جزیره هنگام قشم

به گزارش مجله نایس پاتوق، در این مقاله از مجموعه مقالات قسمت جاهای دیدنی ایران سفری به قشم خواهیم داشت و در آن یکی از جاذبه های بسیار زیبا به نام جزیره هنگام که یکی از جاهای دیدنی قشم به حساب می آید را مورد آنالیز قرار خواهیم داد و آن را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

جزیره هنگام قشم

برای انتخاب یک مقصد عالی برای لذت بردن از تعطیلات، سواحل، نخستین گزینه ای هستند که در ذهنمان تداعی نماینده حس آرامش می شوند. خوشبختانه وجود دریای خزر در شمال کشور و خلیج فارس در جنوب ایران، سواحل بی نظیری را به وجود آورده اند.

در این میان تصمیم داریم شما را به جزیره زیبای هنگام در دل آب های نیلگون خلیج فارس دعوت کنیم/

بلیط هواپیما در طاهاگشت

مقالات بیشتر بخوانید:

  • بهترین رستوران های قشم
  • بهترین جاذبه های گردشگری کیش و قشم
  • پارک کروکودیل نوپک قشم
  • سوغات قشم
  • جزایر ناز قشم

جزیره هنگام از جزیره های ایران در خلیج فارس است که با آبادی های کوچک با وسعت حدود 50 کیلومتر مربع در جنوب جزیرهٔ قشم واقع شده و دارای معادن نمک و خاک و سرب است. جزیره هنگام در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم بوده و نُه کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض دارد. این جزیره 6/33 کیلومتر مربع مساحت دارد و به شکل مخروط ناقصی است که در کرانه های جنوبی جزیره قشم قرار گرفته است.

جزیره هنگام نزدیک قشم قرار گرفته و با آن 45 دقیقه فاصله دارد. تا بندرعباس حدود 43 مایل دریایی و تا شهر قشم حدود 29 مایل دریایی ست. برای رفتن به هنگام باید از بندرعباس به قشم بروید و از اسکله شهید ذاکری سوار ماشین شوید تا به اسکله کندالو برسید. در این اسکله قایق ها با 15 هزار تومان شما را به هنگام می رسانند. قایق سواری و تماشای ماهی هایی که نزدیک قایق می شوند و مرغان دریایی که برای شکار ماهی ها تا نزدیکی قایق تان کاهش یافته اند، می تواند به اندازه کافی شما را دچار سرخوشی کند. در صورتی که هم با هواپیما بروید فرودگاه قشم نزدیک اسکله کندالو واقع شده است و تنها 10 کیلومتر با آن فاصله دارد.

اینها را فرشاد وزیری که خودش اهل بندرعباس است و چند سال است که به عنوان تور لیدر فعالیت می نماید، می گوید و ادامه می دهد زمانی که به جزیره هنگام رسیدید در صورتی که قصد کمپ کردن دارید، بهتر است بروید پاسگاه و اطلاع بدهید که کجای جزیره سانمایید که موقع گشت زنی بهتان سر بزنند و امنیتتان تامین گردد و این به معنای ایجاد مزاحمت یا برهم خوردن آرامشتان نیست.

تاریخچه

در صورتی که از تاریخچه هنگام بخواهید بدانید باید بگوییم قبلاها یعنی خیلی قبلتر به هنگام هنجام و هنیام می گفتند. این جزیره در فارسی باستان هنگاما بود و در ارمنی نیز به انگام شناخته میشد. هنگام به معنی زمان و گاه است و تقریبا دولتی نبوده که به این جزیره چشم طمع نداشته باشد. پرتغالی ها در دوره صفوی و انگلیس ها در دوره قاجار این جزیره را اشغال کردند. وهابی ها از یک طرف و سلطان مسقط هم از طرف دیگر باعث شده بودند تا هنگام به طور چهارراهی در بیاید که در هر طرفش کسی ادعای حاکمیت بر آن را می کرد. این شرایط تا سال 1307 ادامه داشت تا اینکه رضاشاه تصمیم به کوتاه کردن دست متجاوزان از خاک هنگام گرفت.

جاهای دیدنی جزیره هنگام قشم

هنگام 50 کیلومتر نوار ساحلی دارد و همین برای فرونشاندن عطش مایی که در حسرت بودن در کنار دریا هستیم، کافی ست. میتوان ساعت ها به دریای سبزرنگ و زلال و موج هایش در سواحل صخره ای یا شنی خیره شد و همانجا کنار دریا دراز کشید و با خود گفت کاش زندگی همین بود.

بر اساس گفته فرشاد وزیری، هرکدام از ساحل های هنگام اسمی دارند و اسم یکی از آنها ساحل نقره ای ست، هر چند این ساحل فقط مختص هنگام نیست و در هرمز هم در قسمتی از جاها، ساحل، با شن های مشکی و نقره ای فرش شده. ممکن است هوس نمایید مقداری از این شن ها را در جیبتان بریزید تا بعدا از دیدنش دلتان پر از حسرت گردد و خودتان را اذیت نمایید، اما بهتر است این کار را ننمایید چون در سال های گذشته آنقدر گردشگران این کار را انجام داده اند که دیدن از ساحل نقره ای محدود شده. در هنگام ساحل دیگری هم به اسم کله خماسی هست که برای شمایی که دلتان می خواهد آدرنالین خونتان بالا برود مناسب است. می توانید از بالای صخره ها به داخل آب بپرید وهمراه با خیارماهی ها چند دقیقه ای شنا نمایید.

شب ها در صورتی که خوش شانس باشید هم سواحل این ناحیه پر خواهد شد از نور فیتوپلانگتون ها، موجودات ریزی که زمانی که ناآرام می شوند از خودشان نور ساطع می نمایند و ساحل را به رنگ آبی در می اورند، انگار که جادویی در کار باشد.

در هنگام بخشی موجود است که به آن آکواریوم می گویند، بخشی که انقدر آبش زلال و شفاف است که میتوان رفت و آب ماهی های رنگارنگ را دید.

هنگام را بیشتر از هرچیز به دلفین هایش می شناسند و خیلی ها به عشق دیدن شان حاضرند هم مسافت زیادی را طی نمایند و هم صبح زود از خواب بیدار شوند. دلفین ها صبح های زود که آب سرد است سرشان را از زیر آب بیرون می اوردند، پس برای تماشای بازیگوشی و پوزه های دلفینی بامزه باید 8 صبح از خواب بیدار شد. این دلفین ها تا اردیبهشت مهمان جزیره اند.

جبیر که حیوانی است شبیه آهو ولی از آن لاغرتر از دیگر حیوان های بومی جزیره است. جبیر نر و ماده هر دو شاخ دارند و در صورتی که خوش شانس باشید میتوانید آنها را ببینید، چون از آدم به دورند و در صورتی که هم ببیندتان با سرعت 80 کیلومتر در ساعت می دوند.

در جزیره هنگام انتظار دیدن لاک پشت های پوزه عقابی که لاکپشتی است دریایی و درحال انقراض را هم داشته باشید. این لاک پشت در جزایر نَخیلو و ام الکرم در استان بوشهر و جزایر قشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز موجود است.

اقامت

هنگام سه روستای هنگام قدیم، هنگام نو یا جدید و غیل دارد که با راه شوسه به هم وصلند. هنگام قدیم خالی از سکنه است و در روستای غیل تنها دو خانوار زندگی می نمایند. هنگام جدید روستایی 750 نفره است و بر اساس گفته فرشاد وزیری در صورتی که می خواهید خانه بگیرید باید اینجا را انتخاب نمایید. مردم محلی خونگرم و مهربانند و بهتان یاری مینمایند. هر چند برای آب تنی و شنا در منطقه ای بکر باید با قایق بروید جایی که کسی نباشد. موقع شنا هم حواستان به خرچنگ ها و طوطیاهای دریا که خاردارند باید باشد. اینها در صورتی که چه آزاری ندارند اما ممکن است مانند مهمانی ناخوانده بر سرتان خراب شوند. همچنین آب هنگام بسیار شور است و باید وسایلی مانند عینک و دماغ گیر همراهتان باشد.

وزیری می گوید: برای بیشتری ها سفر به هنگام سفری یک روزه است، صبح به جزیره می آیند و عصرها برمی گردند قشم، اما خیلی ها هم به عشق کمپ کردن به جزیره هنگام می فرایند تا یک شب را در جایی بکر و زیر آسمان پرستاره و ساحل پر از فیتوپلانگتونش سر نمایند. در صورتی که می خواهید شب در هنگام بمانید، باید وسایل کمپ و پخت و پز همراه داشته باشید. در هنگام، هم مغازه برای خرید وسایل و پخت و پز هست و هم میگردد به محلی ها غذا سفارش داد. سمبوسه میگو و خرچنگ و برنج و ماهی و برنج و میگو (حواری میگو) از غذاهایی ست که محلی ها می توانند برایتان آماده نمایند. هر سمبوسه دانه ای 5 هزار تومان و هر قول غذا هم تقریبا 25هزار تومان درمی آید.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 606

به "جزیره هنگام قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره هنگام قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید