تشدید تنش در روابط سودان و اتیوپی

به گزارش مجله نایس پاتوق، وزارت خارجه اتیوپی خواهان عقب نشینی ارتش سودان به مواضع قبلی خود در مناطق مرزی شد و خارطوم این درخواست را رد کرد.

تشدید تنش در روابط سودان و اتیوپی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگرم شدن دولت اتیوپی به جنگ داخلی(ایالت تیگرای) این فرصت را در اختیار ارتش سودان قرار داد تا با انجام عملیات نظامی در آبان ماه گذشته مناطق مرزی این کشور را که توسط کشاورزان و شبه نظامیان اتیوپی با حمایت ارتش این کشور طی 25 گذشته تصرف شده بود، باردیگر تحت حاکمیت دولت خارطوم قرار دهد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

مقامات خارطوم می گویند: ارتش سودان تا خطوط مرزی بین المللی پیشروی نموده و هنوز 10 منطقه مرزی متعلق به این کشور در اختیار اتیوپی واقع شده است و سودان مصمم به بازپس گیری این مناطق است اما مقامات آدیس آبابا معتقدند: تنش مرزی باید به وسیله مذاکره حل و فصل و خطوط مرزی میان دو کشور به طور دقیق ترسیم شود.

این درحالی است که اختلافات مرزی سودان و اتیوپی به ده ها سال قبل باز می شود و طی این مدت دو طرف برای انتها دادن به این اختلافات بارها گفت وگو نموده اند اما به دلیل وجود بعضی مسائل هنوز نتوانسته اند، خطوط مرزی را به طور دقیق علامت گذاری نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

آدیس آبابا از خارطوم خواست به منظور انتها دادن به تنش مرزی میان دو کشور به ارتش سودان دستور دهد، مناطقی که از آبان ماه گذشته تا به امروز به تصرف خود در آورده است، عقب نشینی کند . خارطوم این درخواست را با قاطعیت رد کرد.

به گزارش شبکه الجزیره دینا مفتی سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی امروز خارطوم را به گفت وگو برای انتها دادن به تنش مرزی میان دو کشور دعوت کرد و گفت: تازمانی که ارتش سودان به مواضع قبلی خود (16 آبان گذشته) عقب نشینی نکند، این مذاکرات انجام نخواهد شد.

وی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: طرف سومی می کوشد تا سودان را به درگیری نظامی با اتیوپی وادار کند.

سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی، با متهم کردن ارتش سودان به چپاول اموال شهروندان اتیوپیایی و آواره کردن آنان گفت: این مسئله درست در زمانی رخ داد که دولت آدیس آبابا سرگرم اعمال حاکمیت قانون در ایالت تیگرای است.

در همین حال، سخنگوی رسمی وزارت خارجه سودان درخواست اتیوپی برای عقب نشینی ارتش این کشور به مواضع قبلی (آبان ماه گذشته) خود را قاطعانه رد کرد و گفت: ارتش سودان در مرزهای شناخته شده بین المللی مستقر شده است.

وی با اشاره به اینکه بخش هایی از خاک سودان همچنان در تصرف اتیوپی است، توضیح داد: خارطوم زمانی وارد مذاکره با آدیس آبابا می شود که اتیوپی از تمام اراضی سودان عقب نشینی نموده باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1472

به "تشدید تنش در روابط سودان و اتیوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید تنش در روابط سودان و اتیوپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید