7 نکته کلیدی برای پذیرفته شدگان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد

به گزارش مجله نایس پاتوق، نکات مهم وضروری درباره پذیرفته شدگان دانشگاه آزادی را از نظر می گذرانید.

7 نکته کلیدی برای پذیرفته شدگان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد

به گزارش، داستان کنکور مقاطع مختلف سال 98 هم به سرانجام رسید و حالا داوطلبان دیروز همین آزمون ها، دانشجویان ورودی سال 98 دانشگاه ها را تشکیل خواهند داد. در کنکور سراسری، یک میلیون و 18 هزار و 703 داوطلب در جلسه آزمون در روز های 13 و 14 تیرماه 98 حاضر بودند که از این تعداد، 832 هزار و 289 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. براساس آمار نهایی انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 98 تعداد 453 هزار و 327 نفر معادل 54.47 درصد مجازین نسبت به انتخاب رشته های تحصیلی با آزمون اقدام کردند که تعداد 191 هزار و 215 نفر قبول شده اند.

54.45 درصد پذیرفته شدگان را زنان و 45.55 درصد پذیرفته شدگان را مردان تشکیل می دهند. بنابر اعلام مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، از تعداد 191 هزار و 215 نفر پذیرفته شده نهایی در کنکور 98 تعداد 116 هزار و 959 نفر در دوره روزانه، 15 هزار و 201 نفر در دوره شبانه، 13 هزار و 188 نفر در دانشگاه پیغام نور، 23 هزار و 928 نفر در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی، 16 هزار و 139 نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، سه هزار و 787 نفر در پردیس خودگردان دانشگاه ها و دو هزار و 13 نفر در مازاد ظرفیت پذیرفته شده اند. کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ها نیز روز های 23 و 24 خردادماه امسال با حضور 614 هزار و 883 داوطلب برگزار گردید. پس از برگزاری آزمون، از تعداد 456 هزار و 864 داوطلب مجاز به انتخاب رشته، تعداد 253 هزار و 665 نفر معادل 55.52 درصد داوطلبان نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند و درنهایت تعداد 151 هزار و 739 نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (به جز دانشگاه آزاد اسلامی) و 97 هزار و 379 نفر در رشته های دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شدند. در آزمون دکتری امسال نیز 22 هزار و 444 نفر درنهایت پذیرفته شدند که از این تعداد پذیرفته شده نهایی 9 هزار و 404 نفر زن و 13 هزار و 40 نفر مرد هستند.

با نزدیک شدن به مهرماه، موعد ثبت نام دانشجویان جدیدالورود هم فرامی رسد. دانشگاه آزاد اسلامی نیز با صدور اطلاعیه ای راهنمای پذیرفته شدگان نهایی رشته های با آزمون مقاطع کارشناسی پیوسته، کاردانی ناپیوسته و دکتری حرفه ای سال 1398 را منتشر نموده و در آن توضیحات کاملی درخصوص نحوه ثبت نام دانشجویان ارائه داده است.

1 براساس اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شدگان همه رشته ها باید شخصا در یکی از روز های دوشنبه و سه شنبه 25 و 26 شهریورماه 98 با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت نام به واحد های ذی ربط که نشانی و تلفن آن ها در سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس https://www.sanjesh.iau.ac.ir و همچنین سامانه دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس https://iau.ac.ir درج شده است، مراجعه نمایند. پذیرفته شدگان واحد های علوم و تحقیقات، تهران مرکزی، تهران جنوب، تهران شمال، پزشکی تهران، تهران شرق، بروجرد، سنندج، خوراسگان، نجف آباد، تبریز، کرج، قم، شیراز، پرند، مشهد، همدان، اراک و شهرری جهت اطلاع از چگونگی و زمان ثبت نام به آدرس سایت آن واحد ها مراجعه نمایند. عدم مراجعه پذیرفته شدگان در روز و ساعت مقرر به منزله انصراف از ثبت نام تلقی شده و هیچ گونه اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

2 اعلام شدگان ذخیره نیز باید در روز های معین شده به واحد های دانشگاهی مراجعه نموده و آمادگی خود را کتبا طبق فرم مخصوص و در قبال دریافت رسید از مسئولان مربوطه، برای ثبت نام اعلام نمایند، سپس در ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 27 شهریورماه به واحد های دانشگاهی مربوطه مراجعه نمایند تا در صورت عدم تکمیل ظرفیت با پذیرفته شدگان اصلی و وجود ظرفیت باقیمانده، با رعایت حق تقدم ردیف ذخیره تا حد تکمیل ظرفیت مصوب از آن ها ثبت نام به عمل آید.

3 دانشجویان غیرمشمول وظیفه عمومی (خواهران یا برادران دارای کارت معافیت یا کارت سرانجام خدمت) که به منظور انتقال، تغییر رشته یا تغییر مقطع در آزمون مجدد شرکت نموده و پذیرفته شده اند، ضروری است ضمن مراجعه به واحد اولیه و ارائه کارنامه اینترنتی قبولی درخواست تسویه حساب نموده و پس از پرداخت هزینه های مربوط، مدارک تحصیلی خود را دریافت و جهت ثبت نام به واحد مقصد مراجعه نمایند. (دانشجویان مشمول مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند.)

4 همچنین دانشجویان رشته های علوم پزشکی با تکمیل فرم مربوطه متعهد می شوند پس از گذراندن دروس علوم پایه، به هر واحدی که دانشگاه با توجه به امکانات خود از نظر آموزشی و بیمارستانی برای ادامه تحصیل آنان معین و اعلام می نماید، منتقل شده و ادامه تحصیل دهند و حق هیچ گونه اعتراضی در این مورد نداشته باشند.

5 با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، مجوز ثبت نام اتباع خارجی مقیم متعاقب انجام تشریفات قانونی و آنالیز صلاحیت های اقامتی اتباع مزبور و اعلام رسمی توسط آن اداره خواهد بود و تا قبل از آن پذیرش این افراد به صورت موقت است. آغاز کلاس های درس هر واحد یا مرکز دانشگاهی نیز باتوجه به امکانات آموزشی در مهر یا بهمن ماه امسال و زمان تشکیل کلاس، صبح یا عصر یا هردو وقت خواهد بود.

6 اصل دیپلم کامل یا اصل گواهی قبولی سرانجام تحصیلات نظام قدیم متوسطه، اصل گواهی اتمام دوره پیش دانشگاهی یا اصل دیپلم کامل یا اصل گواهی قبولی سرانجام تحصیلات نظام جدید متوسطه به همراه تصویر آنها، اصل شناسنامه عکس دار و دو برگ تصویر از تمام صفحات آن، اصل و یک برگ فتوکپی کارت ملی، 6 قطعه عکس 4×3 تمام رخ که اخیرا تهیه شده باشد (برای مشمولان 12 قطعه)، اصل و دو برگ تصویر مدرک معین نماینده وضعیت خدمت وظیفه عمومی پذیرفته شدگان مرد، تکمیل و ارائه فرم درخواست ثبت نام و فرم های مربوطه از جمله مدارک لازم برای ثبت نام است.

مشمولان دیپلمه ای که با استفاده از تعهدات خدمتی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی از خدمت دوره ضرورت معاف هستند و معافیت آن ها پس از انجام تعهد مقرر صادر می گردد، باید موافقتنامه رسمی از وزارتخانه یا سازمان متبوع را ارائه دهند. افرادی که به عنوان سرباز معلم مشغول خدمت وظیفه عمومی هستند، برای ثبت نام ضروری است با مجوز وظیفه عمومی از خدمت ترخیص شوند. شاغلان نیرو های نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران باید گواهی موافقت و معرفی سازمان مربوطه را ارائه نمایند.

7 گفتنی است پذیرفته شدگانی که در فرم ثبت نام اینترنتی شرکت در آزمون، خود را مشمول ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی موضوع استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران دانسته اند، باید هنگام ثبت نام فرم مربوط به تعهدنامه استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران را تکمیل و به واحد یا مرکز دانشگاهی ارائه دهند. بدیهی است چنانچه در هر زمان از ثبت نام یا حین تحصیل، واجد شرایط بودن این قبیل دانشجویان در استفاده از سهمیه مذکور به اثبات نرسد، دانشگاه از ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آورد و در این صورت حق اعتراض نخواهند داشت.

منبع: فرهیختگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 387

به "7 نکته کلیدی برای پذیرفته شدگان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته کلیدی برای پذیرفته شدگان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید