معرفی 14 رمان طنز جذاب و پرفروش

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - طنز هنری است که می تواند عدم تناسب در عرصه های مختلف اجتماعی را به شکلی دلپذیر نشان دهد. در داستان طنز، آموزش های کلاسیک داستان نویسی رنگ می بازند. چراکه طنز عرصه ممکن ساختن ناممکن هاست. همچنین در ادبیات، طنز به نوع خاصی از آثار منظوم یا منثور ادبی گفته می گردد که اشتباهات یا جنبه های نامطلوب رفتار بشری، فساد های اجتماعی و سیاسی یا حتی تفکرات فلسفی را به شیوه ای خنده دار به چالش می کشد. اگر دوست دارید از مطالعه لذت ببرید و دقایقی فارغ از مشغله، یک کتاب شیرین مطالعه کنید، در این مطلب با معرفی چند رمان طنز با ما همراه باشید.

معرفی 14 رمان طنز جذاب و پرفروش

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

رمان طنز داخلی و خارجی

1. اتحادیه ابلهان

نویسنده: جان کندی تول

ترجمه: پیمان خاکسار

خلاصه داستان: شخصیت اصلی داستان پسری جوان، چاق و تنبل به نام ایگنیشس است که علی رغم داشتن مدرک فوق لیسانس و بینش زیاد و علی رغم کتاب های فلسفی بسیاری که مطالعه نموده، نمی تواند فرد مفیدی برای جامعه باشد و کاری برای خود دست و پا کند. دلیل اصلی او بعد از تنبلی رک گویی و خرد بیش از حد او است و همیشه در مقابل سیستم تبعیض نژادی و متظاهر جامعه آمریکایی زمان خود می ایستد و پیوسته فکر می نماید به تنهایی می تواند دنیا را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل کتاب اتحادیه ابلهان

2. ناتور دشت

نویسنده: جروم دیوید سلینجر

ترجمه: محمد نجفی

خلاصه داستان: شخصیت اصلی رمان هولدن کالفیلد نوجوانی 17 ساله است. او در جایی شبیه مرکز توانبخشی یا مرکز درمانی است و میخواهد چند روز از زندگی به اصطلاح خودش مزخرف را که از کریسمس پارسال به یاد دارد برای روانکاو خود تعریف کند. پایه و اساس رمان نیز ماجرا هایی است که در سه روز برای هولدن رخ داده است.

3. مغازه خودکشی

نویسنده: ژان تولی

ترجمه: احسان کرم ویسی

خلاصه داستان: رمان درباره خانواده تواچ و کسب و کار منحصر به فرد آن هاست. مغازه آن ها که مغازه خودکشی نام دارد، به افرادی که قصد خودکشی دارند خدمات ارائه می دهد. خانواده تواچ حتی به مشتریان خود مشاوره خودکشی هم می دهند و انواع و اقسام روش های مختلف برای سرانجام دادن به زندگی فلاکت بارشان را به آن ها پیشنهاد می نمایند، ولی یکی از پسران این خانواده با این مدل کار کردن مخالف است و ماجراهای جالبی ایجاد می نماید.

4. عامه پسند

نویسنده: چارلز بوکوفسکی

ترجمه: پیمان خاکسار

خلاصه داستان: این کتاب ماجرایی پلیسی دارد. در این کتاب با کارآگاهی طرف هستیم که از دنیای اطراف و درون خود ناراضی است. شخصیت اصلی این کتاب، نیکی بلان یک کارآگاه است که تنها می نوشد و عیاشی می نماید و سعی می نماید اجاره خود را به موقع پرداخت کند و اصلا فردی زیرک و باهوش نیست. بلان در این داستان مسئول رسیدگی به چند پرونده عجیب می گردد.

5. اومون را

نویسنده: ویکتور پلوین

ترجمه: پیمان خاکسار

خلاصه داستان: داستان در خصوص یک پسربچه است که علاقه زیادی به فضانوردی دارد و در این راه با حقایق تلخی روبه رو می گردد. نام رمان حاضر برگرفته از اسم آمون خدای عظیم مصریان است که البته نام شخصیت اصلی این داستان و البته نام نیروی ویژه پلیس روسیه نیز است. گفتنی است که این کتاب، داستان را با یک طنز گزنده روایت می نماید و بعضی اعتقاد دارند این کتاب ژانر مشخصی ندارد.

6. آبنبات دارچینی

نویسنده: مهرداد صدقی

خلاصه داستان: ماجرا های کتاب آبنبات دارچینی در بین سال های 72 تا 74 می گذرد. در این کتاب محسن درگیر ماجرا های پیش بینی نشده ای می گردد که ناخواسته روی زندگی خود و اطرافیانش تاثیر می گذارد و همین امر موقعیت های طنز زیبایی ایجاد می نماید.

از دیگر کتاب های این نویسنده که مانند این اثر طنز است می توان به آخرین نشان مردی و آبنبات هل دار اشاره نمود.

7. قوچ

نویسنده: مهدی اسدزاده

خلاصه داستان: حکایت چند روزی از گرفتاری های یک جوان که از سربازی فرار نموده است و کوشش می نماید تا کاری برای زندگی خود کند؛ البته این کتاب بیشتر ادبیات راحت و طنزآلود دارد و اتفاقات و رخداد های آن کمتر کمدی بوده و بیشتر طنز تلخی است که خواننده را به همزاد پنداری وا می دارد.

8. کافه پیانو

نویسنده: فرهاد جعفری

خلاصه داستان: در این رمان بیشتر شخصیت ها واقعی هستند؛ راوی خود نویسنده، گل گیسو دختر نویسنده و همایون دوست نویسنده است. همچنین بیشتر اتفاقاتی که در کتاب می افتد منشا حقیقی دارند. هر فصل رمان کافه پیانو شامل اتفاقاتی است که در یک فاصله زمانی کوتاه مثلا یک روزه اتفاق می افتد. لحنِ راویِ داستان به گونه ای طنزآلود و معترض بیان شده که با درونمایه داستان همخوانی دارد.

9. دور دنیا با زیرشلواری

نویسنده: عبدالله مقدمی

خلاصه داستان: کتاب مجموعه نثر های طنز عبدالله مقدمی در خصوص کشور های مختلف دنیا است. مقدمی در این کتاب با نگاهی رندانه و طنزآمیز، ویژگی ها و وجوه مختلف کشور های دنیا را مورد کاوش قرار داده است. نکته جالب تر در این کتاب این است که هیچ کدام از اطلاعاتی که در متن آمده، با اینکه به طنز کشیده شده است، غیرواقعی نیست و البته این خود بر جذابیت کتاب افزوده است.

10. تاریخ روی تردمیل

نویسنده: پدرام ابراهیمی

خلاصه داستان: این کتاب کنسرو تاریخ است؛ در واقع تقویمی از دویست رویداد از زادروزها، مرگ های طبیعی و غیر طبیعی، جنگ ها، محاکمه ها، اختراع ها، عشق ها، دروغ ها و راز ها برای بی حوصله ها، تاریخ گریز ها و فراموشکار هاست. نویسنده در این کتاب با طنز گزنده ای رویدادها را نقل می نماید.

11. مادرعظیمت رو از این جا ببر

نویسنده: دیوید سداریس

ترجمه: پیمان خاکسار

خلاصه داستان: این کتاب خاطره نویسی نویسنده بوده و در واقع توضیح اتفاقات و رویداد هایی است که برای خود سداریس رخ داده است. داستان های این کتاب ماهیتی فکاهی و طعنه آمیز دارند و نویسنده در آن ها به تفسیر مسائل اجتماعی می پردازد.

جالب است بدانید که دیگر آثار سداریس نیز درون مایه طنز دارند.

بیشتر بخوانید: بالاخره یه روزی اون کتاب سداریس رو معرفی می کنم

12. تارک دنیا مورد احتیاج است

نویسنده: میک جکسون

ترجمه: گلاره اسدی آملی

خلاصه داستان: این کتاب شامل ده داستان تاسف بار طنزآمیز است که موضوع درون مایه های داستان ها بیشتر تنهایی و انزوا، طرد شدگی، ترس از نو ساختن و کوشش برای به دست آوردن خواسته مورد نظر است.

13. ساسات

نویسنده: رضا ساکی

خلاصه داستان: ساکی درباره این کتاب نوشته است: قصه های این کتاب درباره آدم هایی است که دوست شان داشته ام. با خواندن ساسات به دنیای من و این آدم ها سفر، و لحظه هایی دلچسب را تجربه می کنید. قول نمی دهم، اما سعی می کنم بعد از خواندن این کتاب، قدتان بلندتر، پوست تان شفاف تر، چشم تان گشادتر، لب تان خندان تر و کبدتان سرحال تر باشد.

14. دموکراسی در همه جا

نویسنده: محمدرضا محمدی جرقویه ای

خلاصه داستان: مجموعه چند داستان طنز است که با نگاهی دیگر به مسائل اجتماعی می نگرد. در این کتاب داستان های طنزی به تصویر کشیده می شوند که خواننده می تواند آن ها را در محافل به نام خودش تعریف کند و باعث گردد تا دیگران فکر نمایند آن وقایع بر او گذشته است.

در آخر

امروزه کتاب های زیادی با مضمون طنز وجود دارد. به طور مثال اگر بخواهیم از کتاب های قدیمی تری نام ببریم که با موضوع طنز نوشته شده اند می توان به دن کیشوت، یک اتفاق مسخره، عقاید یک دلقک، نون و القلم و … و همچنین کتاب هایی از وودی آلن نیز اشاره نمود. اما چهارده کتاب بالا از کتاب های پرفروش و پرطرفدار این روز ها هستند که امیدواریم با خواندن آن ها لحظاتی شاد و زیبایی را تجربه کنید. اگر به خواندن داستان های طنز علاقه دارید، خواندن مقاله داستان های کوتاه طنز خنده دار و طنز تلخ را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات و پرسش ها در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1626

به "معرفی 14 رمان طنز جذاب و پرفروش" امتیاز دهید

2 کاربر به "معرفی 14 رمان طنز جذاب و پرفروش" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 14 رمان طنز جذاب و پرفروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید