ژن جغد شب در بازار کتاب، داستانی درباره تهران و روزمره گی هایش

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران ، داستان بلند ژن جغد شب به قلم طناز مظفری به تازگی از سوی انتشارات سیب سرخ روانه بازار شده است؛ ژن جغد شب داستان پنج آدم است که در یک شب زمستانی و در بازه زمانی یک ساعته در خیابان ویلا سر راه یکدیگر قرار می گیرند و در این مواجهه و در خلال روایت های شان از زندگی خود که در هر فصل هم به شکل اول شخص و هم دانای کل است، و طی رفت و برگشت های زمانی به گذشته و حال، متوجه پیوندهایی بین آن ها می شویم.

ژن جغد شب در بازار کتاب، داستانی درباره تهران و روزمره گی هایش

هرکدام از آن ها گذشته ای دارند که سبب این پیوند شده است. بهانه این حضور هم همان طور که گفته شد بوی نامطبوعی است که مرکز تهران را درگیر خود کرده و دختر جوانی که دانشجوی سینماست و در کنار شب گردی های همیشگی اش در حوالی خانه شان و در پی کشف جریان این بوی مرموز است.

نوستالژی خیابان ها و وابستگی شخصیت ها به آن ها، شب بیداری، تنهایی، ناکامی های عاطفی و روابط شکل نگرفته، و مهم تر از آن ها درون مایه سرنوشت و انتخاب از دیگر موضوعاتی است که در این رمان برای نویسنده موضوعیت و موضوع داشته است و در کنار آن نقطه اشتراک هر پنج شخصیت سرنوشتی است که گویی از پیش برای آن ها رقم زده شده و پذیرش آن و ناتوانی در انتخاب هایی که می توانسته زندگی شان را دگرگون کند و نکرده است. سرنوشتی که آن ها را از هم دورکرده بوده و ناگهان در یک شب و به بهانه فرعی بوی نامطبوع تهران آن ها را مجددا سر راه یکدیگر قرار می دهد.

طناز مظفری درباره این کتاب و ایده نگارش آن گفت: ایده اصلی کتاب از در کنار هم قرار گرفتن مجموعه ای از ایده های فرعی شکل گرفت که مثل پازل کنار هم چیده شدند. تکه هایی که بعضی شان در قسمت های مهم داستان قرار گرفتند بعضی در حاشیه و بعضی دیگر به کل محو شدند.

وی ادامه داد: همیشه در جایی در ذهنم به این فکر می کردم که ما دو نوع تاریخ داریم یک تاریخ خُرد و یک تاریخ کلان (بزرگ) منظور از تاریخ کلان همان وقایع مهمی است که ثبت و ضبط شده به ما رسیده و ماندگار شده و می ماند. اما تاریخ خُرد خیلی از وقایع مهم یا حتی در بعضی مواقع به ظاهر کم اهمیتی هستند که اتفاقا برای مدت زمانی (از چند ساعت تا چند روز یا هفته) جزو خبرهای مهم روز هستند و واکنش بسیاری را برمی انگیزند و بعد تمام می شوند؛ فارغ از اینکه برای مدت زمانی خیلی ها را تحت تاثیر قرار داده بودند. مخصوصا در این سال هایی که شبکه های مجازی قدرت بالایی دارند و هر شخص می تواند یک رسانه شخصی داشته باشد بازتاب دهنده این اتفاقات.

مظفری همچنین درباره گونه داستانی انتخاب شده از طریق خود برای این داستان نیز گفت: هر خواننده حرفه ای یا غیر حرفه ای سلیقه خاص خودش را در کتاب خواندن دارد. و میزان تاثیرپذیری اش هم از هر گونه داستانی به انتخابش بستگی دارد. از آن جایی که داستان بلند بین دو گونه داستان کوتاه و رمان قرار می گیرد، خصوصیات هر دو را در خود دارد. مثل فشردگی معنایی، پیرنگ کامل، پیوستگی و گستردگی داستان و شخصیت ها. این ویژگی ها در مقایسه با داستان کوتاه در آن کامل تر است. فشرگی زمانی در آن وجود دارد. ویژگی هایی دارد که آن را به رمان نزدیک می کند و به دلیل حجم کمترش و موجزبودگی اش شاید برای خواننده کم وقت یا کمی عجول امروزی مناسب تر باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1836

به "ژن جغد شب در بازار کتاب، داستانی درباره تهران و روزمره گی هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن جغد شب در بازار کتاب، داستانی درباره تهران و روزمره گی هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید