ارتباط خزان و سلامت انسان!

به گزارش مجله نایس پاتوق، دانشمندان، تغییرات آب و هوایی را که طی فصل پاییز رخ می دهند، با بعضی شرایط سلامت پیوند داده اند.

ارتباط خزان و سلامت انسان!

به گزارش مجله نایس پاتوق، عصر ایران به نقل از اکتیو بیت نوشت: :برای بعضی افراد شنیدن نام پاییز زیبایی های طبیعی و خوراکی های مخصوص این فصل را تداعی می نماید. در مقابل، برای بعضی دیگر پاییز به معنای تجربه شرایط ناخوشایندی مانند سردرد، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و درد مفاصل است. این که تغییرات آب و هوایی در فصل پاییز می توانند بر سلامت انسان تاثیرگذار باشند تایید شده است. افراد بسیاری کاهش دمای هوا را مقصر بازگشت درد مفاصل خود می دانند و به نظر می رسد این مساله درست است. دانشمندان، تغییرات آب و هوایی را که طی فصل پاییز رخ می دهند، با بعضی شرایط سلامت پیوند داده اند که در ادامه با بعضی از شایع ترین موارد بیشتر آشنا می شویم.

افزایش خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا

به واسطه کاهش دما در فصل پاییز، افراد بسیاری ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را تجربه می نمایند. به نظر می رسد تغییرات چشمگیر آب و هوایی طی فصل پاییز، به ویژه نوسانات دمایی سریع و وزش بادهای سرد می توانند سیستم ایمنی افراد بسیاری را تضعیف نمایند.

سردرد

بعضی تغییرات آب و هوایی در فصل پاییز موجب افزایش فشار بارومتریک می شوند و افراد مستعد میگرن از پیامدهای این شرایط رنج خواهند برد. محیط در واقع موجب ترکیبی از افزایش فشار در مغز و کاهش کارایی گیرنده های درد مغز خواهد شد.

افزایش ضربان قلب

انجام فعالیت های روزانه یا ورزش تنها دلایلی نیستند که می توانند موجب افزایش ضربان قلب شما شوند. با کاهش دمای هوا بدن برای حفظ گرمای خود رگ های خونی را منقبض می نماید که این شرایط می تواند افزایش اندک فشار خون را به همراه داشته باشد. این میزان اندک افزایش فشار خون برای افراد سالم نگران نماینده نیست، اما افراد مبتلا به پرفشاری خون ممکن است برای پرهیز از یک حمله قلبی ناگهانی احتیاجمند تعدیل فعالیت های خود در فصل پاییز باشند.

افزایش قند خون

پاییز می تواند موجب افزایش قند خون انسان گردد و افراد مبتلا به دیابت باید به این نکته توجه داشته باشند. کاهش دما می تواند استرس و فشار بیشتری را به بدن وارد کند. این استرس اغلب بدن را وارد حالت جنگ یا گریز می نماید که ترشح هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول را در پی دارد. این هورمون ها کبد را به فراوری گلوکز بیشتر برای تامین انرژی تشویق می نمایند که می تواند به افزایش بیش از حد سطوح قند خون منجر گردد.

کم آبی بدن

زمانی که هوا سرد می گردد احتمالا متوجه خشکی بیشتر بدن خود شده اید. اگرچه شاید به اندازه تابستان تعریق را تجربه نکنید، اما این به معنای آن نیست که بدن طی ماه های سرد سال مستعد کم آبی نیست. افراد طی روزهای سرد سال تمایل بیشتری به مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه دارند که ادرارآور نیز هستند و این از جمله مواردی است که می تواند احتمال کم آبی بدن را افزایش دهد.

درد مفاصل

افزایش فشار بارومتریک نه تنها بر سلامت سر و مغز انسان تاثیرگذار است، بلکه فشار مایع در مفاصل را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افزایش فشار بارومتریک اغلب به افزایش فشار مایع و درد مفاصل، به ویژه پیش از شروع توفان ها که در پاییز معمول هستند، منجر می گردد.

احساس تنهایی

روزهای کوتاه و شب های طولانی پاییز ممکن است احساس تنهایی و احتیاج به صحبت با فردی دیگر را هرچه بیشتر در انسان ایجاد کند. مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل در انگلیس انجام شد، نشان داد که مکالمات تلفنی با اعضای خانواده و دوستان طی ماه های سرد و مرطوب سال طولانی تر هستند.

تحریک حملات آسم

توفان های تندری تنها موجب وحشت انسان نمی شوند، بلکه می توانند حملات آسم را نیز تحریک نمایند. مطالعات نشان داده اند که توفان های تندری در ماه های سرد سال می توانند موجب التهاب مسیرهای هوایی، دشواری در تنفس و حملات آسم شوند که با سرما و سفتی در گلو و سینه تشدید می گردد.

افزایش میل جنسی

در فصل پاییز مغز انسان ترشح دوپامین را افزایش می دهد که این هورمون ِ مسئولِ احساس ِخوب در انسان با افزایش میل جنسی نیز پیوند خورده است.

هوش بیشتر

آیا می دانستید زمانی که هوا سرد است باهوش تر می شوید؟ مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه سوث ولز در استرالیا انجام شد، این مساله را ثابت نموده است. نتایج این مطالعه نشان داد که خریداران خواربار در روزهای سرد و ابری نسبت به روزهای روشن و آفتابی از قدرت یادآوری بیشتری برخوردار هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 412

به "ارتباط خزان و سلامت انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط خزان و سلامت انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید