منوی دلاری در رستوران های لاکچری! ، یک وعده غذا یک میلیون تومان!

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران، قیمت اقلام خوراکی در ایران روز به روز در حال افزایش است. نکته جالب اما اینجاست که برخی رستوران های لاکچری تهران در منوی خود به ازای فروش یک پرس غذا دلار دریافت می کنند.

منوی دلاری در رستوران های لاکچری! ، یک وعده غذا یک میلیون تومان!

بررسی منوی یکی از این رستوران ها که در برج های آ.اس.پ تهران واقع شده است، نشان می دهد ارزان ترین خوراکی حداقل هفت دلار قیمت دارد. گران ترین غذا که در منوی اصبلی آن است با قیمت 50 دلار فروخته می شود. (با احتساب نرخ آزاد دلار، این غذا معادل یک میلیون و 322 هزار تومان قیمت می خورد.)

در همین مورد رئیس اتحادیه دارندگان رستوران داران و سلف سرویس به فروش غذا با نرخ دلار واکنش نشان داد.

سید علی اصغر میرابراهیمی به خبرنگاران گفت: ما در ایران زندگی می کنیم و واحد پول ایران هم ریال است. بنابراین غذای رستوران ها در تمام نقاط کشور باید براساس ریال باشد و نه دلار!

او اظهار کرد: رستوران هایی که در برابر فروش غذا و خدمات شان دلار دریافت می کنند واحدهای صنفی فاقد پروانه هستند. چنانچه در این زمینه گزارشی به دست ما برسد با سودجویان برخورد می شود.

براساس این گزارش، این روزها افزایش قیمت اقلام خوراکی با درآمد خانوارها همخوانی ندارد. دیگر برخی از مردم نمی توانند کالری استاندارد مورد نیاز خود در روز را تهیه کنند. گزارش های رسمی نیز از نصف شدن سرانه مصرف بسیاری از مواد غذایی، ازجمله گوشت قرمز دارد.

گران ترین غذای این رستوران 50 دلار است که با دلار آزاد قیمت یک غذا حدود یک میلیون و 322 هزار تومان تمام می شود.

تورم خورراکی؛ مهم ترین عامل فقر

برخی توان خرید کالاهای اساسی را ندارند. چه برسد به اینکه به سراغ رستوران هایی بروند که قیمت آن ها براساس قیمت دلار تعیین می شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی مهم ترین عامل افزایش خط فقر را تورم بالا در دو گروه خوراکی ها و مسکن گفت. با این حال منویی در برخی منطقه ها لاکچری تهران است که نشان می دهد جامعه ایران به شکاف طبقاتی و اختلاف درآمد فاحش میان خانواده ها مبتلاست.

گزارشی که مرکز آمار در نیمه اول سال جاری منتشر کرد از کاهش 46 درصدی سرانه مصرف گوشت در ایران حکایت داشت. اتفاقی که باعث شد شهروندان به کالاهای جایگزین نظیر سویا و قارچ روی آورند.

پیش ترمحمدحسن افشار، یک عضو سابق انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی به خبرنگاران گفت: گوشت دیگر جایی در سفره دهک های پایین جامعه ندارد. اکنون فقط قشر سرمایه دار و حقوق بگیران مصرف کننده گوشت هستند. البته کارمندان هم دیگر قدرت خرید گذشته را ندارند و با توجه به تورم کنونی رفته رفته آن ها از فهرست متقاضیان گوشت حذف می شوند.

برای مطالعه بیشتر خبر سرانه مصرف گوشت در ایران نصف شد! را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1979

به "منوی دلاری در رستوران های لاکچری! ، یک وعده غذا یک میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منوی دلاری در رستوران های لاکچری! ، یک وعده غذا یک میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید