فرود ایمن کاوشگر مارس 2020 تضمین شد

به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از نیواطلس، ناسا نخستین جزء یک ابزار پیشرفته را در کاوشگر مارس2020 نصب کرد. بخش هایی از سیستم حسگر MEDLI2 این کاوشگر به سپر گرمایی فضاپیما متصل شد. این سیستم فشار و دما را هنگام ورود فضاپیما به اتمسفر مریخ می سنجد.

فرود ایمن کاوشگر مارس 2020 تضمین شد

فرود روی یک سیاره دیگر فرایندی است که با تخمین و برآورد انجام می گردد. دانشمندان برای فرود آوردن یک فضاپیمای خودران روی سیاره ای ناشناخته در فاصله چند میلیون مایل دورتر از زمین باید تمام موارد ناشناخته درباره مکان فرود فضاپیما و همچنین عملکرد آن را در نظر بگیرند.

به همین دلیل در ماموریت فرود یک فضاپیما احتمال خطای زیادی وجود دارد. ویژگی های خاصی باید مهندسی گردد و از سیستم های فرود و غیره نیز دو یا سه نمونه ساخته گردد. همچنین مکان فرود به عنوان یک منطقه امن باید در نظر گرفته گردد.

هنری رایت مدیر پروژه MEDLI2 در این باره می گوید: عدم قطعیت در توانایی ما برای مدل سازی و پیش بینی عملکرد فضاپیما و سیستم حفاظت حرارتی مرتبط، بدان معنی است پیش بینی های ما باید با درنظر دریافت احتمال خطا با حاشیه های بزرگتر (100 تا 200 درصد) انجام شوند تا مطمئن شویم که فضاپیمای وارد شده در مدار سیاره می تواند در بدترین شرایط فعال بماند .با یاری اطلاعات از میزان عدم اطمینان در مدل ها کاسته و در نتیجه بارها عملنمودها دقیق تر پیش بینی می شوند.

همانطور که از نام MEDLI2 پیداست، این سیستم حسگر قبلا نیز ساخته شده است. نسخه اصلی آن در ماموریت آزمایشگاه علمی مریخ استفاده شد که طی آن کاوشگر کنجکاوی را در مریخ فرود آورد.

اما سیستم جدید پیشرفته تر و شامل سه نوع حسگرهای ترموکوپل ، حسگرهای توان سنج گرمایی و مبدل های فشار است. اطلاعات این حسگرها به واحد پشتیبانی الکترونیک حسگر (Sensor Support Electronics Unit) منتقل می گردد که اطلاعات سنجش فشار گرمایی را هنگام ورود به اتمسفر سیاره و استفاده از چتر نجات آنالیز می نماید. این سیستم حسگر به آئروسل و همچنین سپرگرمایی متصل است.

دانشمندان معتقدند 5 ساعت پس از آنکه کاوشگر مارس 2020 با سرعت 20120 کیلومتر برساعت وارد اتمسفر مریخ شد، ابزارها جمع آوری اطلاعات را شروع می نمایند. آنها همچنین هنگام فرود و استفاده از چتر نجات نیز اطلاعات را جمع آوری می نمایند. در این میان سرعت کاوشگر به 2 مایل برساعت می رسد.

دانشمندان امیدوارند این اطلاعات جدید به مهندسان یاری کند تا سپرگرمایی کاوشگر بعدی را 35 درصد سبک تر بسازند و به این ترتیب علاوه برکاهش هزینه ها، محموله بیشتری را به آسمان ارسال نمایند.

این سیستم تاکنون آزمایش های ارتعاشی و خلا گرمایشی در ناسا را تکمیل نموده است. علاوه بر آن سخت افزارهای سیستم با دمای بالا استرلیزه شده اند تا احتمال آلوده کردن مریخ با میکروب های زمینی کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 263

به "فرود ایمن کاوشگر مارس 2020 تضمین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرود ایمن کاوشگر مارس 2020 تضمین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید