گردشگری شهری یکی از مهم ترین ارکان توسعه پایدار مالی است

به گزارش مجله نایس پاتوق، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: شش درصد از فراوری ناخالص جهانی مربوط به صنعت گردشگری است و یکی از مهم ترین عناصر برای رسیدن به توسعه پایدار مالی به شمار می رود.

گردشگری شهری یکی از مهم ترین ارکان توسعه پایدار مالی است

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش مجله نایس پاتوق سعید اوحدی در همایش شهری به نام تهران که امروز با حضور احمد مسجد جامعی - عضو شورای اسلامی شهر تهران - در فرهنگسرای ارسباران برگزار گردید، گفت: صنعت گردشگری در دو بخش داخلی و بین المللی امروزه با شکل علمی و فنی در دنیا آموزش داده می گردد. شش درصد از فراوری ناخالص دنیای مربوط به صنعت گردشگری است و یکی از مهم ترین عناصر برای رسیدن به توسعه پایدار اقتصادی گردشگری شهری به شمار می رود.

وی اضافه نمود: سال ها میان صنعت خودرو و صنعت گردشگری بر سر اینکه کدامیک بالاترین میزان اشتغال زایی را دارند، مجادله بود اما این روزها با گردش اقتصادی بیش از 6.7 تریلیارد دلار این صنعت گردشگری است که این عنوان را از آن خود نموده است البته این نکته هم مورد تأکید است که 70 درصد این درآمد مربوط به درآمد گردشگری داخلی است که ما متأسفانه تا کنون توجه چندانی به آن نداشته ایم.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه درباره ویژگی های منحصر به فرد صنعت گردشگری گفت: چیزی که باعث شده این روزها صنعت گردشگری به صنعتی محبوب تبدیل گردد، ویژگی های اختصاصی آن است. یکی از بحث های جدی درباره صنعت گردشگری توزیع عادلانه درآمد است. درآمد حاصل از حضور گردشگر صرفاً به هزینه محل اقامت خلاصه نمی گردد و اهالی روستاهای دورافتاده هم می توانند از این صنعت برای درآمدزایی بهره بجویند.

اوحدی اضافه نمود: صنعت گردشگری تنها صنعتی است که طی آن تبادل فرهنگ روی می دهد و یک فرایند کاملا انسانی است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: یکی دیگر از ویژگی های صنعت گردشگری حضور مخاطب در فرایند فراوری است. این حضور البته امکان اشتباه در این صنعت را به حداقل رسانده است. در صنایع دیگر اگر در فرایند فراوری اشتباهی صورت گیرد، در مرحله کنترل و نظارت قابل بازگشت و قابل جبران است اما اگر در روند فراوری صنعت گردشگری که همان حضور گردشگر در یک فضای فرهنگی یا طبیعی است اختلالی به وجود بیاید، دیگر قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: کشور ما به لحاظ جاذبه های گردشگری ثبت شده در یونسکو، در شمار 10 کشور برتر دنیا به شمار می رود اما ما از آنچه در اختیار داریم غافل مانده ایم. اگر بخواهیم فهرستی از مراکز گردشگری تهران تهیه کنیم و یک به یک به آنها سر بزنیم، احتمالاً ماه ها طول می کشد.

اوحدی در انتها گفت: خوشبختانه سال جاری هم توانستیم در روز تهران بیش از 500 دانش آموز تهرانی را با گوشه ای از جاذبه های گردشگری تهران آشنا کنیم. آنچه که امروز در اختیار داریم به برکت خون شهداست و همین موضوع می تواند بهانه مهمی برای طراحی و اجرای برنامه های جامعی برای گردشگری در تهران باشد.

ما در تهران گم شده ایم

احمد مسجد جامعی - عضو شورای اسلامی شهر تهران - با اشاره به مواجهه با خانواده یکی از شهدای مفقودالاثر تهران گفت: چند سال پیش در روز تهران به منزل خانواده شهیدی رفتم که همه خانه های اطراف این منزل را برای یک فعالیت عمرانی خراب نموده بودند و این خانواده راضی به تخریب منزلشان نبودند. بهانه شان فرزند مفقودشان بود که اگر بیاید، نشانی خانه را چگونه پیدا کند؟

وی اضافه نمود: آنها با نگهداری این خانه، از یک خاطره مهم حفاظت می کردند؛ کاری که ما نکردیم. هر یک از ما از محله های تهران، از مغازه های تهران و از اهالی تهران خاطراتی داریم که این روزها دیگر کارکردی ندارد. از آن خاطرات هیچ نمانده است و آن ها دیگر زندگی ندارند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در انتها گفت: ما در این شهر گم شده ایم. همه بچه ها راه خانه شان را گم نموده اند و اگر هر یک از ما نگهدار خانه و خاطره خود باشیم، می توانیم شهر خود را حفظ کنیم و در نهایت می توانیم حافظ کشورمان باشیم.

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در انتها این مراسم از دبیران برنامه های فصل تابستان سازمان فرهنگی هنری تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 471

به "گردشگری شهری یکی از مهم ترین ارکان توسعه پایدار مالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری شهری یکی از مهم ترین ارکان توسعه پایدار مالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید