احتمال افزایش مجدد قیمت آب بسته بندی!

به گزارش مجله نایس پاتوق، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با بیان این که حذف سقف رقابت در بورس، سود شیرینی را برای پتروشیمی ها در پی داشت، گفت: دود این اتفاق به چشم تولید کنندگان رفته است و امکان فعالیت آن ها در چنین فضایی وجود ندارد.

احتمال افزایش مجدد قیمت آب بسته بندی!

پیمان فروهر در مورد آخرین شرایط صنعت آب معدنی و آشامیدنی این محصول اظهار کرد: متاسفانه تغییراتی که در بورس و پتروشیمی ها اعلام شد جز سود برای پتروشیمی ها چیزی را در پی نداشت و متاسفانه با حذف سقف رقابت با این هدف که قرار است قیمت در بازار آزاد کاهش یابد، اما متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد و قمیت هر کیلو مواد اولیه در بورس به 20 تا 21 هزار تومان و در بازار آزاد به 27 تا 28 هزار تومان رسید.

وی ادامه داد: این مساله به ضرر تولید کنندگان بوده و سود حاصل از فروش به جیب پتروشیمی ها و دود آن به چشم تولیدکنندگان رفته است. مساله ای که صنعت محصولاتی که نیازمند بطری هستند با مشکل روبرو کرده و باید بدانیم قیمت هر کیلو پت در حالی که سال گذشته 450 تا 500 تومان بوده به 27 هزار تومان افزایش یافته که این مساله افزایشی 400 درصدی را نشان می دهد.

به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی همچنین قیمت هر کیلو برچسب (لیبل) از 14 هزار تومان به 40 هزار تومان افزایش یافته که این مساله نیز افزایش 200 درصدی نسبت به قیمت پایه را نشان می دهد.

فروهر در ادامه و در مورد قیمت آب معدنی و آشامیدنی در بازار بیان نمود: هر بطری نیم کیلویی 1000 و بطری 1.5 لیتری 1600 تومان در بازار قیمت دارند. هرچند ممکن است برندهای مختلف محصولات خود را با قیمتی بالاتر از این رقم هم بفروشند، اما در مجموع با توجه به کاهش قدرت خرید مردم با چالشی جدی در صنعت آب بسته بندی روبه رو هستیم.

وی افزود: به جز منطقه ها 1 و 2 تهران در سایر منطقه ها قیمت های فروش همان قیمت درج شده بر بطری بسته بندی است و حتی در مواردی قیمت ها پایین تر از این رقم به فروش می رسند، چرا که قدرت خرید مردم کاهش یافته و واحدهای فروش مجبور هستند به دلیل گردش کالا محصولات خود را با رقمی متناسب با قدرت خرید مردم به فروش برسانند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی در مورد فروش بطری های نیم لیتری آب معدنی با قیمتی بالاتر از قیمت درج شده بر محصول شرح داد: شاید در برخی موارد قیمت بطری های نیم لیتری بالاتر از قیمت درج شده بر بسته بندی بطری باشد، اما این صرفا مربوط به بطری های نیم لیتری است و از گذشته نیز محصولاتی که در واحدهای فروش خنک سازی می شوند و هزینه های جانبی دیگری از جمله اشغال فضا را به همراه دارند، 100 تا 200 تومان بالاتر به فروش می رسند؛ هرچند که ممکن است برخی واحدهای فروش نیز همین کار را انجام ندهند.

فروهر با گلایه نسبت به شرایط فعلی تولید کنندگان صنایع آب معدنی و آشامیدنی، اظهار کرد: با ادامه این شرایط تولید کنندگان توان فروش محصولات خود را با چنین ارقامی ندارند و اگر وضع به همین منوال ادامه یابد امکان افزایش مجدد قیمت ها نیز وجود دارد.

صنعت آب بسته بندی از جمله صنایعی است که از ابتدای سال جاری به دلیل کمبود و گرانی مواد اولیه (PET) با چالشی جدی روبرو شده است و تولید کنندگان علی رغم افزایش دو مرتبه قیمت محصولات خود همچنان به فک افزایش قیمت هستند و معتقدند افزایش قیمت و کمبود مواد اولیه جهت بسته بندی این محصولات سر به فلک کشیده و به دلیل افزایش های 400 درصدی قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل امکان فعالیت مطلوب در چنین فضایی وجود ندارد.

منبع:گزارش نیوز

منبع: اُکالا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1871

به "احتمال افزایش مجدد قیمت آب بسته بندی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش مجدد قیمت آب بسته بندی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید