چین به آمریکا هشدار داد

به گزارش مجله نایس پاتوق، سخنگوی وزارت دفاع چین به آمریکا هشدار داد تا اوضاع منطقه بدتر نشده به دخالت در امور دریای جنوب چین و اتهام زنی بی پایه علیه پکن سرانجام دهد.

چین به آمریکا هشدار داد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله نایس پاتوق، وو چیان روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن در واکنش به اتهام آمریکا به چین در ارتباط با برخورد کشتی ماهیگیری ویتنامی با کشتی گشت دریایی چین در آبهای جزایر شی شا گفت: سخنگوهای وزارت خارجه و اداره پلیس دریایی چین درباره ورود غیرقانونی کشتی ماهیگیری ویتنام به آبهای جزایر شی شای چین و برخورد با کشتی پلیس دریایی چین شرح داده و موضع چین در این مورد را تشریح نموده اند.

او گفت: حقایق این حادثه و مسئولیت آن واضح است و چین در چارچوب حق حاکمیت خود بر اساس قوانین عمل نموده است.

این مقام وزارت خارجه چین توضیح داد: وزارت دفاع آمریکا بدون توجه به حقیقت و با انحراف افکار عمومی، اتهامات بی اساس به چین وارد نموده است و میخواهد با اختلاف افکنی، در امور دریای جنوب چین دخالت کند و برای حضور نظامی خود در منطقه بهانه ای پیدا کند.

وی ضمن مخالفت قاطع با ایجاد هرگونه تنش در منطقه اضافه کرد: چین در تعامل با همسایگان به دنبال ایجاد صلح و رفاه در منطقه است و دخالت های آمریکا مانع بزرگی برای این مهم است.

دریای جنوب چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومترمربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

به گزارش ایرنا، جمهوری خلق چین تقریباً بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و جزیره تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و مخالف ساخت تأسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش چین روبرو بوده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 خرداد 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 956

به "چین به آمریکا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به آمریکا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید