چند نکته جالب درباره خورشیدگرفتگی که شاید ندانید

به گزارش مجله نایس پاتوق، خورشید گرفتگی از جمله رویدادهای شگفت انگیزی است که حتی اگر هر ساله اتفاق بیافتد، باز هم یک منظره نادر محسوب می گردد.

چند نکته جالب درباره خورشیدگرفتگی که شاید ندانید

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران، بیشتر سال های تقویم دارای 2 خورشیدگرفتگی بوده اند و حدبیشتر تعداد خورشیدگرفتگی که می تواند در یک سال رخ دهد 5 بار است، اما این نادر است. طبق محاسبات ناسا، تنها حدود 25 سال در طول 5 هزار سال گذشته، 5 داشته اند. آخرین باری که این رخ داد سال 1935 بود و دفعه بعدی در 2206 خواهد بود.

انواع خورشید گرفتگی

3 نوع اصلی خورشیدگرفتگی وجود دارد: خورشیدگرفتگی کامل، خورشیدگرفتگی جزئی و خورشیدگرفتگی حلقوی علاوه بر این، بک خورشید گرفتگی ترکیبی نیز وجود دارد که به آن گرفتگی کامل حلقوی می گویند؛ هنگامی که یک گرفتگی حلقوی به یک گرفتگی کل تغییر می نماید یا برعکس.

تاریک ترین مرحله یک گرفتگی کامل، حلقوی یا ترکیبی فقط از یک منطقه کوچک قابل مشاهده است. هنوز هم خورشید گرفتگی ها به جز گرفتگی های ترکیبی، نام خود را از حدبیشتر نقطه گرفتگی می گیرند، حتی اگر این نقطه کمتر از یک ثانیه طول بکشد. با این وجود، در واقعیت همه خورشیدگرفتگی ها در بیشتر مکان ها و در بیشتر مدت زمان مانند گرفتگی جزئی خورشیدی به نظر می رسند.

چه موقع خورشید گرفتگی رخ می دهد؟

خورشیدگرفتگی تنها بر اثر هم ترازی زمین، ماه و خورشید در یک زمان رخ می دهد و فقط می تواند در اطراف ماه نو اتفاق بیفتد، اما این بدان معنا نیست که هر شب ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی داشته باشیم. حتی اگر خورشید گرفتگی هر سال اتفاق بیافتد، باز هم یک منظره نادر محسوب می گردد، بسیار نادرتر از ماه گرفتگی.

خورشید گرفتگی تنها از مسیری محدود روی زمین قابل مشاهده است، در حالی که یک ماه گرفتگی از هر مکان در سمت شب کره زمین قابل مشاهده است. به طور متوسط، حدود 375 سال طول می کشد تا یک خورشید گرفتگی کامل دوباره در همان مکان اتفاق بیفتد. در حالی که یک ماه گرفتگی تقریباً در هر 2.5 سال یک بار از هر مکان دیده می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 657

به "چند نکته جالب درباره خورشیدگرفتگی که شاید ندانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته جالب درباره خورشیدگرفتگی که شاید ندانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید