دنا بخریم یا تارا؟، دنا و تارا چه تفاوتی با هم دارند؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران، اولین فاکتور مورد آنالیز درباره تفاوت این دو خودرو، قیمت آنهاست. قیمت بازار تارا دستی 430 میلیون تومان و قیمت تارا اتومات، 582 میلیون تومان است. قیمت کارخانه ای تارا 293 میلیون است و خریداران برای تارای دنده ای هم باید 415 میلیون تومان هزینه نمایند.

دنا بخریم یا تارا؟، دنا و تارا چه تفاوتی با هم دارند؟

قیمت بازار دنا معمولی 386 میلیون تومان و قیمت دناپلاس اتومات در بازار 493 میلیون تومان است. قیمت این دو خودرو در کارخانه هم به ترتیب 205 و 398 میلیون تومان است.

تفاوت ظاهری تارا و دنا

مقایسه دیگر درباره ظاهر دو خودروی مورد مقایسه است. دنا نسخه فیس لیفت سمند است که ظاهر آن دستخوش بعضی تغییرات شده است. تارا هم جانشین پژو 301 فرانسوی است که قسمت جلو و عقب آن دستخوش تغییراتی شده است. اما در مجموع کارشناسان معتقدند دنا پلاس از تارا زیباتر است.

رجحان دناپلاس در داخل خودرو هم بیشتر از تارا است. چون داخل دناپلاس طراحی زیبا و جدیدتری نسبت به تارا دارد. بنابراین می توان گفت از لحاظ زیبایی داخلی هم دنا پلاس امتیاز بیشتری می گیرد.

از نظر فضای داخل و جادار بودن دو خودرو شبیه هم هستند و هر دو ظرفیت چهار تا پنج سرنشین را دارند. اما فضای جایگاه عقب دناپلاس کمی محدود است.

نکته دیگری که در آنالیز ظاهر تارا و دنا می توان به آن توجه کرد، صندوق عقب این دو خودرو است. یکی از مزیت های اصلی تارا صندوق عقب بزرگ و جادار آن است که گفته می گردد حدود 640 لیتر است. ظرفیت صندوق عقب دنا کمی کمتر و حدود 500 لیتر است.

تفاوت فنی تارا و دنا

اما دنا و تارا از لحاظ فنی چه تفاوت هایی دارند و کدام یک بهتر از دیگری است؟ بسیاری معتقدند کیفیت دو خودروی دنا و تارا مشابه همدیگر است. چون موتورهای هر دو خودرو نهایتا قادرند 113 اسب بخار قدرت را به وسیله گیربکس 5 دنده دستی به انتهای پلوس ها و چرخ های جلو منتقل نمایند.

البته حجم موتور دناپلاس 1.7 لیتر است و حجم موتور تارا 1.6 لیتر است. پس کشتاور تولیدی دنا بیشتر از تاراست.

گشتاور چرخ های جلو دنا پلاس 155 نیوتن متر است اما بیشترین گشتاور تایرهای تارا دنده ای 144 نیوتون متر است. بنابراین دنا پلاس شتاب دارد.

سرعت هر دو خودرو. مشابه است و گفته می گردد می توانند تا 189 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرند. مصرف سوخت هر دو خودرو هم مشابه است و تفاوت بین آنها بسیار کم است. میانگین مصرف سوخت دنا پلاس 7.4 لیتر در 100 کیلومتر است و مصرف سوخت تارا 7 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

بعلاوه از نظر امنیت در دنا پلاس، 2 کیسه هوا برای سرنشینان جلو، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، ترمز ABS و EBD تنها امکانات ایمنی دنا پلاس هستند.

تارا هم ترمزهای جلو و عقب دیسکی، ABS، HSA، ESC،EBA، کیسه هوای ایمنی (Airbag) راننده و سرنشین و سیستم پایش فشار باد تایرها (TPMS) را دارد که نشان می دهد ایمنی هر دو خودرو تقریبا در یک سطح است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2034

به "دنا بخریم یا تارا؟، دنا و تارا چه تفاوتی با هم دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنا بخریم یا تارا؟، دنا و تارا چه تفاوتی با هم دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید