواع آن است.

پیش از این، دانشمندان بروی شناسایی کد های ژنتیکی پروتئین هایی که بافت زهر را تشکیل می دهند، متمرکز شده بودند، اما در مطالعه جدید آن ها به دنبال پاسخ به این پرسش بودند که ژن های متفاوت چطور با هم تعامل می کنند تا زهر تولید شود.

باروآ می گوید: بسکمک از سمومی که در زهر یافت می شود بعد از اضافه شدنِ سیستم زهرِ دهانی ایجاد شده اند. ما باید به دنبال ژن هایی می گشتیم که قبل از زهر وجود داشته اند، ژن هایی که ایجاد سیستم های زهر را امکان پذیر کردند.

پس محققان به دنبال ژن های می گشتند که در کنارِ و با ژن های زهر همکاری می کردند و این کار را با مطالعه بروی زهر نوعی مار افعی به نام هابوی تایوانی انجام دادند.

محققان در حدود 3000 از این ژن های همکاری کننده را شناسایی کردند و فهمیدند که این ژن ها نقش مهمی در محافظت از سلول ها در برابر فشار ناشی از تولیدِ زیاد از حدِ پروتئین ها ایفا می کردند.

این ژن ها همچنین نقش مهمی در تعدیل و تابیدنِ پروتئین ها ایفا می کردند. وقتی پروتئین ها تولید می شوند، زنجیره ای طولانی از آمینو اسید ها باید به شیوه ای خاص به هم تابیده شوند. پروتئین هایی می توانند دچار کژتابیدگی شده و به سلول ها آسیب وارد کنند. درست مانند کاردستی های اوریگامی که یک تابیدنِ اشتباهی مانع از تولید یک اثر هنری کامل می شود، در پروتئین ها هم کژتابی مانع از آن می شود که پروتئین آن شکلی که نیاز دارد تا به درستی عمل کند را به دست آورد.

باروآ می گوید: زهر ها مخلوطِ پیچیده ای از پروتئین ها هستند پس نقش ژن ها در پروتئین هایی که دچار کژتابی شده اند بسیار مهم و معنی دار است؛ بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که می توانید همه این پروتئین ها را تولید کنید، نیاز به سیستم تقویت کننده دارید که اطمینان حاصل کند همه پروتئین ها به درستی تابیده شده و می توانند به شکلی مؤثر کار کنند.

محققان همچنین به ژنوم های سایر جانداران در عرصه خلقت شامل پستاندارانی مانند سگ ها، شامپانزه ها و انسان ها نظر افکندند و فهمیدند که آن ها هم نسخه هایی از این ژن ها را دارند. تیم تحقیقاتی با بررسی غدد بزاق دهان در پستانداران متوجه شد که فعالیت ژن های موجود در پستانداران شبیه الگوی فعالیت همان ژن هایی است که در غدد زهر در مار وجود دارد؛ بنابراین دانشمندان فکر می کنند غدد بزاقی در پستانداران و غدد زهر در مار ها یک عملکرد باستانی هسته ای دارند که از صد ها میلیون سال قبل که این دو تیره از هم جدا شدند، حفظ شده است.

باروآ می گوید: پیش از این نیز بسکمک از دانشمندان به صورت شهودی وجود چنین چیزی را درست می دانستند، اما این نخستین بار است که پژوهش ها این نظریه که غدد زهر از غدد بزاقی اولیه تکامل یافته اند را با شواهد تأیید می کند.

این پژوهش همچنین نشان می دهد که مار ها انواعی از سموم را در زهر خود آمیختند و تعداد ژن هایی که برای تولید زهر به کار گرفته شد در این تیره افزایش یافت و باعث شد که مار ها به شکلی دیوانه وار زهرآگین شوند، اما در پستاندارانی مانند موش شبگرد زهر ها ساده تر هستند و زهر بیشتر شبیه آب یا بزاق دهان است.

باروآ توضیح می دهد اینکه ظاهراً عملکرد غدد بزاقی می تواند به راحتی تغییر کرده و سمی شود، بسیار حیرت انگیز است و می تواند به این معنی باشد که دانشمندان به سایر پستانداران با نگاهی تازه خواهند نگریست.

باروآ می گوید: آزمایش هایی در دهه 1980 نشان داد برخی موش های نر ترکیباتی را در بزاق شان تولید می کنند که می تواند بسیار سمی باشد. او می گوید: اگر تحت شرایط خاص اکولوژیکی، موش هایی که پروتئین های سمی بیشتری در بزاق شان تولید می کنند، موفقیت بیشتری برای تولید مثل پیدا کنند، آن وقت باید انتظار داشته باشیم که در عرض چند هزار سال با موش های سمی روبرو شویم.

اینکه موش ها در این جهت تکاملی در حرکت هستند یا نه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، اما قطعاً اگر چنین باشد مرز بین حیوانات سمی و غیرسمی مخدوش می شود؛ و اگرچه بعید است، اما اگر چنین شرایط اکولوژیکی ای وجود داشته باشد، انسان ها نیز می توانند سمی شوند.

باروآ می گوید: اگر چنین باشد آن وقت ایده انسان های سمی (در روان شناسی) به تحقق می پیوندد.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1523

به "آیا انسان ها زهرآگین خواهند شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا انسان ها زهرآگین خواهند شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید