حاج کمال، نگین کاروانسراهای تهران

به گزارش مجله نایس پاتوق، شهرستان رباط کریم در همه ادوار تاریخی به واسطه موقعیت جغرافیایی اش در راستا راه ابریشم و شاه راه خراسان از اهمیت سوق الجیشی خاصی برخوردار بوده و این اهمیت و نقش ارتباطی را امروزه بیش از هرچیز دیگر می توان در آیینه کاروانسرای حاج کمال دید.

حاج کمال، نگین کاروانسراهای تهران

کاروانسرای حاج کمال که با هدف تسهیل در رفت وآمدها و تقویت فعالیت های تجاری و مالی در فلات مرکزی ایران ساخته شده است.

گفته می گردد وجه تسمیه نام رباط کریم به علت وجود کاروانسرایی قدیمی در این ناحیه با نام رباط (کاروانسرا) کریم بوده است و بعدها حتی پس از رشد شهر و گسترش آن نام منطقهٔ رباط کریم هم چنان بر این ناحیه مانده است.

بر اساس منابع موجود، این کاروانسرا در محله بازارک رباط کریم در سال 1245 هجری قمری در زمان پادشاهی فتحعلی شاه بنا شد. هم اکنون در این بنا کتیبه تاریخ دار وجود ندارد اما در گذشته کتیبه ای بر بالای درِ کاروانسرا نصب بوده که تاریخ اوایل قرن سیزده هجری قمری را نشان می داده است. بر روی کتیبه دیگری نام آقا کمال که بانی این کاروانسرا بوده، حک شده است.

کاروانسرای حاج کمال در حدود 3500 مترمربع مساحت دارد که 2400 مترمربع از آن زیربنا و هزار مترمربع بقیه را صحن کاروانسرا تشکیل می دهد. پیرامون حیاط مربع شکل میانه بنا، ایوانچه هایی و در پشت هر یک، حجره ای واقع است. تمام حجره ها و ایوانچه ها، شکلی یکسان و اندازه ای ثابت دارند.

از قسمتی از این کاروانسرا که به سالن اجتماعات معروف است، برای نقالی و داستان سرایی استفاده می شد. در قسمت پشت بام این کاروانسرا، دو برج دیده بانی وجود دارد که نگهبانان در این مکان قرار می گرفتند تا بتوانند تمام نواحی رباط کریم را به خوبی رصد کنند.

مصالح به کاررفته در ساخت این بنا، آجر، گچ، سنگ، گِل و آهک است و دارای اسطبل، بارانداز، حیاط، ایوان و 24 اتاق است. بخش شاه نشین این کاروانسرا دوطبقه است. تزیینات به کاررفته در معماری این بنا شامل کاربندی های آجری در سقف هشتی و سردر ورودی و آجرکاری به اشکال مختلف در دیوارها و لچکی های ایوان ها و اتاق هاست.

کاروانسرای رباط کریم لوکیشن فیلم های بسیاری از جمله سریال پرده نشین بوده است.

در حیاط این کاروانسرا، کوره های ذوب فلز به چشم می خورد که نشانگر یکی از کاربردهای این بنا به عنوان ضرابخانه بوده است.

کاروانسرای فتحعلی شاهی روبروی مسجد جامع رباط کریم قرار گرفته است و دسترسی به آن به وسیله بلوار امام خمینی، انتهای خیابان مصلا، بلوار شهید سید مجتبی کمالی امکان پذیر است.

*گزارش از حمید کریمی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رباط کریم

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1065

به "حاج کمال، نگین کاروانسراهای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاج کمال، نگین کاروانسراهای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید