از داستان شب یلدا و افسانه های ایرانی چه می دانید؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، ایران زمین، از دیرباز سرزمین افسانه ها و داستان های شگفت انگیز بوده است. به همین دلیل، انواع جشن ها، داستان ها و افسانه ها که خاص اقوامی با ریشه های کهن است در فرهنگ ما دیده می گردد. مجله خبرنگاران، در گذشته طی دوره های مختلف به این موضوع جذاب و مهم پرداخته است. اما آیا می دانید چرا طولانی ترین شب سال تا این حد برای ایرانیان اهمیت دارد؟ آنقدر که برای گرامی داشت آن، به خانه بزرگترها می رویم و با خواندن شاهنامه و دیوان حافظ، این چند دقیقه بیشتر با هم بودن را جشن می گیریم. اگر شما هم به این سوال فکر نموده اید که داستان شب یلدا از کجا آغاز شده است، با ما در ادامه این این مطلب همراه باشید؛ چراکه قصد داریم شما را با پیشینه شب یلدا و افسانه آن آشنا کنیم.

از داستان شب یلدا و افسانه های ایرانی چه می دانید؟

شب یلدا و یک روایت بی نظیر از فرهنگ کهن

همه چیز به طولانی ترین شب سال بر می شود: شب یلدا. افسانه های ایرانی سرشار از معنا و زیبایی هستند و داستان شب یلدا هم از این قاعده مستثنی نیست!

مادربزرگ در خانه گرم و نرم و راحتش نشسته است و از چای تازه دمی که می نوشد، لذت می برد. این پیرزن مهربان و دوست داشتنی، تمام میز را از خوراکی های مختلف پر نموده تا وقتی نوه هایش می رسند، از دیدن محتویات بشقاب ها ذوق زده شوند. وقتی نوه ها دورش می نشینند، کوچکترینشان از مادربزرگ می خواهد که قصه ای برایشان تعریف کند. قصه ی ننه سرما.

داستان شب یلدا از ماجراهای فولکلور و سنتی ایرانی است که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده و به قرن کنونی رسیده است. اما هر کدام از ما چقدر با این داستان کهن آشنایی داریم؟ در این مطلب به همه آن چیزی می پردازیم که در حقیقت داستان شب یلدا، این افسانه ایرانی را شکل داده است. اگر قصد داشته باشید تا سفر در شب یلدا را تجربه کنید، می توانید رزرو تور خود را از وب سایت ما انجام دهید.

و اما داستان شب یلدا…

روزی روزگاری، ننه سرما بانوی زمستان، به همراه هوای سرد به شهر ما آمد. ننه سرما آنقدر پیر بود که انگار روی تمام موهایش برف نشسته. این مادربزرگ در آسمان زندگی می کرد و دو پسر داشت که سرما را با خود می آوردند. یکی از آن ها چله کوچک و دیگری چله بزرگ.

چله بزرگ مرد مهربانی بود که از روز اول زمستان، برای 40 روز بر زمین حکمفرمایی می کرد؛ اما بعد از این که حکمفرمایی چله بزرگه تمام میشد، پسر دوم ننه سرما یعنی چله کوچیکه حکمرانی خود را بر جهان آغاز می کرد. او برعکس برادرش مهربانش، بدجنس و سرد بود و با خود، برف، یخ و هوای بسیار سرد می آورد.

با این وجود، زمان فرمانروایی او کوتاه بود و تنها 20 روز طول می کشید. با اینکه برادر بزرگتر به او می گفت که با جهان مهربان باشد و اینقدر هوا را سرد نکند، گوش برادر کوچکتر بدهکار نبود.

داستان شب یلدا این طور ادامه پیدا می نماید

بالاخره، یک روز حاکم دیگری آمد و چله کوچیکه را در یک کوه یخی زندانی کرد. ننه سرما خیلی غمگین شد. او به کوه رفت و با نفس گرمش برف و یخ را آب کرد تا پسرش را آزاد کند. او انتها در نبرد پیروز شد و توانست با آب کردن برف ها، پسرش را نجات بدهد. ننه سرما مسرور و با آرامش تمام آغاز به تمیز کردن خانه کرد تا همه چیز برای آمدن عمو نوروز آماده باشد. همان کسی که پیغام آور بهار و سال نو است…

در اولین روز بهار، ننه سرما لباس نو پوشید، موهایش را شانه زد و منتظر شد تا عمو نوروز برسد؛ اما همان طور که منتظر بود، خوابش برد و در همین زمان بود که عمو نوروز رسید. کمی چای نوشید و شیرینی خورد؛ بعد از آن برای ننه سرما چند شاخه گل در خانه گذاشت و رفت. وقتی ننه سرما بیدار شد، فهمید که ملاقات با عمو نوروز را از دست داده است و تا سال دیگر او را نمی بیند. برخی می گویند که این دو گاهی یکدیگر را ملاقات می نمایند و در این زمان، طوفان رخ می دهد.

ما در این مطلب، از داستان شب یلدا و ماجرایی نوشتیم که ایرانیان باستان آن را دلیل شکل گیری و پاسداشت شب یلدا می دانستند. امروزه، شب یلدا برای دست کم بخشی از جهان یک شب خاص است تا کنار هم بنشینند، فال حافظ بگیرند و اشعار فاخر ایرانی را مطالعه نمایند.

برای اینکه بیشتر با این جشن باستانی آشنا شوید، می توانید به مقاله چرا شب یلدا را جشن می گیریم مراجعه کنید. شما معمولا این شب را چطور می گذرانید؟ آیا در خانه بزرگان فامیل جمع می شوید؟ یا سفر در شب یلدا را ترجیح می دهید؟ برای ما بنویسید.

منبع: الی گشت
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 613

به "از داستان شب یلدا و افسانه های ایرانی چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از داستان شب یلدا و افسانه های ایرانی چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید