بیماری واسکولیت چیست؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، بیماری واسکولیت منجر به التهاب، ورم رگ های خونی و حتی باعث انسداد آن ها می شود. با بیماری واسکولیت و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

بیماری واسکولیت چیست؟

بیماریواسکولیت

بیماری واسکولیتبه معنای التهاب و ورم رگ های خونی است که می تواند باعث ورم دیوار رگ ها ودرنتیجه کاهش جریان خون و انسداد رگ ها و عدم خونرسانی به بافت ها و اندام مختلفبدن گردد. بدن انسان برای محافظت در برابر باکتری ها و ویروس ها از فرایندی به نامالتهاب یاری می گیرد که علائم معمول آن قرمز شدن پوست، تورم و احساس گرمی یا درددر ناحیه آسیب دیده است. سالانه 10 الی 15 نفر از هر یک میلیون نفر گرفتار این بیماری می شوند که بیشتر این افراد بالای 50 سال سن دارند. بچه ها و جوانان نیز درمعرض این بیماری قرار دارند.

تشخیصبیماری واسکولیت چگونه انجام می گیرد؟

اینبیماری با آنژیوگرافی و یا بیوپسی (دریافت یک قطعه کوچک بافتی از منطقه آسیب دیدهدر بدن) قابل تشخیص است. میزان آسیب رسانی این بیماری به فردی که دچار آن است، بستگی به بخشی از بدن دارد که درگیر آن شده است. از علائم قابل تشخیص این بیماریتورم رگ های خونی در قسمت آسیب دیده بدن و حتی پاره شدن و ایجاد خونریزی داخلی درهمان قسمت است. این بیماری می تواند به بافت ها و اندام های بدن که توسط رگ هایخونی تغذیه می شوند نیز آسیب برساند.

بیماری واسکولیتبه دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد که برای پیدایش واسکولیت اولیه هیچزمینه ای ندارد و علت واسکولیت ثانویه، بیماری های رماتیسمی مانند لوپوست و... استکه شیوع بالاتری دارد.

علتواسکولیت چیست؟

علتواقعی بیماری واسیکولت معمولا شناخته شده نیست. ولی ممکن است از یک واکنش نوع آلرژیخفیف تا شاید قرار دریافت در معرض دارو، یک ماده شیمیایی و یا عاملی در طبیعت مانندگزیدگی حشرات تا یک بیماری خود ایمنی چند ارگانی سیستمیک جدی که می تواند تهدیدکننده زندگی باشد، به وجود آید. به همین دلیل، تمام انواع واسکولیت باید بسیار جدیدر نظر گرفته گردد؛ زیرا این بیماری، یک بیماری بالقوه کشنده است تا زمانی که خلافآن ثابت گردد.

با وجودیکه واسکولیت در حال حاضر غیر قابل درماناست، ولی قابل کنترل می باشد و می توان آن را با داروهای مدرن کنترل کرد. اگر اینبیماری در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده گردد و پس از آن به درستی و به طور موثردرمان گردد، بیشتر بیماران بخوبی بهبود و با مراقبت مناسب و مستمر، همچنان قادرخواهند بود به یک زندگی خوب و عادی ادامه دهند. واسکولیت اگر به موقع تشخیص دادهنگردد و مورد درمان قرار نگیرد می تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت و کشنده گردد.پزشکان باید از آخرین نتایج درمان با خبر شوند که وب سایت www.vasculitis.org.uk به همین منظور فعالیت دارد.

انواعمختلف واسکولیت چیست؟

واسکولیتمی تواند عروق کوچک، متوسط و یا عظیم را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری های اصلیعبارتند از:

 • واسکولیت هایسرخرگ های عظیم (آرتریت سلول ژانت یا آرتریت تمپورال، پلی میالژیای روماتیسمی،تاکایاسو و آرتریت)
 • واسکولیت هایشریان های متوسط (پلی آرتریت ندوزا، بیماری کاوازاکی)
 • واسکولیت هایعروق کوچک: (ائوزینوفیلیک، گرانولوماتوز با پلی آنژئیت (چرگ)، سندرم اشتراوس، پلیآنژاتیس میکروسکوپی، گرانولوماتوز با پلی آنژئیت (گرانولوم وگنر)، پورپورای هنوخشوئن لاین
 • واسکولیت هایبا شیوع کمتر (بیماری بهجت، بیماری بورگر، واسکولیت سیستم عصبی مرکزی، سندرمکوگانز، واسکولیت کرایوگلوبولینمی و کرایوگلوبولینمیک)

علائمبیماری واسکولیت در قسمت های مختلف بدن چگونه است؟

برخی ازعلایم عمومی عبارتند از: خستگی، ضعف، از دست دادن اشتها، از دست دادن وزن و تب. علائم دیگر بیماری واسکولیت در قسمت های مختلف بدن به توضیح زیر است:

 • ریه: تنگینفس، خس خس، سرفه خشک و یا سرفه خونی
 • پوست: جوشو تاول، راش، زخم و نکروز مرگ بافت
 • آرترالژی: درد در مفاصل ، تورم مفصل
 • سیستمعصبی: از دست دادن حس، ضعف، علائم دردناک غیر معمول در دست ها و پاها
 • دستگاهگوارش: خونریزی و درد شکم
 • مسائلشنوایی: ناشنوایی و یا سر و صدا در گوش
 • بینی: پوستهپوسته شدن داخل بینی و خون دماغ شدن
 • چشم: برخیاز انواع واسکولیت به طور ناگهانی می تواند روی دید شما تاثیر بگذارد یا باعث قرمزشدن چشم، دردناک، خشک و یا ریگ دار آن گردد.
 • عضلات:التهاب باعث درد عضلانی و در نهایت می تواند سبب ضعیف شدن ماهیچه ها گردد.
 • اعصاب:سوزن سوزن شدن و یا ضعف در بازوها و پاها
 • کلیه ها:مسائل دفع ادرار یا خون در ادرار؛ گاهی اوقات ممکن است در ادرار خون به رنگ قرمز یاقهوه ای دیده گردد و یا مقدار ادرار ممکن است به طور ناگهانی کاهش پیدا نموده یامتوقف گردد.
 • دست و پا: انگشتاندست و پا می تواند سفید یا آبی گردد و احساس سوزش زمانیکه در معرض شرایط سرد قرار گیرد.
 • علائمسردرد، درد در فک و مسائل با چشم (مانند دوبینی یا تاری) علائم ممکن است از یکنوع التهاب عروق به نام آرتریت سلول ژانت ( GCA) باشند.

درمانواسکولیت چگونه است؟

واسکولیتممکن است قسمت های مختلفی از بدن (پوست، مفاصل، کلیه و ریه ها) را درگیر کند. پیشآگاهی کلی، بسته به بافت مبتلا و شدت بیماری متفاوت است و درمان بسته به شدت بیماریواسکولیت و ارگان های درگیر متغیر است. لذا درمان بر اساس شدت بیماری و ارگان هایدرگیر و اشکال مختلف واسکولیت می باشد. درمان ها عموماً به سمت متوقف کردن التهابو سرکوب سیستم ایمنی بدن است. به طور معمول، داروهای کورتیزونی مانند پردنیزولوناستفاده می گردد. علاوه بر این، سایر داروهای مهار سیستم ایمنی مانند سیکلوفسفامید( Cytoxan) در نظر گرفته شده است.همچنین ممکن است احتیاج به درمان های خاص پزشکی در موارد ابتلای اندام های بدن (مانندقلب و ریه ها) در زمان فعال بودن بیماری باشد.

منبع:وبسایت رژیم غذایی - عصر ایران

منبع: ستاره
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 885

به "بیماری واسکولیت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری واسکولیت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید