دویدن ما را شاد می نماید

به گزارش مجله نایس پاتوق، یکی از شرکت های مشهور فراوری پوشاک ورزشی با استخدام یک محقق که از نوار مغزی(EEG) برای آنالیز تاثیر ورزش کردن و دویدن استفاده کرد، به این نتیجه رسید که دویدن با کاهش 58 درصدی استرس همراه است و موجب شادتر شدن افراد می گردد.

دویدن ما را شاد می نماید

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، نتایج یک آنالیز جدید نشان می دهد که ورزش می تواند ما را شادتر، سالم تر و مقاوم تر کند.

اکنون شرکت ژاپنی پوشاک ورزشی اسیکس (Asics) با هدف معرفی و فروش یک جفت کفش ورزشی جدید، یک محقق به نام دکتر برندان استابز را از کالج سلطنتی لندن استخدام کرد تا این موضوع را آنالیز کند.

دکتر استابز رابطه بین سلامت روان و سلامتی جسم را آنالیز می نماید، چیزی که اسیکس دوست داشت درباره آن صحبت کند.

دکتر استابز از یک دستگاه نوار مغزی (EEG) قابل حمل استفاده کرد که می تواند هنگام ورزش پوشیده و استفاده گردد.

این دستگاه توسط سه ورزشکار حرفه ای و شش ورزشکار آماتور مورد استفاده نهاده شد. اصطلاح ورزشکار آماتور بیانگر کسانی است که حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش می نمایند.

هر شرکت نماینده در این مطالعه ابتدا هنگام استراحت از این دستگاه استفاده کرد تا یک حالت پایه برای انجام آزمایش های شناختی ایجاد گردد. سپس هر شرکت نماینده قبل از اجرای مجدد آزمایش ها، 20 دقیقه ورزش کرد.

آمار حاصله بسیار حیرت آور بود، چرا که نشان داد ورزش کردن با 18 درصد افزایش توانایی شرکت نمایندگان در استراحت کردن، 28 درصد کاهش در تصمیم گیری های عجولانه و 29 درصد بهبود در مقاومت در برابر فشار و تنش همراه است.

دکتر استابز گفت که این اعداد از خوانش اسکن نوار مغز حاصل شده است، نه اینکه خود شرکت نمایندگان از شرایط خود گزارش دهند.

وی اضافه کرد: نوار مغزی همچنین کاهش 58 درصدی نشانه های استرس شناختی را بر اثر ورزش کردن نشان می دهد که علائم آن اضطراب، فراموشی و بی نظمی است. این داده ها همچنین به افزایش 26 درصدی سرعت پردازش اطلاعات مغز افراد و بهبود 21 درصدی حافظه اشاره دارد.

فراتر از این آمار، تحقیقات استابز نشان داد که برای افراد طبیعی، مزایای سلامت روان حاصل از انجام ورزش بیشتر از ورزشکاران حرفه ای است.

استابز می گوید: اکنون مشتاقانه منتظر است که این نتایج را با تحقیقات بیشتر روشن کند و آنالیز خواهد نمود که آیا یک تمرین ایده آل وجود دارد که به تقویت سلامت روان افراد یاری کند؟ وی همچنین می خواهد آنالیز کند که آیا تفاوتی بین تقویت روانی حاصل از انجام ورزش در ورزشکاران آماتور در مقایسه با افرادی که طی یک هفته به حداقل میزان توصیه شده انجام ورزش نمی پردازند، وجود دارد یا خیر.

شرکت اسیکس از این تحقیق به عنوان بخشی از برنامه خود برای تشویق مردم به ورزش کردن، در حالی که همه ما به نوعی در قرنطینه حاصل از شیوع بیماری کرونا به سر می بریم، استفاده نموده و یک کمپین راه اندازی نموده که در آن، دوندگان، دوستان خود را تشویق می نمایند که به دویدن بپردازند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1409

به "دویدن ما را شاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دویدن ما را شاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید