فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به انتها رسید

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران/خوزستان مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه با تشریح عملیات مرمت فصل سوم آرامگاه یعقوب لیث صفاری از انتها مرمت این فصل از مرمت آرامگاه اطلاع داد.

فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به انتها رسید

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

یعقوب زلقی در این باره اظهار کرد: در مرمت اجرا شده، پس از حایل بندی نقاط باربر حمال، طاق ستون های ابتدا و انتهای نما که نقش تکیه گاه برای فشارهای طاق از طرفین را داشتند با استفاده از آجرهای تهیه شده مشابه با ملات باتارد کار شدند.

وی ادامه داد: در مراحل بعد ستون ها و پایه طاق ها به صورت هشت گیر کردن با دیوار قبلی، به صورت تخصصی تقویت و استحکام بخشی شدند که این تقویت موجب مهار کمانش و فشار ناشی از رطوبت و سنگینی طاق شد.

به گزارش خبرنگاران، مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه با بیان این که در بدنه های نما همین رویه به صورت تخصصی اجرا شد، اضافه نمود: پشت بندها، پالونه ها و طاق ها نیز به صورت کامل ساخته و احیا شدند؛ ضمن این که قبل از اجرای مرحله سقف، به دلیل تقسیم بار و کنترل فشار ناگهانی و یکباره پشت بام، حایل های حمال خارج و سپس پر سقف با پوکه معدنی پُر شد و بارها مرحله به مرحله به طاق و ستون اضافه شدند.

وی توضیح داد: همچنین ناودان های آب با جنس های فلزی و سنتی به بیرون از ستون راهنمایی و اجرا شدند و امکان نفوذ رطوبت به ستون و طاق کنترل شد.

زلقی مطرح کرد: در بام، آجرها با ملات گل آهک با شیب بندی و ترمیم بندهای بین آن صورت گرفت که به این وسیله امکان نفوذ رطوبت از سقف کنترل و رویه نهایی آن به صورت سنتی با آجرهای 20 در 20 اجرا شد.

وی با اشاره به ساماندهی ظاهر بنا نیز گفت: در این خصوص، بندهای باقیمانده قدیمی در دیوار و طاق ها خارج و به منظور یکپارچه شدن شکل نما و ساختار، قفل و بست آجرها با مصالح درونی بندکشی شده است.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه گفت: به دلیل این که در سراسر بنا، نفوذ رطوبت از سقف و باز شدن بعضی از بندهای بین آجر ها را شاهد بودیم، بعضی نقاط در قسمت سقف پشت بام ترمیم و یک لایه محافظ کاه گل نیز روی آن کار شد تا با نفوذ کاهگل در بطن و خلل و فرج های آجرها و بندها، از نفوذ رطوبت به سقف جلوگیری گردد.

وی یادآور شد: این عملیات با اختصاص 100 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی انجام شد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در روستای شاه آباد در 10 کیلومتری دزفول به شوشتر قرار گرفته است. در کنار این آرامگاه بازمانده های شهر باستانی گندی شاپور دیده می شوند و در اطراف بقعه قبرستان وسیعی نیز وجود دارد. این آرامگاه اثری برجامانده از دوره تیموریان است که در هشتم دی ماه 1378 با شماره 2550 در ردیف آثار ملی ثبت شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 479

به "فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل سوم مرمت آرامگاه یعقوب لیث صفاری به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید