مجازات فرد احتکار کننده چیست؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، بر اساس قانون هر فردی که اقدام به احتکار هر وسیله و کالایی کند، مجرم به حساب می آید و باید مجازات قانونی را طی کند.

مجازات فرد احتکار کننده چیست؟

به گزارش خبرنگار ، احتکار به معنای ذخیره کردن اجناس در انبار و توزیع نکردن آن ها در بازار است که منجر به کمبود اجناس و فروش آن ها به مبلغی گران تر در بازار می شود.

بر اساس قانون اگر اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی از طریق احتکار عمده نیازمندی های عمومی به قصد ضربه زدن به نظام، مقابله با آن یا با علم به مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام باشد مرتکب باید محاکمه شود.

در صورت علم به این موضوع و اگر احتمال با قصد انجام شود، مرتکب احتکار محارب است و جرم او مفسد فی الارض شناخته می شود و او به مجازات اعدام محکوم خواهد شد.

البته اگر احتکار بدون قصد انجام شود، مرتکب این امر به حبس از 5 تا 20 سال محکوم خواهد شد.

در هر دو مورد دادگاه می تواند تمام اموالی که از طریق خلاف قانون به دست آمده را ضبط کند؛ علاوه بر آن دادگاه می تواند جز جریمه مالی و حبس، مرتکب را به 20 تا 74 ضربه شلاق در انظار عمومی، محکوم کند.

اما در مواردی که اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی از طریق احتکار عمده یا کلان ارزاق یا نیازمندی های عمومی نباشد، مرتکب به 2 تا 5 سال حبس و ضبط تمام اموال که از طریق غیرقانونی به دست آمده است، به جزای نقدی محکوم خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 853

به "مجازات فرد احتکار کننده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات فرد احتکار کننده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید