اجرای موفقیت آمیز مقاوم سازی و آب بندی دیواره های بتنی ماشین 5 ریخته گری

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - مدیر اجرای پروژه های نواحی آهن سازی و فولادسازی فولاد مبارکه از اجرای موفقیت آمیز پروژه بازسازی، ترمیم، مقاوم سازی و آب بندی دیواره های بتنی ماشین شماره 5 ریخته گری ناحیه فولادسازی با بهره گیری از توان و دانش فنی متخصصان داخلی با رعایت کامل موارد ایمنی و زودتر از زمان مقرر اطلاع داد.

اجرای موفقیت آمیز مقاوم سازی و آب بندی دیواره های بتنی ماشین 5 ریخته گری

به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، رضا خادم کیمیائی مدیر اجرای پروژه های نواحی آهن سازی و فولادسازی در این رابطه اظهار کرد: با توجه به ضرورت استفاده مؤثر از زمان توقف برنامه ریزی شده ماشین 5 ریخته گری در زمان محدودیت های انرژی، ضمن برگزاری جلسات مستمر با حضور تیمی متشکل از پیمانکار تخصصی، اجرای پروژه ها، نظارت کارگاهی، بهره برداری، بازرسی فنی، تعمیرات و تعمیرگاه مرکزی، جهت برنامه ریزی و اجرا و کنترل روزانه فعالیت ها اقدام شد و پروژه دو روز زودتر از برنامه زمانبندی اولیه با کیفیت مناسب به اتمام رسید. وی مهمترین فعالیت های اجراشده در این پروژه را تخریب بتن های آسیب دیده، زنگ زدایی میلگردها، تزریق ترک های بتن هسته، کاشت میلگردها، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی و بعلاوه نصب عایق حرارتی، رطوبتی و نصب سرامیک پرسلان برشمرد.

رئیس اجرای پروژه های فولادسازی هم در مورد اجرای این پروژه و با اشاره به شرایط نامناسب بتن دیوارها و لزوم ترمیم و ایزوله کردن آ نها در مقابل حرارت و رطوبت اضافه نمود: مطابق طرح اولیه این پروژه، قسمت های معیوب دیواره ها تا جایی که خرابی ها به طور کامل از بین برود تخریب شد و سپس دیواره های مذکور ترمیم و آب بندی شد. بعد از آن، لایه های مناسب جهت حفاظت و پیشگیری از بروز آسیب های قبلی و بعلاوه آسیب های محتمل بعدی بر روی دیواره های 1 و 4 اعمال شد.

محمدحسین خرمی توضیح داد: در مورد دیواره های 2 و 3، پس از دمونتاژ سگمنت ها و پس از بازرسی اولیه دیواره ها، معین شد که شدت تخریب و آسیب دیواره ها افزایش یافته و ترمیم آ نها کافی نیست، بدین منظور مقرر شد دیوار بزرگ بتنی کاملا تخریب و براساس طرح تازه مجددا آرماتوربندی و بتن ریزی انجام شود و در انتها، عایق و سرامیک نصب شود.

تکنسین اجرای پروژه های فولادسازی هم یادآور شد: پس از دمونتاژ سگمنت های ماشین 5 ریخته گری و پس از بازرسی اولیه دیواره ها معین شد که شدت تخریب و آسیب دیواره ها افزایش یافته و دیواره ها به ویژه دیواره های 2 و 3 در شرایط بحرانی نهاده شده است و طرح ترمیم باید تغییر یابد و برنامه متناسب با شرایط حاضر دیواره ها تدوین و اجرایی شود.

سعادت نجفی توضیح داد: در طرح تازه، ابتدا سازه نگهبان متناسب با بار اعمال شده ناشی از وزن سازه و پلتفرم ماشین که بر روی ستون ها و دیواره 2 و 3 اعمال می شد، طراحی و ساخته و در محل مناسب نصب شد. سپس دیواره میانی با تمهیدات خاص مهندسی و کنترل لحظه به لحظه رفتار سازه تخریب شد و شبکه تازه آرماتور با فرایند فورج به شبکه قدیمی متصل و بتن الیافی خاص با مقاومت فشاری بسیار بیشتر از بتن طراحی اولیه و مقاوم به حرارت و نفوذ رطوبت ساخته و بتن ریزی دیواره ها انجام شد. بعد از آن یک لایه عایق آیروژل و بر روی آن سرامیک سخت و دارای مقاومت بالا نصب و اجرا شد.

وی اضافه نمود: پس از رسیدن بتن دیواره ها به مقاومت اسمی و اطمینان از تحمل فشار اعمالی بر دیواره 2 و 3، سازه نگهبان دمونتاژ و رفتار نهایی دیواره و ستون ها هم آنالیز شد. ضمن اینکه با تمهیدات اندیشیده شده در حین اجرای طرح، انحراف دیواره که در طرح اولیه به وجود آمده بود هم رفع شد.

رئیس بازرسی جراثقال ها و سازه ها یکی دیگر از افراد درگیر در این پروژه بود که ضمن اشاره به اهمیت ماشین 5 ریخته گری به سبب فراوری محصولات ویژه، یادآور شد: این ماشین از ابتدای راه اندازی تحت پایش بازرسی فنی قرار داشت و به علت بعضی مسائل طراحی و کیفیت بتن، در سطح ریسک نسبتا بالا نهاده شد. باربری حدود 300 تنی این تجهیز از یک سو و تنش های حرارتی-رطوبتی بسیار زیاد که به سبب ماهیت کاری تجهیز اجتناب ناپذیر بودند، از سوی دیگر، روزبه روز شرایط این ابرسازه را با ریسک بیشتری روبه رو می کرد.

علیرضا حیدری ابیانه اضافه نمود: پس از مطالعات دقیق سازه، برداشت های فنی سازه بتنی و ریشه یابی دقیق مسائل، طرحی آماده شد که اولا تنش های حرارتی و رطوبتی موجود را با به کارگیری ماده ای مطالعه شده و بومی سازی شده حذف کند، ثانیا مقاومت سازه را با استفاده از ترمیم بتن در نقاط آسیب دیده تأمین نماید؛ ضمن اینکه محافظت سازه از عوامل محیطی موجود هم در آن لحاظ شده باشد.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر طرح پروژه و لزوم تخریب و بازسازی دیواره های میانی، سازه نگهبان مناسبی طراحی شد که مهندسی و اجرای آن نقطه عطف پروژه شد. این پروژه از بُعد اجرایی و استفاده از سازه نگهبان، پس از اجراهای مشابه روی جرثقیل های حمل مذاب که با یاری مشاوران خارجی در سال های گذشته اجرا شده بود، اولین پروژه ای بود که به وسیله مهندسی و با اجرای صددرصد بومی در این سطح با موفقیت به اتمام رسید.

رئیس کارگاه اسکلت فلزی هم در ادامه اضافه نمود: در راستای بازسازی دیواره های میانی ماشین 5 واحد ریخته گری، احتیاج به یک عدد سازه نگهبان به وزن 32 تن جهت انجام اصلاحات در دیواره ها بود که درخواست ساخت آن به وسیله متقاضی برای تعمیرگاه مرکزی صادر شد. با توجه به اضطراری بودن این فعالیت، بلافاصله تیم فنی و اجرایی کارگاه اسکلت فلزی و عملیات حرارتی و شرکت مجری، مشغول به تهیه نقشه های کارگاهی و تأمین متریال شدند و به منظور تسریع در انجام پروژه و با تأیید طراح پروژه، ساخت تیر ورق، جایگزین تأمین تیرهای استاندارد شد.

غلامرضا احتیاجی توضیح داد: با انجام یک برنامه ریزی منسجم و کوشش شبانه روزی تیم کارگاه اسکلت فلزی و شرکت مجری، خوشبختانه سازه موردنظر با کیفیت بسیار مطلوب و در زمانی کوتاه تر از زمان موردانتظار ساخته و پس از تأیید تیم کنترل کیفی، تحویل متقاضی شد.

رئیس مرکز تجهیزات حمل مواد و تعمیرات ویژه واحد تعمیرات مرکزی هم در راستای انجام عملیات ترمیم و نوسازی دیوارها اضافه نمود: کلیه فعالیت های مکانیکال و تأسیساتی مربوط به دمونتاژ و مونتاژ گایدریل ها، سگمنت ها و راهروهای کناری و بعلاوه نصب سازه نگهبان به تعمیرات مرکزی محول شد که به علت باربرداری دیوار وسطی در جهت فیکس کردن ستون های اصلی، عملیات نصب سازه نگهبان مطابق طرح های ارسالی در مدت زمان 7 شیفت کاری به صورت شبانه روزی انجام شد.

بهنام مهدی پور ادامه داد: جهت نصب سازه نگهبان بیش از 7000 نفرساعت کار شامل 3000 مترمکعب داربست، نزدیک به 48 تن مونتاژ در بخش اسکلت فلزی و حجم بسیار زیادی عملیات جوشکاری (استفاده از 1140 کیلوگرم الکترود جوش) انجام شد.

رئیس تعمیرات ماشین 5 ریخته گری مداوم هم ضمن ابراز رضایت از فعالیت های اجرا شده در توقف برنامه ریزی شده ماشین 5 ریخته گری افزود: علاوه بر انجام فعالیت های فوق الذکر، اصلاحات مورداحتیاج بر روی کلیه مسیرهای سیالات انجام شد و کلیه پمپ های سیالات، مسیرها، مخازن، والوروم ها و هیدرولیک روم ها و تجهیزات مربوطه تعمیر، تعویض، سرویس و تمیزکاری شد. بعلاوه استانداردهای تعمیرات و نگهداری تجهیزات مربوط به لدل تارت، تاندیشکارها و ایستگاه های پیش گرم انجام شد و اصلاحات مورداحتیاج بر روی آن ها صورت گرفت.

محمد فخری فخرآبادی اضافه نمود: درمجموع با انجام این شات دان بلندمدت، ریسک موجود بر روی سازه حذف شد و ماشین 5 به صورت ایمن با آماده به کاری بالا در مدار فراوری نهاده شد. ضمن اینکه انجام این فعالیت ها با چنین حجم و سرعتی در شرکت تا به امروز در نوع خود بی نظیر بوده است که با اعتماد به متخصصان داخلی با کمترین هزینه انجام شد.

مدیریت اجرای پروژه های نواحی آهن سازی و فولادسازی در انتها از زحمات کارکنان واحد اجرای پروژه های فولادسازی، دستگاه نظارت، مدیریت و کارکنان بهره برداری ناحیه فولادسازی، بازرس فنی، تعمیرگاه مرکزی، تعمیرات مرکزی، حراست و حفاظت فیزیکی، آزمایشگاه ها، مستندسازی و کلیه همکارانی که در برنامه ریزی، اجرا و راه اندازی این پروژه مشارکت داشته اند تشکر و قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1756

به "اجرای موفقیت آمیز مقاوم سازی و آب بندی دیواره های بتنی ماشین 5 ریخته گری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای موفقیت آمیز مقاوم سازی و آب بندی دیواره های بتنی ماشین 5 ریخته گری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید