70 آسیب پذیری در نسخه به روزرسانی گوگل برطرف شد

به گزارش مجله نایس پاتوق به نقل از مرکز ماهر، ‫گوگل در این به روزرسانی جدید بیش از 70 آسیب پذیری، از جمله یک نقص بحرانی در Media Framework را وصله نموده است. این نقص بحرانی به عنوان بخشی از سطح وصله امنیتی 01-03-2020 که در مجموع 11 آسیب پذیری در framework، Media framework و سیستم را رفع می سازد، وصله شده است.

70 آسیب پذیری در نسخه به روزرسانی گوگل برطرف شد

این آسیب پذیری بحرانی، یک نقص اجرای کد راه دور است که با شناسه CVE-2020-0032 ردیابی می گردد و دستگاه هایی که نسخه های 8.0، 8.1، 9 و 10 اجرا می نمایند را تحت تأثیر قرار می دهد.

این نقص به یک مهاجم راه دور اجازه می دهد با استفاده از یک فایل ساختگی خاص، کد دلخواه را در متن یک فرایند ممتاز اجرا کند.

2 نقص دیگری که در Media Framework رفع شده اند شامل دو نقص افزایش امتیاز (CVE-2020-0033) و افشای اطلاعات (CVE-2020-0034) می شوند. هر دوی این نقص ها از نظر شدت بالا رتبه بندی شده اند و تنها دستگاه هایی را که Android 10 اجرا می نمایند، تحت تأثیر قرار می دهند.

باقی 7 آسیب پذیری رفع شده در سطح وصله امنیتی 01-03-2020، سیستم و تمامی ویژگی ها را تحت تأثیر قرار می دهند و از شدت بالایی برخوردارند. این آسیب پذیری ها عبارت از 2 نقص افزایش امتیاز و 5 نقص افشای اطلاعات هستند.

دومین بخش از مجموعه وصله های ماه مارس سال 2020 گوگل به صورت سطح وصله امنیتی 05-03-2020 برای دستگاه ها منتشر شده است و شامل 60 آسیب پذیری است. این نقص ها بر سیستم، اجزای هسته و اجزای متن بسته کوالکام (Qualcomm) اثر می گذارند.

آسیب پذیری که بر سیستم اثر می گذارد، یک آسیب پذیری افزایش امتیاز است که با شناسه CVE-2019-2194 ردیابی می گردد و از شدت بالایی برخوردار است و بر دستگاه هایی که Android 9 را اجرا می نمایند، اثر می گذارد.

تمامی 4 نقصی که بر اجزای هسته اثر می گذارند، می توانند منجر به افزایش امتیاز شوند. این آسیب پذیری ها بر USB، شبکه و اتصال دهنده تأثیر می گذارند.

در این سطح وصله امنیتی، 6 آسیب پذیری در FPC Fingerprint TEE وصله شده اند که سه مورد از آن ها از شدت بالایی برخوردار هستند و منجر به افزایش امتیاز می شوند، در حالیکه سه مورد دیگر دارای شدت متوسطی هستند و سوءاستفاده از آن ها ممکن است منجر به افشای اطلاعات گردد.

تمامی نقص های وصله شده در اجزای متن بسته Qualcomm در سطح وصله امنیتی 05-03-2020 از شدت بالایی برخوردار هستند. این نقص ها بر WLAN، USB، صوتی و گرافیک ها اثر می گذارند.

در مجموع به 40 آسیب پذیری در اجزای متن بسته Qualcomm در بولتن امنیتی اندرویدی ماه مارس سال 2020 اشاره شده است که 16 مورد از آن ها از شدت بحرانی برخوردار هستند و مابقی از نظر شدت، بالا رتبه بندی شده اند.

آخرین آسیب پذیری وصله شده در سطح وصله امنیتی 05-03-2020، یک نقص با شدت بالا در اجزای MediaTek است که سوءاستفاده از آن ممکن است منجر به افزایش امتیاز گردد. این نقص که با شناسه CVE-2020-0069 ردیابی می گردد، در درایور MediaTek Command Queue وجود دارد.

به گفته XDA-Developers، این آسیب پذیری ابتدا در ماه آوریل سال 2019 افشا شد و با وجود اینکه یک ماه بعد توسط Mediatek وصله شد، بیش از یک سال است که در میلیون ها دستگاه اندرویدی که دارای تقریباً دو دوجین تراشه MediaTek هستند، قابل سوءاستفاده است.

این نقص توسط مجرمان سایبری تحت حملات فعال است. حال MediaTek به گوگل روی آورده است تا ایراد موجود در وصله اش را رفع سازد و میلیون ها دستگاه را در برابر این سوءاستفاده امنیتی بحرانی ایمن سازد.

سوءاستفاده دیپلماتیک، یک اسکریپت به نام MediaTek-su است که به کاربران دسترسی superuser در شل (shell) را اعطا می نماید. این اسکریپت همچنین SELinux (ماژول هسته لینوکس که کنترل دسترسی را برای فرایندها فراهم می آورد) را روی حالت مجاز بسیار ناامن تنظیم می نماید.

حمله پیروز ناشی از سوءاستفاده از این آسیب پذیری می تواند قابل توجه باشد. هر برنامه ای می تواند هر مجوزی که می خواهد را به خودش بدهد و با یک شل ریشه ای، تمامی فایل های دستگاه، حتی آنهایی که در شاخه های داده های شخصی برنامه ها ذخیره شده اند، قابل دسترسی هستند.

از آنجاییکه این آسیب پذیری، یک آسیب پذیری سخت افزاری است نمی تواند با به روزرسانی هوایی گوگل برای سیستم عامل اندروید، وصله گردد. اگر کاربری دارای تراشه MediaTek در دستگاه اندرویدی خود باشد، باید یک امنیت تلفن همراه به دستگاه خود اضافه کند تا تشخیص دهد دستگاهش چه زمانی توسط شخص ثالث root شده است و بدین طریق کاربر را از حملاتی که از این آسیب پذیری سوءاستفاده می نمایند، حفظ کند.

تیم های امنیتی و فناوری اطلاعات باید دستگاه های اندرویدی دارای تراشه های MediaTek که آسیب پذیر هستند را شناسایی نمایند. اگر سازمانی دارای دستگاه آسیب پذیری باشد که توسط کارمندانش استفاده می گردد، این دستگاه ها باید نظارت شده و در نهایت دستگاه دیگری جایگزین شان گردد.

گوگل در ماه مارس سال 2020 همچنین یک بولتن امنیتی عظیم برای دستگاه های Pixel منتشر ساخته که بیش از 50 آسیب پذیری دیگر را که در دستگاه های گوگل که سطح وصله امنیتی 05-03-2020 و پس از آن را اجرا می نمایند، وصله شده اند، توصیف می نماید.

این آسیب پذیری ها شامل 3 نقص در framework، چهار مورد در media framework، شانزده مورد در سیستم، 24 مورد در اجزای هسته، 4 مورد در اجزای Qualcomm و 2 مورد در اجزای متن بسته Qualcomm هستند. این آسیب پذیری های رفع شده، شامل نقص های اجرای کد راه دور، افزایش امتیاز و افشای اطلاعات هستند که بیشتر آن ها از شدت متوسطی برخوردار هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 12 خرداد 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 922

به "70 آسیب پذیری در نسخه به روزرسانی گوگل برطرف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 آسیب پذیری در نسخه به روزرسانی گوگل برطرف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید