کشف یک سیاره فراکهکشانی

به گزارش مجله نایس پاتوق، ستاره شناسان در یک شاهکار شگفت انگیز شواهدی از یک سیاره فرا کهکشانی ارائه کردند. محققان این سیاره فراخورشیدی را M51-ULS-1b نامیده اند. سیاره فراخورشیدی می تواند تأثیر متفاوتی بر یک نوع ستاره دوتایی به نام دوتایی پرتو ایکس داشته باشد.

کشف یک سیاره فراکهکشانی

خبرنگاران | اخترشناسان معتقدند که به تازگی شواهدی از یک سیاره در یک کهکشان که 31 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، پیدا کرده اند.

پس از یک تلاش پرزحمت تحقیقاتی که هزاران سیگنال را بررسی کرد، اخترشناسان به این نتیجه رسیدند که یک فرورفتگی بزرگ در نور پرتو ایکس از کهکشان گرداب، بهترین دلیل برای وجود یک سیاره فرا کهکشانی در آن نقطه است.

به گزارش خبرنگاران ؛ محققان این سیاره فراخورشیدی را M51-ULS-1b نامیده اند و کشف آن می تواند نحوه جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی در کهکشان راه شیری و فراتر از آن را تغییر دهد. این روش نوی را نشان می دهد که می تواند از طریق دانشمندان این حوزه برای یافتن سیارات نو هم در کهکشان راه شیری و هم در دیگر کهکشان ها استفاده شود.

کشف سیارات فراخورشیدی در کهکشان راه شیری به اندازه کافی چالش برانگیز است. بیشتر اوقات، ما حضور سیاراتی را که به دور ستاره های راه شیری می چرخند، به جای تشخیص مستقیم سیاره فراخورشیدی، با دیدن تأثیری که روی خود ستاره دارند، معین می کنیم.

یکی از این روش ها روش ترانزیت است. هنگامی که یک سیاره فراخورشیدی از بین ما و ستاره خود در حین چرخش خود عبور می کند، می توانیم تغییرات ضعیف در روشنایی ستاره را که به عنوان منحنی نور شناخته می شود، تشخیص دهیم. این گذر نامیده می شود، زیرا به طور کامل نور ستاره را مسدود نمی کند (حتی در مورد گذر های فراسیاره ای!).

در مقاله ای در سال 2018، گروهی از اخترشناسان نشان دادند که یک سیاره فراخورشیدی می تواند تأثیر متفاوتی بر یک نوع ستاره دوتایی به نام دوتایی پرتو ایکس داشته باشد. این ها جفت هایی از ستاره ها هستند که به قدری نزدیک به هم هستند که یکی از آن ها مثل یک سیفون، در حال جمع آوری مواد از دیگری است؛ فرآیندی که تابش ایکس تولید می کند. این ستارگان گرچه درخشان هستند، اما معمولاً از نظر فیزیکی کوچک، ستاره های نوترونی یا سیاهچاله هایی با جرم ستاره ای هستند. این اندازه کوچک می تواند کسوف کامل یا تقریباً کامل تابش X را امکان پذیر کند.

اخترشناسان نمی دانستند که آیا سیارات معمولاً به دور دوتایی های پرتو ایکس می چرخند، اما دلایلی وجود داشت که فکر می کردند جستجوی آن ها منطقی است. جستجو به زمان و دقت زیادی نیاز دارد، به ویژه برای یافتن اولین نمونه، که باید به طور ویژه با دقت آزمایش و بررسی شود.

این تیم از رصد سه کهکشان - کهکشان گرداب (M51)، کهکشان چرخ گاری (M101) و کهکشان Sombrero (M104) استفاده کرد - که با استفاده از دو رصدخانه پرتو ایکس فضایی Chandra و XMM-Newton گرفته شده اند. از این مشاهدات، محققان 2624 منحنی نور دوتایی پرتو ایکس را استخراج کردند و در پی یک خورشیدگرفتگی برون سیاره ای شدند.

با این حال، از هزاران سیگنال، تنها یکی با آنچه تیم در پی آن بود، سازگار بود. این یک دوتایی پرتو ایکس فوق العاده به نام M51-ULS-1 بود که از یک جسم کوچک بسیار چگال (معلوم نیست که سیاه چاله است یا یک ستاره نوترونی) و یک همراه پرجرم مانند یک ستاره نوع B داغ و درخشان تشکیل شده بود.

در طول مشاهدات، روشنایی ستاره کمابیش ثابت باقی ماند - به جز یک دوره سه ساعته که در آن تاریک شد. علاوه بر این، سطوح روشنایی آن قبل و بعد از فرورفتن در نور یکسان بود، و نشان می دهد که هر چیزی که باعث کم نور شدن می شود، چیزی بیرونی است، نه یک تعامل درون رابطه باینری.

گام بعدی معین این بود که آن تأثیر خارجی چه چیزی ممکن است باشد. این تیم با دقت گزینه هایی مانند سایر ستاره های کوچک و کوتوله های قهوه ای را در نظر گرفت و توجه ویژه ای به ابر های گازی که در باینری های پرتو ایکس رایج هستند، داشتند.

در نهایت، آن ها تشخیص دادند که بهترین تناسب برای داده هایشان سیاره ای به اندازه زحل است که در فاصله ده ها واحد نجومی به دور این دوتایی می چرخد.

دی استفانو، یکی از اعضای اصلی این تیم می گوید: در ابتدا ما این احتمال جالب را تشخیص دادیم، اما دلایل زیادی برای محتاط بودن وجود داشت. ما باید همه گزینه ها را با دقت بررسی می کردیم، و تجزیه و تحلیل کامل شامل چندین قطعه مختلف بود، که هر کدام باید مطابقت با تفسیر یک سیاره را نشان می داد و رد می کرد. احتمالات دیگر.

بعید است که نامزد سیاره فراخورشیدی تایید شود. این نور معمولاً در فواصل زمانی معین چندین بار کاهش می یابد، و در فاصله مداری M51-ULS-1b طول می کشد تا به دور ستاره هایش بچرخد. اما، دی استفانو گفت، همه داده های موجود با آنچه که از یک سیاره فراخورشیدی در مدار می بینیم، مطابقت دارد.

راه برای تایید این کشف، شناسایی خورشید گرفتگی های پرتو ایکس بیشتر، هم در کهکشان راه شیری و هم بدون آن است. اما پس از انجام یک تشخیص، دیگری فقط موضوع زمان به نظر می رسد.

محققان در مقاله خود نوشتند: این کار روش نوی را با پتانسیل کشف سیارات در طیف وسیعی از سیستم های میزبان منابع پرتو ایکس نشان می دهد.

از آنجایی که درخشان ترین منابع پرتو ایکس را می توان در کهکشان های خارجی شناسایی کرد، جستجو برای سیارات فراخورشیدی، سیارات در مدار های خارج از کهکشان راه شیری، اکنون به یک کار واقعی و عملی تبدیل شده است.

منبع: ScienceAlert

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2091

به "کشف یک سیاره فراکهکشانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره فراکهکشانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید