گزارش خبرنگاران از اولین روز مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی کشور در تبریز

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران/آذربایجان شرقی سومین دوره مسابقات مناظره دانشجویی ویژه دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور 16 تیم منتخب از 16 استان کشور، به میزبانی تبریز آغاز به کار کرد، روز اول 16 تیم مراکز علمی -کاربردی استان ها با یکدیگر به رقابت پرداختند که از بین این تیم ها هشت تیم برنده دور اول مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی کشور شدند.

گزارش خبرنگاران از اولین روز مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی کشور در تبریز

استان های مرکزی، البرز، چهارمحال بختیاری، کرمانشاه، تهران غرب، کرمان و آذربایجان شرقی از بین 16 تیم در دور اول مسابقات مناظرات دانشجویی برنده شدند، روز سه شنبه نیز رقابت نهایی بین هشت تیم منتخب انجام می شود.

در ادامه با سرپرست تیم های شرکت کننده در این مسابقات گفت وگو کردیم.

تیم مازرون مرکز فرهنگ و هنرواحد 3 محمود آباد استان مازندران

علی احمدی فر، سرپرست تیم مازرون در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که تیم مازرون برای شرکت در این مناظرات از بین هشت تیم استان مازندران انتخاب شده است، گفت: هدف شرکت در این مناظرات تنها کسب مقام اول نیست، بلکه تقویت و ترویج فرهنگ گفتمان در بین دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی است.

وی با بیان این که تیم استان مازندران در دوره قبلی مناظرات دانشجویی کشور، مقام دوم را کسب کرد، اضافه نمود: تیم استان مازندران در دوره قبلی نیز در مسابقات مناظرات دانشجویی شرکت کرده بود و امسال نیز برای دومین بار در مناظرات دانشجویی کشوری حضور دارد.

احمدی فر با اشاره به اهداف بلند مدت دانشگاه، گفت: برگزاری چنین مناظرات و جشنواره های مختلف از جمله جشنواره فضای مجازی، در دانشجویان انگیزه ایجاد کرده و پیشرفت و ارتقای سطح دانشجویان را به دنبال دارد، چنین برنامه هایی قطعا گام موثری برای رسیدن به اهداف دانشگاه خواهد بود.

وی با تاکید بر این که برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی می تواند در دانشجویان خود باوری ایجاد کند، گفت: انتظار داریم مسئولان دانشگاهی با همین جدیت برگزاری این مناظرات را ادامه دهند؛ چرا که برگزاری آن شور و انگیزه ای در مراکز ایجاد می کند.

سرپرست تیم مازرون با بیان این که امسال استقبال دانشجویان از مسابقات مناظره دانشجویی نسبت به سال گذشته از نظر کیفی بیشتر و بهتر بود، اضافه نمود: تیم های شرکت کننده تجربیات خوبی از دوره های قبلی کسب کردند، به طوریکه مرحله فینال استانی آن نیز بازخورد خوب و موثری در استان ما داشت.

وی با بیان اینکه برای سومین بار است که جهت برگزاری چنین مسابقاتی در تبریز حضور دارم، اضافه نمود: امیدوارم باز هم توفیق حضور در چنین مسابقاتی در تبریز را داشته باشم و از زیبایی های و سوغات تبریز بهره مند شوم.

تیم امیر کبیر استان مرکزی

هادی کوشکی، سرپرست تیم امیر کبیر استان مرکزی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که تیم استان مرکزی در دوره های قبلی مناظرات دانشجویی نیز حضور داشت، گفت: امسال نیز توانستیم در سومین مرحله کشوری در تبریز خدمت عزیزان باشیم.

وی اضافه نمود: قطعا برگزاری چنین مناظرات دانشجویی باعث رشد فرهنگ خلاق و گفت وگو در بین دانشجویان و تقویت فعالیت های گروهی می شود.دانشجویان در این مناظرات مطالب علمی و آموزشی را بسیار جذاب و اثر بخش بیان می کنند.

سرپرست تیم امیر کبیر استان مرکزی ادامه داد: اگر دانشگاه علمی - کاربردی در چنین مناظراتی بتواند از جمع بندی مطالب ارائه شده توسط دانشجویان استفاده کند، می تواند نقاط ضعف و قوت خود را پوشش داده و تبدیل به دانشگاهی شود که مورد انتظار دانشجویان است.

وی با بیان این که بنده برای اولین بار در شهر تبریز حضور دارم، گفت: از میهمان نوازی مردم تبریز بسیار قدردانی می کنم و از مرکز جامع علمی- کاربردی آذربایجان شرقی نیز که خدمات و امکانات را در اختیار تیم ها قرار دادند، قدردانی می کنیم.

تیم هوسم مرکزجهاد دانشگاهی گیلان

علی رهنما، سرپرست تیم هوسم مرکزجهاد دانشگاهی گیلان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که تیم هوسم استان گیلان برای دومین بار جهت شرکت در مناظرات دانشجویی کشور حضور دارد، گفت: امیدوارم این تیم نسبت به سال گذشته پیشرفته کرده و مقام بهتری را کسب کند.

وی با بیان این که حمایت های خوبی از سوی دانشگاه در برگزاری این مناظرات انجام می شود، اضافه نمود: مناظرات با بحث عدالت و گفتمان مرتبط است و دانشجویان در این مناظرات مهارتی را یاد گرفته و می توانند حرف ها و نظرات خود را به صورت عادلانه بیان کنند.

دانشگاه جامع علمی - کاربردی دانشگاهی نسل سوم بوده و بیشتر به سمت عملیاتی کردن علم حرکت می کند

سرپرست تیم هوسم مرکزجهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به استقبال گسترده دانشجویان از مسابقات مناظرات دانشجویی در استان گیلان، گفت: هر سال نسبت به سال قبلی، دانشجویان زیادی جذب این مسابقات می شوند و بی شک با این فرایند تعداد تیم های شرکت کننده نیز در دوره های آینده افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این که دانشگاه جامع علمی - کاربردی دانشگاهی نسل سوم بوده و بیشتر به سمت عملیاتی کردن علم حرکت می کند، گفت: کسب مهارت یعنی این که از علم بتوان برای اجرای کاری استفاده کرد، مناظره نیز یک مهارت است و معتقدم انجام این مناظرات باعث افزایش مهارت دانشجویان خواهد شد.

رهنما با بیان این که خوشبختانه چندین بار جهت شرکت در مسابقات مختلف در تبریز حضور داشتم، گفت: تبریز یکی از شهرهای با قدمت ایران است و ما هیچ وقت از دیدن آن سیر نمی شویم، این شهر فاصله زیادی از استان گیلان ندارد و ما همواره آن را به عنوان مقاصد گردشگری خود انتخاب می کنیم.

تیم جهاد دانشگاهی استان کردستان

حمدی فرهادی، سرپرست تیم جهاد دانشگاهی استان کردستان در حاشیه مسابقات مناظره دانشجویی در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن قدردانی از میزبانی مرکز جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی، با بیان این که تیم جهاد دانشگاهی استان کردستان از بین هشت تیم به عنوان تیم برگزیده در این مسابقات شرکت کرده است، گفت: تمامی اعضای این تیم را بانوان تشکیل می دهد.

وی با بیان این که دانشگاه جامع علمی-کاربردی دانشگاهی نوپا است وقطعا اهداف اصلی آن طی سال های آینده تحقق می یابد، اضافه نمود: اگر دانشگاه علمی - کاربردی به طور واقعی در راستای اهداف خود عمل کند، قطعا تحصیل در این دانشگاه موثر و منجر به مهارت آموزی و اشتغال زایی دانشجویان خواهد شد.

وی بیان کرد: اگر امکانات کافی در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار بگیرد، دانشگاهی بهتر از سایر دانشگاه ها خواهد شد.

سرپرست تیم جهاد دانشگاهی استان کردستان اضافه نمود: امسال سومین دوره از مسابقات مناظره ای دانشجویی است، تیم کردستان در دوره های اول و دوم مناظرات نیز شرکت کرده بود.

وی را بیان نظرات و خلق ایده دانست و گفت: مناظرات دانشجویی فرصت بسیار خوبی برای بیان نظرات، ایده و خلاقیت دانشجویان است، امیدوارم طی سال های آینده نیز برگزاری این مناظرات تداوم داشته باشد.

وی با ابراز خرسندی از حضور در شهر تبریز، اظهار کرد: مردمان این شهر، مردمانی مهمان نواز هستند و شهرتبریز میزبانی بسیار خوبی برای ما بوده است.

تیم مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی استان غرب تهران

اصغر کهندل در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی می تواند در تنویر افکار دانشجویان در انتخاب مرکز علمی- کاربردی بسیار تاثیر گذار باشد، اظهار کرد: برگزاری این مناظرات می تواند شروع خوبی برای برنامه ریزان و دانشجویان دانشگاه علمی - کاربردی باشد.

وی اضافه نمود: گزاره های اعلام شده در مناظرات، گزاره های بسیار خوبی است و هدف مهم این گزاره ها موضوع مهارت و کارآفرینی است، در حال حاضر مشکل اصلی کشور بیکاری است که معتقدم اگر روی دو موضوع مهارت و کارآفرینی تمرکز شده و اقدامات موثری انجام شود، قطعا توفیقات خوبی به دست خواهیم آورد.

سرپرست تیم مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی استان غرب تهران گفت: انتظار داریم برنامه ریزان دانشگاه در این مناظرات به گزارش های ارائه شده و فیلم ها توجه زیادی داشته باشند؛ چرا که دانشجویان در این مناظرات راهکارهای بسیار خوبی ارائه می دهند.

وی با بیان این که تیم استان غرب تهران در دوره قبلی مناظرات دانشجویی مقام اول را کسب کرده بود، گفت: امیدوارم در این دوره نیز بتوانیم مقام قهرمانی را کسب کنیم.

سرپرست تیم مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی استان غرب تهران با اشاره به سطح برگزاری مناظرات دانشجویی در استان تهران غرب، اضافه نمود: با توجه به این که استان تهران استان بزرگ کشور است، سطح برگزاری مناظرات دانشجویی دانشگاه آن مطلوب و دارای تنوع زیادی است، معتقدم مسابقات مناظرات دانشجویی تهران در سطح بسیار خوبی برگزار می شود.

وی در خاتمه با بیان این که شهر تبریز شهر بسیار زیبا و بزرگی است، اضافه نمود: مردم شهر تبریز، مردمانی بسیار مهمان نواز و خوبی هستند.

تیم مرکز علمی - کاربردی آذربایجان شرقی

زهرا کسایی، سرپرست تیم مرکز علمی - کاربردی آذربایجان شرقی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که بسیار مفتخریم امسال میزبانی مرحله کشوری سومین دوره مسابقات مناظراتی دانشجویی نصیب استان ما شده است، گفت: امیدوارم بتوانیم به شایستگی در خدمت میهمانان عزیزمان باشیم.

وی با بیان این که سال 96 تیم آذربایجان شرقی در مسابقات مناظرات دانشجویی رتبه اول کشوری را کسب کرد، اضافه نمود: امسال نیز به همراه تیم چهار نفره در مسابقات مناظرات دانشجویی شرکت کردیم.

وی برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی را بستری برای تفکر خلاق دانشجویان عنوان کرد و اضافه نمود: از اهداف مناظرات دانشجویی می توان به شکوفایی و رشد فرهنگ گفتمان در بین دانشجویان اشاره کرد.

تیم رادمین قند کرج استان البرز

مجتبی صفری در گفت وگو خبرنگاران، با بیان این که تیم رادمین از مرکز آموزشی علمی کاربردی قند کرج پیروز به کسب مقام اول استانی در مسابقات مناظرات دانشجویی استان البرز شد، گفت: این تیم در مسابقات مناظره دانشجویی سال گذشته نیز حضور داشت.

وی با بیان این که مسابقه مناظرات دانشجویی یکی از بهترین برنامه های دانشگاه جامع علمی - کاربردی است، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما در جامعه و فضای دانشگاه گفت وگو است، معتقدم مهم ترین شاخصه گفت وگو، گفت وگوی رفرنس محور و عقلایی است که این مسابقات فرصت بسیار عالی برای یادگیری آن فراهم کرده است.

این مسابقات در سطح مراکز با جامعه آماری بیشتر و هزینه کم تر برگزار می شود

وی اضافه نمود: ما اخیرا انتظارات خود را برای برگزاری چنین برنامه هایی جدی تر کرده ایم؛ چرا که دانشجویان برای شرکت در این برنامه ها رغبت بیشتری دارند.

صفری با بیان این که هر مرکزی در حوزه ماموریتی خود می تواند گزاره تعریف کند، گفت: ما این فرصت را برای هر مرکز ایجاد کردیم، این مسابقات در سطح مراکز با جامعه آماری بیشتر و هزینه کم تر برگزار می شود.

وی در خاتمه با بیان این که تبریز شهری بسیار مهمی در کشور است، گفت: اولین دانشگاه در خاورمیانه دانشگاه ربع رشیدی در تبریز بود که تاریخچه بسیار جدی دارد و معتقدم تبریز و ایران باید به داشتن این گنجینه تاریخی ببالند.

تیم ماد مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه

محمد جواد صبرجو، سرپرست تیم ماد استان کرمانشاه، در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: این سومین دوره است که تیم کرمانشاه در مسابقات مناظرات دانشجویی شرکت می کند.

وی ادامه داد: با توجه به تجربیات به دست آمده در مناظرات قبلی و خروجی ها، طرز فکر و قدرت بیان و حتی نحوه مطالبه گری دانشجویان تغییر کرده بود، معتقدم برگزای چنین مسابقات مناظره ای تاثیر مستقیمی در زندگی دانشجویان دارد بر این اساس آن ها می توانند نظرات و دیدگاه های خود را به درستی در جامعه بیان کنند.

تیم کارمانیا جهاد استان کرمان

حسین پورموسی، سرپرست تیم کارمانیا جهاد استان کرمان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که به همراه پنج نفر از دانشجویان مرکز جهاد دانشگاهی استان کرمان در این مسابقات شرکت کردیم، گفت: دوره قبلی نیز درمسابقات مناظرات دانشجویی به میزبانی استان یزد شرکت کرده بودیم.

وی اضافه نمود: قطعا تفاوت زندگی انسان ها با سایر موجودات در نطق و گفت وگو است، هر چه در این زمینه مهارت داشته باشیم، قطعا بیشتر می توانیم فزونی خود را نشان دهیم.

پور موسی با تاکید بر این که فرهنگ گف ت وگو بینش انسان ها را بالا می برد، اضافه نمود: اگر یاد بگیریم چگونه با یکدیگر به گفت وگو بپردازیم قطعامی توانیم زندگی خوبی در جامعه رقم بزنیم.

وی بیان کرد: دوران دانشجویی دوران بسیار خوبی است، معتقدم اگر این دوران توام با واقعیت های زندگی باشد، بهتر می تواند دانشجویان را به سمت تعالی و پیشرفت پیش ببرد.

وی با بیان این که برای چهارمین بار به شهر زیبای تبریز سفر می کنم، گفت: آذربایجان شرقی به استان نخبه پروری معروف است و اکثر افراد این استان در سطح پست های سیاسی مفید واقع می شوند، اکنون هم افتخار می کنیم که برای شرکت در این مسابقات در خدمت این دوستا عزیز هستیم.

تیم امید جهاد دانشگاهی استان اردبیل

اکبرغاربی، سرپرست تیم امید جهاد دانشگاهی استان اردبیل در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: تیم مناظره اردبیل در دوره اول و دوره دوم مسابقات مناظرات دانشجویی نیز شرکت کرده بود، این دوره هم در تبریز حضور داریم، از میزبانی خوب شهر تبریز نیز قدردانی می کنیم.

وی اضافه نمود: چنین مناظراتی ریشه در مکتب تشییع دارد و معروف ترین آن نیز مناظرات رضوی بود که بزرگ ترین شیوه مبارزه در آن زمان محسوب می شد.

وی بیان کرد: انجام مناظره می تواند نحوه گفتمان و برخورد با طرف مقابل و تعارض ها و تحمل دیدگاه های مختلف را از نظر تحصیلی، فرهنگی، علمی و سیاسی به دانشجویان آموزش دهد.

سرپرست تیم امید جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: دانشجویان با شرکت در این مناظرات می توانند تجربه عملی، منطق و علمی به دست آورند.

وی با بیان این که بنده سفرهای زیادی به شهر تبریزداشته ام، گفت: حسن میزبانی شهر تبریز نیز همواره خاطرات خوشی در ذهن ما بر جای گذاشته است، افتخار می کنم آذری زبان هستم تبریز را از استان اردبیل جدا نمی کنم و مردمان این دو استان را به عنوان برادر و خواهر و یک خانواده وسیع می دانیم، امروز نیزافتخار حضور در مسابقات مناظرات دانشجویی در شهر تبریز را داریم.

سرپرست تیم znu جهاد دانشگاهی زنجان

بهروز صالحی، سرپرست تیم znu جهاد دانشگاهی زنجان در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم جامعه را به رشد و بالندگی و توسعه علمی و اجتماعی برسانیم، ضرورت دارد چنین مناظرات و نقدهای منصفانه در جامعه انجام دهیم.

وی اضافه نمود: رشد و بالندگی زمانی محقق می شود که نقدهای منصفانه اجرا شده و نظرات مخالف و موافق یکدیگر را بشنویم.

وی ادامه داد: استفاده از اندیشه های یکدیگر، باعث افزایش خرد جمعی و رشد، بالندگی و توسعه در جامعه می شود، طبق برنامه ریزی های اجرا شده در مراکز آموزشی ما هر نیم سال تحصیلی، دو مورد کرسی های آزاد اندیشی مربوط به مسائل روز جامعه برای دانشجویان برگزار می کنیم.

صالحی با بیان این که این مناظرات به طور مستمر برگزار شود، گفت: برگزاری این نوع مناظرات دانشجویی معمولا با شور و نشاط و پویایی به همراه است و علاوه بر بالندگی آرا و استفاده از نظریات دانشجویان، کسب مهارت های لازم برای سخنوری را تقویت می کند.

براساس این گزارش؛ سومین دوره مسابقات کشوری مناظره دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی به میزبانی آذربایجان شرقی و شهر تبریز، از تاریخ هفدهم آذرماه تا نوزدهم آذرماه در باشگاه فرهنگیان تبریز در حال برگزاری است.

روز دوشنبه 16 تیم در مسابقات مناظرات دانشجویی با یکدیگر به رقابت پرداختند. ساعات اولیه روز دوشنبه، تیم نیروی انتظامی چهارمحال بختیاری با تیم هوسم جهاد دانشگاهی استان گیلان به رقابت پرداختند که تیم نیروی انتظامی استان چهارمحال بختیاری برنده این رقابت شد.

همچنین تیم امیر کبیر استان مرکزی با تیم دیار فرزانگان استان لرستان به رقابت پرداختند که برنده این رقابت، تیم امیرکبیر استان مرکزی شد.

در ادامه تیم مازرون فرهنگ و هنر مازندران با تیم رادمین قند کرج به رقابت پرداخت که برنده این رقابت تیم رادمین قند کرج شد، تیم ماد جهاددانشگاهی کرمانشاه نیز با تیم منطق آوران بجنورد 2 خراسان شمالی مناظره کردند که در نتیجه تیم ماد جهاد دانشگاهی کرمانشاه برنده این مناظره شد.

تیم جهاد گران کردستان در مقابل تیم پویش جهاد تهران غرب قرار گرفت که تیم پویش جهاد تهران غرب برنده این مناظره شد، همچنین تیم استاد شهریار تیکمه داش آذربایجان شرقی با تیم کریمه اهل بیت قم به رقابت پرداخت که برنده این رقابت، تیم استاد شهریار تیکمه داش آذربایجان شرقی شد.

تیم کارمانیا جهاد دانشگاهی کرمان نیز با تیم znu زنجان به رقابت پرداخت که در نتیجه برنده این رقابت، تیم کارمانیا جهاد دانشگاهی کرمان اعلام شد.

بعد از اتمام دور اول مسابقات و اعلام نتایج اولیه، هشت تیم از بین 16 تیم برای شرکت در دور نهایی مسابقات مناظرات دانشجویی راه یافتند، گزاره های مرحله دوم مسابقات مناظرات دانشجویی به شرح زیر اعلام شد:

گزاره تیم البرز با چهارمحال بختیاری: برگزاری آزمون های متمرکز در دروس مهارت های مشترک، عامل مهم در ارتقا کیفی آموزش مهارتی است

گزاره تیم آذربایجان شرقی با تیم تهران غرب: دلیل افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به دانشگاه جامع علمی کاربردی، اشتغال پذیری بالا است

گزاره تیم کرمانشاه با تیم مرکزی: فعالیت شوراهای تعامل و مصاحبه در مراکز آموزش علمی کاربردی، نقش اساسی در ارتقای کیفیت مراکز آموزشی دارد

گزاره تیم کرمان با تیم اصفهان: مدرک گرایی اصلی ترین مانع توسعه آموزش های مهارتی در ایران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 635

به "گزارش خبرنگاران از اولین روز مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی کشور در تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران از اولین روز مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی کشور در تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید