37 مظنون به دخالت در کودتای نافرجام ترکیه بازداشت شدند

به گزارش مجله نایس پاتوق، حداقل سی وهفت نفر در ترکیه به اتهام ارتباط با عوامل کودتای نافرجام سه سال پیش در این کشور بازداشت شدند.

37 مظنون به دخالت در کودتای نافرجام ترکیه بازداشت شدند

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیروهای امنیتی ترکیه طی بیست وچهار گذشته حداقل سی وهفت نفر را به اتهام همکاری با سازمان فتح الله گولن، واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین ترکیه، بازداشت کردند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی پلیس ترکیه امروز (پنجشنبه) به دستور دادستانی استان قونیه، عملیاتی را برای بازداشت بیست وپنج نفر از جمله بیست وسه نظامی این کشور شروع و پانزده نفر از آنها را در دوازده استان بازداشت کرد.

این افراد همچنین به استفاده از نرم افزار بای لاک - برنامه مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا - متهم شده اند. مقامات ترکیه می گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی واتس آپ لو رفته بود، از نرم افزار بای لاک برای هماهنگی استفاده کردند.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح بیست ودو مظنون دیگر به همکاری سازمان گولن نیز شامگاه چهارشنبه در استانبول بازداشت شدند.

آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان های دولتی ترکیه نفوذ نموده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام 15 جولای 2016 می داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود 250 نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام تا کنون، ضمن اعمال حالت فوق العاده در ترکیه (که یک سال پیش منقضی شد) بیش از 70 هزار نفر را بازداشت و حدود 170 هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج نموده است. این بازداشت ها و اخراج ها هنوز هم ادامه دارد. (جزئیات بیشتر)

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 626

به "37 مظنون به دخالت در کودتای نافرجام ترکیه بازداشت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "37 مظنون به دخالت در کودتای نافرجام ترکیه بازداشت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید