بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد فیلم خانه پدری

به گزارش مجله نایس پاتوق، دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره فیلم خانه پدری بیانیه ای را صادر کرد.

بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد فیلم خانه پدری

به گزارش مجله نایس پاتوق، متن این بیانیه به توضیح زیر است:

تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری همیشه مورد احترام بوده و دارای حقوق قانونی می باشند. قوه قضائیه نیز بر این مبنا سعی بر هم افزایی و توسعه خدمات آنها به مردم و میهن عزیزمان دارد. در عین حال در مورد توقف و جلوگیری از ادامه نمایش فیلم خانه پدری همچنان که در بیانیه قبلی دادستانی تهران تاکید شد و هر چند درخواست های مردمی از دادستانی برای ورود به موضوع از ابتدای نمایش فیلم خانه پدری وجود داشت و با ورود دادستانی به موضوع تاکنون صرفاً شکلی و نه محتوایی بوده است. بر حسب گزارش مراجع نظارتی مشعر بر عدم اعمال اصلاحات لازم برای پخش فیلم از ادامه نمایش آن جلوگیری شد. صائب بودن نظر بخش های مسئول در مورد صدور پروانه ساخت و نمایش مورد قبول و احترام دستگاه قضایی است منتهی حسب گزارش های واصله روال قانون در اکران این فیلم به طور کامل طی نشده است زیرا:

1- این فیلم از سال 1390 تقاضا برای نمایش آن به جریان افتاده و چندین نوبت در سال های متوالی در شورای پروانه نمایش مورد بحث و آنالیز قرار گرفته ولی هیچ گاه شورای مذکور با اکران آن بدون قید و شرط موافقت ننموده است که این شروط صریحاً در صورتجلسات شورای نمایش قید شده.

2- در مصوبه اخیر شورای صدور پروانه نمایش، پخش فیلم مذکور مورد تایید تمام اعضاء قرار نگرفته بلکه 5 نفر از 9 نفر نحوه اکران را متوجه رئیس سازمان سینمایی کشور نموده اند.

3- شورای نمایش، علی القاعده حق واگذاری مسئولیت را به یک نفر نداشته و می بایست به وظیفه قانونی خود به توضیح مذکور در ماده 3 آیین نامه نظارت بر نمایش فیلم و صدور پروانه مورخ 1382/05/19 مصوب هیات وزیران عمل می نمود.

4- مطابق بند 11 ماده 3 آیین نامه مذکور نشان دادن صحنه هایی از جزئیات قتل، جنایت، شکنجه و آزار به نحوی که موجب ناراحتی بیننده و بدآموزی شود، ممنوع است که این مقرره قانونی را نه آن تعداد از اعضاء شورای نمایش (5 نفر) که امضاء نموده اند، رعایت نموده و نه رئیس سازمان سینمایی کشور.

5- در مصوبه اخیر، شورای صدور پروانه نمایش شروط اکران و نمایش فیلم را مستند به مصوبه قبلی شورا در سال 1393 نموده و این در حالی است که مصوبه سال 1393 نمایش این فیلم را مشروط به الف: درج قید سنی مخاطب (بالای 16 سال) ب: تعدیل تماس های بدنی ج: نمایش محدود فیلم صرفاً جهت پخش در هنرو تجربه می کند. در نتیجه شروط یاد شده در مصوبه اخیر کامل رعایت نشده، مضافاً مصوبه شورای نمایش در سال 1393 نیز نصاب قانونی اعضاء را نداشته است و نمی توانسته مستند قرار گیرد.

بنا به مراتب مذکور رئیس سازمان سینمایی کشور در مورد نمایش فیلم خانه پدری وظیفه قانونی خود را به توضیح موارد فوق رعایت ننموده است و اصلاحات را منطبق با آیین نامه موصوف انجام نداده و در نتیجه باید جوابگوی اقدامات خود باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 560

به "بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد فیلم خانه پدری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران در مورد فیلم خانه پدری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید