توصیه های انجمن دیابت ایران برای روزه داری

به گزارش مجله نایس پاتوق، انجمن دیابت ایران در آستانه ماه مبارک رمضان در اطلاعیه ای برای افراد دیابتی جهت روزه دریافت توصیه هایی کرد.

توصیه های انجمن دیابت ایران برای روزه داری

به گزارش خبرنگاران از انجمن دیابت ایران، در اطلاعیه این انجمن در مورد روزه داری برای افراد دیابتی آمده است: ایام مبارک برقراری تعادل جسم و روح و تبدیل زیاده روی ها و سهل انگاری های طول سال به توجه و تمرکز بر جسم و روح که این خود، از اهداف مهم روزه داری است.

این انجمن تاکید نمود: بدون شک، اگر آماده سازی برای روزه داری ماه مبارک رمضان، قبل از شروع این ماه شروع گردد، نتایج پایدارتری به دنبال خواهد داشت و از همین روست که در کتب ادعیه، به تناوب و در بعضی روزها، روزه داری در ماه های رجب و شعبان توصیه شده است.

طبق توصیه این انجمن، افراد دیابتی نیز می توانند از این قاعده پیروی نمایند، بیش از 8 میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند، حفظ مقدار قند خون درحد طبیعی (140 -60 میلیگرم درصد)، هدف درمان دیابت است زیرا افزایش دراز مدت قند خون، سبب بروز عوارض دیابت می گردد که در آن صورت، درمان دیابت بسیار پرهزینه و گاه غیرممکن خواهد شد.

انجمن دیابت ایران یادآور شد: افراد دیابتی که از آموزش های لازم برخوردار شده اند به خوبی قادرند تشخیص دهند آیا می توانند روزه بگیرند یا خیر زیرا این افراد طی آموزش های خود دریافته اند که به کدام گروه از دیابتی ها تعلق دارند و درمورد شرایط روزه داری در هر گروه حتماً با پزشک خود مشورت می نمایند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: طبیعی است که عده ای از دیابتی ها علاقه مند به روزه داری هستند، همان گونه که طبق آمارها نشان می دهد بیشتر دیابتی های کشورهای مسلمان روزه دار هستند.

افراد تحت درمان انسولین توصیه به روزه داری نمی گردد

در یک آنالیز اجرا شده در 13 کشور مسلمان حدود 43 درصد از افراد دیابتی نوع یک و 79 درصد از دیابتی های نوع دو در ماه مبارک رمضان روزه دار هستند، افراد تحت درمان با انسولین: از آنجا که این افراد پی آمد تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل نمایند، لذا توصیه نمی گردد روزه بگیرند.

در صورت تمایل شدید به روزه داری، با توجه به شرایط زیر، این افراد در موارد خاص و آن هم زیر نظر پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند : نداشتن نوسانات شدید قندخون و نیز عوارض پیشرفته دیابت(عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی-عروقی) افراد تحت درمان با داروهای خوراکی(قرص)، ضروری است این افراد با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

به طور کلی برای افرادی که توانسته اند قندخون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و کنترل نمایند با حفظ شرایط زیر، از نظر پزشکی روزه داری بلامانع است، ضروری است مدتی قبل از شروع ایام ماه مبارک رمضان، به طور آزمایشی، روزه داری را شروع نموده و طی روز، به ترتیب زیر، قند خون خود را آزمایش نمایند:

قبل از سحر (حدبیشتر 130 میلیگرم درصد)، 2 ساعت بعد از سحر (حدبیشتر 180 میلیگرم درصد)، بین ساعت 1 تا 3 بعدازظهر(کمتر 70 میلیگرم درصد نباشد)

همچنین قبل از افطار (حدبیشتر 130 میلیگرم درصد)، 2 ساعت بعد از افطار (حدبیشتر 180 میلیگرم درصد) در صورتی که مقدار قند خون این افراد در محدودة مقادیر ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نیز دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند قادر خواهند بود روزه بگیرند که در آن صورت باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی، قرص خود را میل نموده و پس از مدتی، شروع به خوردن غذا نمایند.

هنگام سحر نیز باید مقدار داروی مصرفی روزانه خود را به نصف کاهش دهند و حتماً فراموش نگردد 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش نمایند.

افرادی که بدون دارو قند خون خود را کنترل می نمایند:این افراد با مشورت پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند، علاوه بر این، باید مقدار غذای افطار خود را نیز به 2 تا 3 وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همة مواد غذایی در یک زمان، جداً خودداری نمایند،

در هر حال، فراموش نکنید که طی روزه داری مقدار کالری دریافتی روزانه باید به دو سوم مقدار معمول کاهش یابد یعنی: یک سوم کمتر از حد معمول، غذا میل گردد متأسفانه در ایام روزه داری، افراد به علت کاهش تحرک جسمی و تغذیه اضافی، دچار افزایش وزن می شوند به همین دلیل توصیه می کنیم هر 2 تا 3 روز یک بار وزن خود را اندازه گیری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1566

به "توصیه های انجمن دیابت ایران برای روزه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های انجمن دیابت ایران برای روزه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید