نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند

به گزارش مجله نایس پاتوق، سیزده عنوان کتاب شامل چهار رمان اول به عنوان نامزدهای اولیه جایزه ادبی بوکر در سال 2023 رقابت خواهند کرد.

نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند

به گزارش خبرنگاران، چهار نویسنده با نخستین اثرشان و شش رمان نویس دیگر که برای نخستین بار در لیست جایزه بوکر قرار می گیرند در کنار نویسندگان بنامی چون سباستین بری، تان توان انج و پل موری (با مجموع هفت نامزدی) در لیست اولیه جایزه بوکر 2023 قرار گرفته اند.

رمان های نویسندگان ایرلندی برای اولین بار یک سوم این لیست را تشکیل می دهند، از جمله رمان نیش زنبور نوشته پل موری درباره خانواده ای ایرلندی که در آشفتگی های مالی و عاطفی به سر می برد.

آیوبامی آدبای پنجمین نویسنده نیجریه ای است که با رمان طلسم چیزهای خوب نامزد جایزه ادبی بوکر شده است.

این لیست طولانی که در یک نشریه خبری اعلام شد، تنها تعداد انگشت شماری از رمان های نویسندگان مشهور را شامل می گردد، از جمله زمان خدای قدیم از سباستین بری که درباره پلیس بازنشسته ای است که با خاطرات دردناکی روبه رو می گردد و این عدن دیگر از پل هاردینگ که درباره جامعه چندنژادی است که با اخراج از جزیره خود روبرو است.

در عوض، این لیست تحت سلطه آثار نویسندگان کمتر شناخته شده، از جمله چهار رمان اول است. اسی ادوگیان نویسنده ای که ریاست داوران سال جاری جایزه بوکر را بر عهده دارد، گفت: همه کتاب های نامزدشده نور جدیدی را به معنای وجودی امروز ما می تابانند و این کار را به روش های اصیل و هیجان انگیز انجام می دهند.

لیست کامل 13 نامزد اولیه جایزه بوکر 2023 از این قرار است:

آیوبامی آدبایو با رمان طلسم چیزهای خوب

سباستین بری با رمان زمان خدای قدیم

سارا برنشتاین با رمان مطالعه برای اطاعت

جاناتان اسکوفری با رمان اگر از تو زنده بمانم

الین فینی با رمان چگونه یک قایق بسازیم

پل هاردینگ با رمان این عدن دیگر

سیان هیوز با رمان مروارید

ویکتوریا لوید بارلو با رمان همه قلب های پرنده کوچک

پل لینچ با رمان آواز پیامبر

مارتین مکینز با رمان در عروج

چتنا مارو با رمان وسترن لین

پل موری با رمان نیش زنبور

تان توان انج با رمان خانه درها

لیست نامزدهای نهایی شامل شش رمان در تاریخ 21 سپتامبر اعلام و برنده این جایزه معتبر ادبی نیز 26 نوامبر تعیین می گردد و 50 هزار پوند جایزه نقدی دریافت می نماید. رمان نویسان راه یافته به لیست نهایی نیز هر کدام 2500 پوند دریافت می نمایند.

جایزه بوکر که در سال 1969 تأسیس شد، یکی از مهم ترین جوایز ادبی دنیا است که هر ساله به نویسنده رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در بریتانیا یا ایرلند منتشر می گردد، اعطا می گردد. این جایزه اغلب به عنوان سنگ بنای حرفه ای یک نویسنده در نظر گرفته می گردد و به طور منظم ستاره های ادبی جدیدی نیز معرفی می نماید. برناردین اواریستو، داگلاس استوارت و مارلون جیمز از جمله برندگان اخیر جایزه بوکر هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2243

به "نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید