ضایعات پیگمانته پوست دقیقا چیست ؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، ضایعات پیگمانته زمانی اتفاق می افتد که بدن بیش از حد احتیاج ملانین فراوری کند که این باعث ایجاد لک بر روی صورت می گردد ولی ضایعات پیگمانته به لک محدود نمی گردد.

ضایعات پیگمانته پوست دقیقا چیست ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، ضایعات پیگمانته نامی است که متخصصان به یک مشکل پوستی اختصاص داده اند که در این شرایط تکه هایی از پوست وجود دارند که اطراف آن ها تیره تر از سایر قسمت های دیگر می باشد. انواع ضایعات پیگمنتانه شامل لکه های پیری ، ملاسما و التهاب می باشد. هر کدام از این ها علت های مختلف و درمان های متفاوتی دارند که از جمله کرم ها و محصولات آرایشی را شامل می شود.

ضایعات پیگمانته چیست ؟

این ضایعات پیگمنتانه زمانی اتفاق می افتد که پوست بیش از حد ملانین فراوری می نماید. ملانین رنگدانه ای است که به پوست ما رنگ می دهد زمانی که ملانین بیش از حد فراوری شود، قسمت هایی روی پوست ما ایجاد می گردند که اطراف آن ها تیره تر خواهد بود. ضایعات پیگمانته یک شرایط رایج پوستی می باشد و بر روی افراد با تمام انواع پوستی تاثیرگذار است.

برخی از فرم های ضایعات پیگمنتانه شامل ملاسما و لکه های خورشیدی هستند که احتمالاً روی قسمت هایی از پوست تاثیر می گذارند که بیش از همه در معرض نور خورشید قرار گرفته اند، مثل صورت، بازو و ساق پا. انواع دیگر ضایعات پیگمانته معمولاً بعد از یک آسیب دیدگی، التهاب پوستی مثل بریدگی، سوختگی، آکنه یا لوپوس به وجود می آید. این موارد می توانند در هر جایی از بدن یافت شوند. دارا بودن رنگدانه به مقدار زیاد در محل هایی از پوست معمولاً بدون ضرر و آسیب می باشد اما گاهی اوقات می تواند مشکلاتی را در بدن فرد نشان دهد.

علل ضایعات پیگمانته

علت ضایعات پیگمانته بستگی به نوع آن دارد.

رایج ترین علت ها شامل موارد زیر می باشد :

قرار دریافت در معرض نور خورشید :

بدن شما زمانی که در برابر نور خورشید قرار می گیرد، آغاز به فراوری ملانین بیشتری می نماید تا از پوست شما محافظت کند. این فرایند باعث می شود که لکه های تیره روی پوست شما ایجاد شود.

التهاب پوستی :

قسمت هایی از پوست هستند که بعد از التهابات پوستی دچار تیرگی می گردند. این تیرگی ها می توانند شامل آکنه، اگزما، لوپوس پوست و آسیب دیدگی پوست باشند. افرادی که پوست های تیره تری دارند، بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند.

ملاسما :

قسمت های تیره پوست می تواند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شود. مشکل ملاسما در دوران بارداری رایج تر از همواره می باشد.

واکنش به مصرف داروها :

برخی از داروهای خاص مثل داروهای ضد مالاریا و یا داروهای ضد افسردگی نیز وجود دارند که عاملی برای ضایعات پیگمنتانه هستند. در این حالت ضایعات پوستی شبیه به رنگ خاکستری می شوند. برخی از مواد شیمیایی در کرم های موضعی نیز می تواند عاملی برای این مشکل باشد.

شرایط های مختلف مربوط به سلامتی :

علت های جدی تری برای ضایعات پیگمنتانه می تواند شامل بیماری آدیسون و یا هموکروماتوزیس باشد . بیماری آدیسون روی غده های درون ریز تاثیر می گذارد و باعث ایجاد ضایعات پیگمنتانه در محل هایی از پوست خواهد شد که شامل موارد زیر است :

 • لب ها
 • آرنج یا زانو
 • انگشتان پا
 • داخل گونه
 • قوزک پا
 • داخل گونه

نشانه های بیماری آدیسون شامل موارد زیر است :

 • خستگی و ضعف عضلانی
 • حالت تهوع
 • اسهال و استفراغ
 • کاهش وزن
 • دل درد
 • سرگیجه

اگر هرکدام از علائم بالا را داشتید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

هموکروماتوزیس نیز یک شرایط ژنتیکی می باشد و روی بدن شما تاثیر می گذارد. این بیماری باعث می شود که آهن بالایی در بدن شما وجود داشته باشد. در نتیجه جزئیات باعث تیرگی پوست شما می شود. اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، احتمال اینکه به این بیماری مبتلا باشید، بالا می رود:

 • خستگی
 • دل درد
 • درد مفصلی
 • کاهش وزن

ملاسما و ضایعات پیگمنتانه

ملاسما یک نوع از ضایعات پیگمنتانه محسوب می شود. ملاسما معمولاً سطح وسیعی از پوست را پوشش می دهد و روی پوست ظاهر می شود. پلاسما معمولا زنان را درگیر می نماید . پزشکان هنوز در خصوص علت های ملاسما نمی توانند نظر قطعی بدهند اما تغییرات هورمونی می تواند یکی از عوامل ایجادنماینده آن باشد. بارداری و یا استفاده از قرص های ضد بارداری نیز هر دو می تواند عاملی برای این موضوع باشد. در واقع گاهی اوقات پزشکان از ملاسما به عنوان ماسک بارداری یاد می نمایند. زمانی که فرد بارداری اش را پشت سر بگذارد و یا دیگر از قرص های ضدبارداری استفاده ننمایند، ملاسما نیز کم کم ناپدید خواهد شد.

تشخیص ضایعات پیگمنتانه

افراد با این مشکل باید به پزشک مراجعه نمایند تا بتواند نوع ضایعات و علت آن را تشخیص دهند. همچنین در برخی از آن ها نمونه ای از پوست یا بایوپسی را انجام می دهند. پزشکان معمولاً با نگاه کردن به پوست و آنالیز آن می توانند این مشکل را تشخیص دهند.

چگونه می توانیم از ضایعات پیگمنتانه پیشگیری کنیم و رها شویم ؟

اگرچه که ضایعات پیگمانته بدون ضرر هستند اما برخی از افراد آرزو می نمایند که ای کاش از شر آن ها خلاص شوند. طیف وسیعی از روش های درمانی پزشکی و خانگی برای این افراد وجود دارند. برای جلوگیری از ضایعات پیگمانته یا متوقف کردن فرایند پیشرفتی آن اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تا جایی که می توانید در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 • هنگامی که بیرون رفتید ، از ضدآفتاب با SPF 30 به بالا برای محافظت از پوست خود بهره ببرید تا ضایعات پیگمنتآنه شما تیره تر نشود.
 • کارهایی که احتمال آسیب دیدگی دارند را انجام دهید. برای جلوگیری از ضایعات پیگمانته از کارها یا ورزش هایی که احتمال آسیب دیدگی و آکنه را افزایش می دهند ، دوری کنید. همچنین می توانید درمان های زیر را برای روشن سازی نقاط تیره پوست و از بین بردن ضایعات پیگمانته امتحان کنید.

کرم های موضعی

بسیاری از افراد از درمان های موضعی برای درمان این مشکل استفاده می نمایند. درمان های موضعی شامل موادی می باشند که پوست شما را روشن می نمایند، مثل ازلیک اسید، کورتیکواستروئیدها، هیدروکوئینون، کوجیک اسید، رتینوئیدها مثل ترتینوئین و ویتامین ث.

روش های زیبایی درمانی برای برطرف ضایعات پیگمانته پوست

برخی از فرایند های آرایشی نیز می تواند مناطق تیره شده پوست شما را روشن تر نمایند. این فرایند ها شامل موارد زیر می باشند :

استفاده از نور های قوی :

نور درمانی یکی از رایج ترین نوع درمان ها برای ضایعات پیگمنتانه می باشد. در این درمان، نور را به قسمت هایی از پوست اعمال می نمایند که دچار تیرگی شده است. این نور باعث کاهش قرمزی و ورم و تیرگی می شود.

میکرونیدلینگ :

در این فرایند دستگاهی وجود دارد که دارای سوزن های بسیار ریز می باشد و زخم ها ، آکنه ها و رنگدانه ها را از بین می برد . احتمالاً تا 48 ساعت بعد از درمان آثار قرمزی روی پوست تعیین می باشد.

لایه برداری شیمیایی :

معمولا برای این فرایند به 3 الی 4 بار بار تکرار احتیاج دارید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. این لایه برداری از اسیدهایی استفاده می نمایند که باعث برداشتن پوست سطحی شما خواهد شد.

میکرودرم :

افرادی که قرار است حتی هر کدام از این فرایند های درمانی قرار بگیرند، باید به خوبی در خصوص جزئیات عوارض جانبی این درمان ها اطلاعات داشته باشند تا بتوانند به یاری متخصص پوست، صحیح ترین روش را انتخاب نمایند. روشن تر کردن تیرگی پوست در این شرایط به وسیله درمان های خانگی نیز امکان پذیر می باشد.

برطرف ضایعات پیگمانته با لیزر تراپی :

لیزر درمانی می تواند به خوبی تیرگی ها را از بین ببرد . البته تا چند روز قرمزی آن باقی خواهد ماند. بعد از درمان لیزر ممکن است با مشکلاتی مثل ورم، قرمزی و التهابات پوستی روبرو شوید که تا چند روز طول می کشد و همچنین نواحی از پوست شما خاکستری و سفید می شود. این عوارض جانبی ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد . با درمان لزر قسمت های تیره شده پوست شما یا روشن می شوند و یا کاملاً محو می گردند اما این فرایند تدریجی است . لیزر رنگدانه های موجود روی سطح پوست را حذف می نماید. برای از بین بردن درد و ناراحتی بعد از لیزر معمولاً از داروهای مسکن و یا تکه های یخ و کمپرس های خنک به مدت 20 الی 30 دقیقه روی پوست استفاده می نمایند. بعد از این درمان هرگز نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.

مراقبت های بعد از درمان های پیگمنتانه

 • محل تحت درمان را مرطوب نگه دارید.
 • همچنین از ژل مخصوص بعد از لیزر بهره ببرید . باید به مدت 7 تا 10 روز دو بار در روز از ژل لیزر بهره ببرید تا محل درمان به طور کامل التیام پیدا کند.
 • هرگز با این قسمت از پوست خود ور نروید، شیو نکنید و آن را نمالید. مراقب باشید که پوست شما زخم نشود یا خراش پیدا نکند.
 • اگر در این قسمت جوش زدید ، هرگز جوش ها را نترکانید. اجازه دهید که جوش ها خشک شوند و خودشان بهبود پیدا نمایند.
 • ورزش ها نیز نباید تا یک الی دو روز انجام شود. فعالیت های پر تحرکی مانند بازی فوتبال نیز باید به مدت 10 روز به تعویق بیافتد. بعد از 4 الی 6 هفته می توانید به روتین معمولی زندگی خود برگردید.

چه تعداد جلسه درمانی مورد احتیاج است ؟

تعداد جلسات درمانی بستگی به نوع مشکل رنگدانه ای دارد که تحت درمان قرار گرفته است. همچنین باید عمق آن مورد آنالیز قرار بگیرد. برای برخی از افراد ممکن است یک جلسه درمانی کافی باشد.

بین جلسات درمانی باید چقدر فاصله باشد ؟

معمولاً حدود 4 الی 6 هفته بین جلسات درمانی فاصله می اندازند.

نسخه های خانگی گیاهی برای برطرف ضایعات پیگمانته پوست

آلوورا

آلوئسین ترکیبی است که در آلوورا یافت می شود و باعث روشن کردن رنگدانه می شود. آلوئسین فراوری ملانین در پوست را متوقف می نماید. استفاده از کپسول های آلوورا نیز می توانند ملاسما را در خانم های باردار آزاد نمایند. برخی از افراد از ژل داخل گیاه آلوورا را مستقیماً در محل مورد نظر می زنند و این کار را هر روز انجام می دهند. اگرچه که هنوز هیچ تحقیقاتی ثابت نکرده است که این کار بتواند ضایعات پیگمانته را کاهش دهد.

شیرین بیان

عصاره شیرین بیان می تواند قسمت های تیره شده پوست را روشن کند. تحقیقات نشان می دهد که عصاره شیرین بیان دارای خاصیت های ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و سفید نمایندگی پوست می باشد . همچنین می توانید از کرم ها نیز بهره ببرید که داخل آن ها گلابریدین به کار رفته باشد. گلابریدین ماده ای است که در شیرین بیان یافت می شود.

چای سبز

عصاره چای سبز ضایعات پیگمانته را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان می دهد که چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد. چای سبز قادر است که شرایط ملاسما را بهبود ببخشد و آفتاب سوختگی را بکاهد. البته هنوز تحقیقات بیشتری در این مورد احتیاج است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1330

به "ضایعات پیگمانته پوست دقیقا چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضایعات پیگمانته پوست دقیقا چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید