فراوری و توزیع عادلانه واکسن کرونا مهم ترین چالش برای سرانجام همه گیری است

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه فراوری و توزیع عادلانه واکسن ها مهم ترین چالش پیش رو برای خاتمه دادن به مرحله حاد همه گیری کرونا است، گفت در بعضی کشورها هنوز کادر درمان و گروه های پرخطر واکسن دریافت نکرده اند.

فراوری و توزیع عادلانه واکسن کرونا مهم ترین چالش برای سرانجام همه گیری است

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، تدروس ادهانوم - مدیرکل سازمان دنیای بهداشت طی سخنرانی با بیان اینکه این نهاد بین المللی در حال حاضر 36 میلیون دوز واکسن به 86 کشور دنیا تحویل داده است که در هفته جاری به حدود 100 مورد نیز می رسد، گفت: با این وجود فراوری و توزیع عادلانه واکسن ها همچنان مهم ترین چالش پیش رو برای خاتمه دادن به مرحله حاد همه گیری است.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار رسمی این سازمان، با وجود اینکه بیش از 604 میلیون دوز واکسن در سراسر دنیا ارائه شده است، اما شمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از عوارض مرتبط با بیماری همه گیر، از 133 میلیون نفر مبتلا و 288 جانباخته در سطح دنیا فراتر رفته است، عنوان نمود: سازوکار کوواکس برنامه محافظت از 20 درصد جمعیت کشورهای عضو طرح را برای سال 2021 پیش بینی نموده است که عمدتا شامل گروه پرخطر در برابر ابتلا به کووید 19 نیز می گردد.

به گفته مدیرکل سازمان دنیای بهداشت در بعضی کشورها هنوز کادر درمان و گروه های پرخطر واکسن دریافت ننموده اند.

ادهانوم ادامه داد: از همه کشورها خواستیم که کارکنان بهداشت و افراد سالمند را در 100 روز نخست سال2021 واکسینه نمایند که این هفته به صدمین روز می رسیم.

وی توضیح داد: اگرچه همه ما از تبعات همه گیری متاثر شده ایم، اما قشر فقیر و حاشیه نشینان بار سنگین تری از نظر مالی به دوش می کشند.

مدیرکل سازمان دنیای بهداشت با بیان اینکه قاره آمریکا با وجود دسترسی به واکسن، بدترین آمار پاندمی (بیش از 56 میلیون مبتلا و یک میلیون و 300 هزار جانباخته) را نشان می دهد، خاطر نشان کرد: اگرچه واکسیناسیون کرونا در ایران با کندی پیش می رود و تا به امروز بیش از 250 هزار نفر واکسینه شده اند، در عین حال همه چشم به راه محموله های جدید واکسن و آماده شدن واکسن های فراوری داخل هستند تا این قطره ها بتوانند حداقل زندگی را قدری به شرایط عادی برگردانند.

ادهانوم گفت: با این همه، هیچ واکسنی به طور 100 درصد تضمین نمی کند که فرد دریافت نماینده هیچ گاه بیمار نگردد.

وی بیان نمود: هرچند اطلاعات واکسیناسیون در سطح ملی محدود است، اما شواهد موجود نشان می دهد موارد ابتلاء به بیماری پس از دریافت واکسن بسیار محدود هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1548

به "فراوری و توزیع عادلانه واکسن کرونا مهم ترین چالش برای سرانجام همه گیری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری و توزیع عادلانه واکسن کرونا مهم ترین چالش برای سرانجام همه گیری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید