تورم دی به چند درصد رسید؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد نرخ تورم سالانه دی ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 42.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

تورم دی به چند درصد رسید؟

مرکز آمار ایران اعلام نمود: نرخ تورم سالانه دی ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 42.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در دی ماه 1400 به عدد 35.9 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 35.9 درصد بیشتر از دی 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای دی ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.1 واحد درصدی به 42.6 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.6 واحد درصدی به 32.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 35.8 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 36.5 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 0.3 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه دی 1400 به 2.4 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.7 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.7 درصد و 2.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2.5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 1.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 42.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل یک واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 41.8 درصد و 45.8 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 0.9 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 1.2 واحد درصد کاهش داشته است.

‬ برنج و اجاره بها افزایشی؛ مرغ و برق بها کاهشی

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه دخانیات، گروه نان و غلات شامل انواع برنج ایرانی و گروه ادویه و چاشنی شامل زعفران و رب گوجه فرنگی می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات اجاره بهای واحد مسکونی، در گروه هتل و رستوران هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه و در گروه پوشاک و کفش انواع پوشاک بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین در ماه جاری گروه انواع گوشت گوشت مرغ و میانه قیمت یک کیلو وات برق مصرفی خانوار نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 41.6 درصد برای دهک نهم تا 45.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1973

به "تورم دی به چند درصد رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم دی به چند درصد رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید