شروع فصل سوم کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی ربع رشیدی تبریز

به گزارش مجله نایس پاتوق، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از شروع فصل سوم کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی ربع رشیدی تبریز توسط متخصصان ملی و بین المللی اطلاع داد.

شروع فصل سوم کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی ربع رشیدی تبریز

به گزارش مجله نایس پاتوق به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به اینکه سومین فصل از کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی و نقشه برداری ژئوفیزیکی، در راستای ادامه روند عملیاتی شدن پروتکل بین المللی ربع رشیدی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمانی، شروع شده است، ادامه داد: سومین فصل از عملیات هیئت بین المللی ربع رشیدی تحت نظارت مدیریت پایگاه پژوهشی ملی مجموعه میراث فرهنگی ربع رشیدی و طی مجوز صادرشده از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به سرپرستی بهرام آجرلو از هفته نخست شهریور ماه 1398 شروع به کار نموده است.

او در ادامه از حضور متخصصان ملی و بین المللی در سومین فصل از عملیات باستان شناسی و مرمتگری ربع رشیدی اطلاع داد و گفت: در این فصل، هیئتی متشکل از باستان شناسان، باستان سنجان و مرمتگرانی از پایگاه پژوهشی ملی ربع رشیدی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، مؤسسه باستان شناسی آلمان و همچنین کارشناسانی از دانشگاه اوتو فریدریش شهر بامبرگ، موزه لوور پاریس و دانشگاه هنر اصفهان به ادامه مطالعات مرمتی و مقاوم سازی سازه های تاریخی ربع رشیدی و برداشت های ژئوفیزیکی می پردازند.

آبدار در این خصوص ادامه داد: همچنین متخصصان در حال حاضر در شش ترانشه کاوش، مشغول خاک برداری بقایای معماری مدفون لایه های قرون هشتم تا دهم هجری قمری هستند.

آبدار در سرانجام، تاکید نمود: به موازات مطالعات میراث فرهنگی, عملیات عمرانی و اجرایی برای سامان دهی محوطه میراث ملی ربع رشیدی تحت نظارت پایگاه ملی این مجموعه تاریخی، توسط شهرداری منطقه یک تبریز در دست اقدام است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 392

به "شروع فصل سوم کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی ربع رشیدی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل سوم کاوش های باستان شناختی و مطالعات مرمتی ربع رشیدی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید