نوار نقاشی چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، برای دکوراسیون و طراحی داخلی از ابزارهای مختلفی استفاده می گردد. یکی از این ابزارها نوار نقاشی است. در این مقاله، با این نوار کاربردی و روش کار با آن آشنا می شوید.

نوار نقاشی چیست و چه کاربردی دارد؟

نوار نقاشی چیست؟

نوار نقاشی نوعی چسب است که به راحتی روی دیوار چسبیده می گردد و می توانید آن را به سادگی از دیوار جدا کنید. این نوار را می تواند روی سطوح مختلف به کار برد. استفاده از نوار نقاشی به شما یاری می نماید تا بدون ایجاد هیچ گونه اثر یا آسیبی طرح مورد نظر خود را اجرا کنید. در نهایت هم می توانید این نوار را به سادگی از سطح مورد نظر جدا کنید. ملایمت و چسبندگی اندک این نوار باعث شده که برای بسیاری از مصارف و کاربردها چه در سطح حرفه ای و چه در سطح مبتدی ایده آل باشد.

نوار نقاشی از دو لایه اصلی درست شده که عبارت اند از:

 • پشتی کاغذ کرپ اشباع شده نازک: این لایه به مقدار کافی نازک است تا بتوانید آن را با دست پاره کنید و به ابزار برش احتیاجی نداشته باشید.
 • چسب: این چسب بسته به اندازه چسبندگی مورد احتیاج ممکن است بدون حلال، گرما ذوب یا اکریلیک باشد.

ویژگی های یک نوار نقاشی خوب

نوار نقاشی نوعی نوار چسب است که برای محافظت از سطوح مختلف هنگام نقاشی و رنگ آمیزی آن ها به کار می رود. بااین حال، کاربرد این نوار به پروژه های نقاشی محدود نمی گردد و به لطف ویژگی های آن می توان از این نوار در موارد مختلفی استفاده کرد. این ویژگی ها عبارت اند از:

 • چسبندگی کم؛
 • آسان پاره شدن؛
 • کاربرد ساده؛
 • دارای سطح قابل نوشتن؛
 • امکان جدا کردن این نوار بدون باقی ماندن اثری از آن.

نوار نقاشی در عرض ها، رنگ ها و با قدرت چسبندگی متفاوت به فروش می رسد. استفاده از نوار نقاشی مناسب برای اجرای یک پروژه حرفه ای و تمیز لازم است. باید از نواری بهره ببرید که گزینه های مختلفی برای پروژه های مختلف نقاشی، انواع رنگ و سطوح دارد.

نوار نقاشی چگونه به دنیا آمد؟

نوار نقاشی و نوار چسب پوشاننده قدمتی بسیار طولانی دارند. این نوارها اولین بار در سال 1925 میلادی به کار رفتند. ریچارد گورلی درو، فراورینماینده کاغذ سنباده، پس از مشاهده ناامیدی کارگران فراوری بدنه خودرو که از چسب های کاغذی برای پوشاندن بدنه خودرو موقع رنگ کردن استفاده می کردند، این نوار را اختراع کرد.

چسب کاغذی که در آن موقع به کار می رفت بسیار محکم بود و موقع جدا شدن از سطوح مختلف آسیب فراوانی وارد می کرد. پس از مشاهده ناکارآمدی چسب کاغذی، درو احتیاج به جایگزینی بهتر را تشخیص داد. به این ترتیب، نوار نقاشی اختراع شد.

تفاوت نوار نقاشی و نوار چسب پوشاننده

اگرچه ممکن است این دو وسیله در نگاه اول یکسان به نظر برسند، نوار نقاشی و نوار چسب پوشاننده با یکدیگر تفاوت دارند.

نوارهای نقاشی معمولا با موادی ساخته می شوند که به مقدار کافی بادوام هستند تا قطرات رنگ را از سطوح مورد نظر شما دور نگه دارند، در حالی که نوار چسب پوشاننده اغلب در مقابل نفوذ رنگ سست تر و آسیب پذیرتر است. هنگام پاره کردن نوار چسب پوشاننده احتمال بیشتری وجود دارد که این نوار به طور تصادفی تکه تکه گردد. این امر پوشاندن دقیق و مطمئن سطوح را دشوارتر می نماید.

نوارهای نقاشی با کیفیت طراحی می شوند تا هنگامی که کار تمام شد و رنگ خشک شد، به راحتی و تمیزی بدون باقی ماندن چسب و تکه های چسب جدا شوند. نوار چسب پوشاننده این ویژگی را ندارد و نمی توان تمیزی کار نهایی پس از استفاده از این نوار را تضمین کرد.

انواع نوار نقاشی

نوارهای نقاشی انواع مختلفی دارند که هر یک برای مصارف متفاوتی کاربرد دارند. در ادامه، با رایج ترین انواع نوار نقاشی آشنا می شوید.

نوار نقاشی آبی

نوار نقاشی آبی، یک نوار استاندارد آبی است که از کاغذ کرپ اشباع شده ساخته می گردد. این نوار یک چسب لاستیکی طبیعی بر پایه حلال دارد که امکان حذف تمیز و بدون به جای مانده آن روی سطوح مختلف را بدون آسیب به آن سطح فراهم می نماید. نوار نقاشی آبی را اگر تا 14 روز در معرض هوای آزاد قرار دهید، در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید مقاومت می نماید.

ضخامت این نوار 5.2 میلی متر و عرض آن 12 میلی متر تا 72 میلی متر است.

نوار نقاشی سوپر آبی

حرفه ای ها از نوار نقاشی سوپر آبی هنگام رنگ آمیزی سطوح مختلف از جمله کفپوش چوبی سخت، تزئینات چوبی، شیشه و دیوارهای خشک استفاده می نمایند. این نوار یک نوار با کارایی بالا است که قدرت نگهداری خود را از دست نمی دهد یا خشک نمی گردد اما می توان آن را تا 21 روز روی سطوح نگه داشت. بعلاوه می توان از آن برای برای علامت گذاری کف استفاده کرد و پس از برداشتن اثری روی زمین باقی نمی گذارد.

عرض های موجود این نوار در بازار 24 میلی متر تا 72 میلی متر است.

نوار پوشاننده نقاشی درجه میانه

نوار پوشاننده نقاشی درجه میانه به علت رنگ متمایز آبی (سبز آبی) آن به نام نوار سبز آبی هم شناخته می گردد. این یک نوار کاغذی نقاشی از کرپ اشباع شده با درجه میانه و چسب لاستیکی طبیعی حساس به فشار است. این نوار قابلیت چسبندگی خوبی روی بسیاری از سطوح دارد و رنگ های مبتنی بر آب و رنگ های مبتنی بر حلال را پوشش می دهد. این نوار در برابر پوسته شدن رنگ مقاوم است و تا سه روز در برابر اشعه ماوراء بنفش دوام می آورد. نوار پوشاننده نقاشی درجه میانه می تواند تا 30 دقیقه دمای 225 درجه فارنهایت را تحمل کند.

این نوار در عرض های 24 و 48 میلی متری فروخته می گردد.

نوار پوشاننده حرارتی پشم شیشه ای

نوار پوشاننده حرارتی پشم شیشه ای 7.6 میلی متر ضخامت دارد و یک نوار پارچه ای فایبرگلاس بافته شده همه کاره با چسب سیلیکونی و کارایی بالا است. این نوار با هر شرایطی سازگار می گردد و در برابر مواد شیمیایی و حلال ها مقاوم است. این ویژگی ها این نوار را به یک نوار پوشاننده عالی برای عملیات اسپری حرارتی و پلاسما تبدیل می نماید. این نوار نقاشی می تواند در برابر دمای بیش از 500 درجه فارنهایت مقاومت کند.

عرض های موجود برای این نوار 12 تا 72 میلی متر است.

نوار پوشاننده همه منظوره (MTGPI)

نوار پوشاننده همه منظوره (MTGPI) یک نوار پوشاننده کاغذی بژ همه منظوره با چسب حساس به فشار تهاجمی است. می توان از این نوار برای اهداف مختلفی استفاده کرد، از جمله:

 • پوشش رنگ داخلی
 • پوشاندن درز فرش
 • بسته بندی سبک

عرض های موجود این نوار در بازار 12 تا 72 میلی متری هستند.

نوار نقاشی رنگی

نوار نقاشی یا پوشاننده رنگی مانند سایر نوارهای نقاشی از کاغذ کرپ اشباع شده با چسب های لاستیکی تشکیل می گردد اما رنگ های متنوعی دارد. چسب آن آسان جدا می گردد و به سطوح یکنواخت و نامنظم می چسبد و با آن ها هماهنگ می گردد. این نوار نقاشی برای کدگذاری رنگی مناسب است.

عرض های موجود این نوار نقاشی 6 تا 304 میلی متر هستند. این نوار در رنگ های مشکی، آبی، سبز، زرد، قرمز و سفید فروخته می گردد.

روش استفاده از نوار نقاشی

نوار نقاشی را انتخاب کنید که به طور خاص برای نوع سطح شما طراحی شده است. دستورالعمل ها و نکات استفاده از نوار نقاشی مورد نظرتان را در وب سایت سازنده آن آنالیز کنید تا از آن به برترین شکل ممکن بهره ببرید. سطوح بافت دار ممکن است به زمان بیشتری برای استفاده از نوار نقاشی احتیاج داشته باشند.

حتی چسبناک ترین نوار نقاشی را هم اگر روی یک سطح گرد و خاکی و کثیف بمالید، به آن نمی چسبد. اگر هر کار پروژه نقاشی و رنگ آمیزی را با تمیز کردن قالب ها یا دیواری که روی آن نوار چسب می زنید آغاز کنید، در زمان و هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد.

معمولاً غبارگیری کامل با پارچه مرطوب تمام کاری است که باید انجام گردد. بااین حال، اگر سطح آن چرب است، آن را با محلول شوینده بدون فسفات بشویید. این محلول را بیشتر ابزارفروشی ها و فروشگاه های رنگ ساختمانی دارند چون بیشتر نقاشان از آن استفاده می نمایند. قبل از زدن نوار نقاشی صبر کنید تا سطح مورد نظرتان کاملا خشک گردد.

بعد از آن، نوار نقاشی و کاردک را برای صاف کردن آن روی سطوح مختلف آماده کنید. همان طور که نوار را روی سطح مورد نظرتان می چسبانید، مطمئن شوید که تا آنجایی که می توانید روی دیوار محکم فشار داده می گردد. برای استفاده از این نوار بهتر است هر بار آن را به مقدار طول بازوی خود باز کنید. اگر روی سطح نوار حباب هایی می بینید، با استفاده از کاردک آن ها را صاف کنید. به این ترتیب، مطمئن خواهید شد که هیچ رنگی به سطح مورد نظر شما نفوذ نمی نماید و نتیجه کار تمیز و یکدست خواهد بود. پس از تمام شدن رنگ آمیزی و زمانی که رنگ هنوز خیس است، نوار نقاشی را از روی سطح مورد نظر بردارید.

نحوه چسباندن نوار نقاشی به سقف یا گوشه های دیوارها

اولین لایه از رنگ مورد نظر خود را روی دیوار بکشید. اجازه بدهید تا این رنگ به مدت یک روز کاملا خشک گردد. سپس، نوار چسب را حدود 5 سانتی متر به موازات گوشه دیوار یا سقف بکشید. برای اطمینان از چسبیدن نوار روی سطح مورد نظر با دست آن را فشار بدهید تا مطمئن شوید که محکم شده است. پس از آن، نقاشی را آغاز کنید.

پس از مدتی خودتان متوجه خواهید شد که کشیدن یک خط مستقیم، حتی با نوار نقاشی، بسیار سخت است. بااین حال، هیچ کس هرگز متوجه نمی گردد که خط شما کاملا صاف و در مرکز نیست. گوشه دیوار آخرین مرحله است. لبه نوار را روی آن فشار دهید تا مطمئن شوید که کاملا محکم شده است.

نحوه چسباندن نوار نقاشی روی تزئینات دیوار و قرنیزها

برای استفاده از نوار نقاشی روی قرنیزها و تزئینات دیوار، اگر از یک کاردک انعطاف پذیر برای اعمال فشار هنگام قرار دادن نوار بهره ببرید، این نوار بهتر محکم می گردد. با چسباندن حدود 15 سانتی متر از نوار روی سطح مورد نظر خود آغاز کنید. سپس، حدود 15 سانتی متر دیگر از نوار را باز کنید. گذاشتن قطعات کوچک نوار در هر زمان روی دیوار به صاف نگه داشتن نوار تا حد امکان یاری می نماید.

چگونه نوار نقاشی را از دیوار برداریم؟

نوار نقاشی را باید زمانی از دیوار جدا کنید که رنگ آن هنوز خیس است. اگر رنگ خشک شده، قبل از برداشتن نوار روی لبه آن با احتیاط یک کاردک بکشید تا بخشی از آن جدا گردد. نوار را با زاویه 45 درجه بردارید. اگر می دانید وقتی رنگ هنوز مرطوب است نمی توانید نوار را از روی آن بردارید، باید مطمئن شوید که یک نوار نقاشی با کیفیت خریده اید. به این ترتیب، این نوار می تواند برای چندین روز روی دیوار باقی بماند. بسته به نوع نوار نقاشی، باید حداقل 3 روز فرصت داشته باشید تا رنگ خشک گردد.

رنگ آمیزی دیوار اتاقی که فرش دارد

نوار چسب پوشاننده وسیله ای عالی برای چنین مصارفی است. این نوار به شما یاری می نماید تا دیوارها را رنگ آمیزی کنید بدون اینکه قطره ای از رنگ روی فرش یا کفپوش ها بریزد. ابتدا مقداری از نوار چسب پوشاننده را برش دهید و از نوار نقاشی برای ایجاد کردن یک برآمدگی روی دیوار بهره ببرید. نوار چسب پوشاننده را روی نوار نقاشی بچسبانید تا حالت اریب پیدا کند. به این ترتیب، فضایی روی دیوار ایجاد می گردد که قطرات رنگ چکیده شده از قلم مو و غلتک نقاشی را جذب می نماید. برآمدگی که با استفاده از نوار چسب پوشاننده و نوار نقاشی ایجاد نموده اید باید حدود 7 سانتی متر باشد. برآمدگی عریض تر از این به احتمال زیاد از دیوار آویزان می گردد و رنگ را به خود جذب نمی نماید. کمتر از این مقدار هم کاربردی برای شما نخواهد داشت.

برای اطمینان از رنگی نشدن فرش یا کفپوش بهتر است علاوه بر این کار از پلاستیک نسبتا ضخیم هم بهره ببرید. یک ورقه پلاستیکی بزرگ را کف اتاق پهن کنید تا قطرات رنگ روی آن بریزند. این پلاستیک در برابر تردد در حین نقاشی مقاوم خواهد بود و قطرات رنگ را بهتر جذب می نماید.

عواملی که هنگام انتخاب نوار نقاشی باید در نظر گرفته شوند

هنگام انتخاب نوار نقاشی باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. این عوامل عبارت اند از:

 • سطح: آیا سطح مورد نظر شما نامنظم است یا صاف؟ اگر سطح نامنظمی دارید، بهتر است به خرید نوار نقاشی با چسب بیشتری فکر کنید.
 • فضای داخلی در مقابل فضای باز: اگر پروژه در فضای باز است، نوارهایی با مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و رطوبت و چسبندگی بالاتر مانند نوار پوشاننده بخرید.
 • نوع رنگ: بیشتر نوارهای نقاشی و نوارهای پوشاننده باید بتوانند رنگ های مبتنی بر حلال مانند رنگ روغنی را بپوشانند اما موقع خرید نوار نقاشی آنالیز کنید که این نوار برای کدام نوع رنگ درجه بندی شده است.
 • مدت زمان پروژه: اگر پروژه طولانی مدت خواهد بود، نواری را انتخاب کنید که ماندگاری طولانی تری داشته باشد اما اگر پروژه سریع باشد، یک نوار ساده نقاشی کافی است.
 • دما و آب و هوا: در صورت احتیاج نواری با مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت انتخاب کنید.
 • استحکام و چسبندگی: برای بیشتر مصارف نقاشی، از نوار نقاشی با چسب کم چسبنده بهره ببرید که به راحتی جدا می گردد و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد.

کلام آخر

نوار نقاشی وسیله ای کاربردی برای رنگ آمیزی دیوار و سطوح مختلف است. این نوار به شما یاری می نماید تا طرح های مورد نظر خود را به صورت تمیز و یکدست اجرا کنید. برای انتخاب برترین نوار نقاشی باید شرایط پروژه خود را در نظر بگیرید. موقع خرید این نوار دقت کنید که ویژگی های آن متناسب با پروژه شما باشد.

منبع: familyhandyman

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 تیر 1403 بروزرسانی: 21 تیر 1403 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2283

به "نوار نقاشی چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوار نقاشی چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید