درخواست رهبر سنای آمریکا برای تحقیق درباره توطئه ترامپ

به گزارش مجله نایس پاتوق، سناتور دمکرات شومر خواهان تحقیق بازرس کل وزارت دادگستری در باره توطئه ترامپ برای جایگزین کردن جف روزن سرپرست دادستانی کل با جفری کلارک قاضی وفادار به خود در وزارت دادگستری، به منظور اجرای اراده دولت فدرال برای تغییر دادن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالت جورجیا به زیان جو بایدن شد.

درخواست رهبر سنای آمریکا برای تحقیق درباره توطئه ترامپ

به گزارش ایرنا از تارنمای هافینگتون پست؛ روزنامه های نیویورک تایمز و واشنگتن پست به نقل از چند منبع مطلع نوشته اند: روزن، بار ها درخواست ترامپ را برای اقدام در تغییر نتیجه انتخابات جورجیا به نفع خود، رد نموده بود. این توطئه در پی تهدید مقام های وزارت دادگستری به کناره گیری گروهی در صورت برکناری روزن، با شکست روبه رو شد.

سناتور شومر در پیامی توئیتری با اشاره به این توطئه به عنوان کوشش برای برپاکردن شورش و فتنه به منظور جلوگیری از اجرای اراده مردم، از بازرس کل وزارت دادگستری خواهان تحقیق در این باره شد و با تاکید بر تداوم اراده سنا برای استیضاح ترامپ افزوده که این توطئه ممکن است به اتهامات او در این محاکمه، افزوده گردد.

به نوشته تارنمای بلومبرگ، کلارک چند روز پیش از سرانجام دوره ترامپ در 20 ژانویه (اول بهمن ماه) از وزارت دادگستری کناره گیری نموده است.

این خبر در حالی منتشر می گردد که ترامپ در انتظار محاکمه در سنا برای نقش خود با طرح ادعا های بی اساس در باره دستکاری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020به اتهام تحریک به شورش و یورش هوادارانش به ساختمان کنگره کاپیتول در اوایل ژانویه (17 دی ماه) به سر می برد. ترامپ در پی باخت در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (13 آبان ماه) در جورجیا با فاصله اندک با جو بایدن رقیب دمکرات، ادعا های بی پایه تقلب را عنوان نمود.

این روزنامه ها افزودند: ترامپ که در پی خودداری روزن از به کارگیری اختیارات وزارت دادگستری برای مداخله در شمارش آرا، به میزان فزاینده ای ناامید شده بود، قصد داشت به همراه کلارک حقوقدان وزارت دادگستری که از سخنان او در باره دزدیده شدن آرای انتخابات حمایت می کرد، او را جانشین کلارک کند.

ویلیام بار وزیر دادگستری دولت ترامپ نیز چندی پیش در پی فشار او برای تائید دستکاری در انتخابات سوم نوامبر، با رد هرگونه تقلب از مقام خود استعفا داد.

انتشار فایل صدای ترامپ در اوایل ژانویه که در آن مقام بلندپایه جورجیا را برای یافتن آرای کافی برای تغییر شکست او در این ایالات، زیر فشار قرار داده بود، موجب تکانه هایی در سراسر پایتخت ایالات متحده شد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1473

به "درخواست رهبر سنای آمریکا برای تحقیق درباره توطئه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست رهبر سنای آمریکا برای تحقیق درباره توطئه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید