پاسخ به عجیب ترین سوالات جهان

به گزارش مجله نایس پاتوق، در دنیای پیرامون ما همواره اتفاقاتی هستند که در ذهنمان سوالاتی را ایجاد می کنند، اما گاهی اوقات برای همه آن ها جوابی نداریم یا اینکه پیدا کردن پاسخ برای آن ها از حوصلمه خارج است.

پاسخ به عجیب ترین سوالات جهان

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از برترین ها، چرا آسمان آبی است؟ چرا دایناسور ها دیگر وجود ندارند؟ چرا رنگ برگ درختان تغییر می کند؟ اگر تا به امروز کودکی در اطراف شما بوده است حتما با سوالات بی وقفه آن ها روبه رو شده اید که به نظر ساده به نظر می رسند، اما هر چه قدر فکر می کنید جوابی برای آن ها در ذهن خود ندارید!

با این حال فقط، چون که ما رشد می کنیم بدین معنی نیست که کنجکاوی ما درباره جهان اطراف ما کاهش یافته است؛ بنابراین اگر آماده اید تا بالاخره جواب سوالات اتفاقی که ورای مغزتان رها شده اند را بفهمید پس در جای درستی قرار دارید. در ادامه با ما همراه باشید.

1. چرا پوست انسان دون دون می شود؟

این حالت وقتی در انسان شکل می گیرد که ماهیچه های ریز در پایه فولیکول های مو منقبض می شوند. در جهانی حیوانات این قضیه به گرم شدن سریع تر آن ها با سیخ کردن مو ها کمک می کند. در مواقع خطر، سیخ شدن مو ها به حیوانات کمک می کند بزرگتر به نظر برسند و موجب ترساندن دشمن شوند. با این که ما به این مو ها برای گرم نگه داشتن خود و یا ترساندن دشمنان نیاز نداریم، انسان ها هنوز هم پوستشان در سرما و یا لحظات احساسی دون دون می شود. این پدیده نتیجه آزادسازی غریزی آدرنالین است.

2. چرا تصور می کنیم که صدای ضبط شده با صدای اصلی مان متفاوت است؟

آیا تا کنون صدای ضبط شده خود را شنیده اید؟ به نظر با صدای اصلی خودتان متفاوت است، اینطور نیست؟ چیزی که باعث این موضوع می شود، توانایی استخوان های ما برای هدایت صدا است. بقیه افراد، امواج صدای شما را تنها به وسیله هوا می شنوند و صدای ضبط شده هم تنها شامل همین صدا ها است. با این حال راهی که ما صدای خود را می شنویم، ترکیبی از صدا های معمول و صدای هایی با فرکانس پایین است که توسط استخوان های جمجمه منتقل می شوند. به همین خاطر است که وقتی برای اولین بار صدای ضبط شده خود را می شنوید، ممکن است برای شما کاملا شوکه کننده باشد.

3. چرا گاهی اوقات مغز شما هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد یخ می زند؟

همه ما این حس کشنده خوشایند یخ زدن مغز را هنگام خوردن بستنی و یا نوشیدنی بسیار سرد می شناسیم. موضوع این است که وقتی یک چیز بسیار سرد، سقف دهان شما را لمس می کند، مرکز عصبی که در آنجا قرار گرفته است، تمایل دارد که واکنشی شدید را بدهد و در تلاش برای گرم کردن مغزتان، عصب ها باعث می شوند تا رگ های خونی سرتان متورم شوند و باعث می شود احساس کنید که مغزتان منجمد شده است.

4. چرا نور خورشید، رنگ پوستتان را تیره، ولی رنگ موی تان را روشن می کند؟

در هر دو مورد، اشعه UV نور خورشید، ملانین را تجزیه می کند. ملانین، رنگ دانه ای است که مسئول رنگ پوست و موی شما است. تفاوت وقتی ایجاد می شود که بفهمید مو ها از سلول های مرده ساخته شده اند، در حالیکه سلول های پوست زنده اند.

وقتی که این رنگدانه به وسیله نور خورشید تخریب می شود، رنگ دانه های جدید، جایگزین آن ها نمی شوند، بنابراین رنگ مو ها روشن تر می شود. با این حال پوست شما به هجوم نور خورشید با جایگزینی قوی تر ملانین واکنش نشان می دهد، در نتیجه باعث می شود تا رنگ پوست تیره تر شود.

5. چرا زمان برای بچه ها دیرتر می گذرد؟

تا حالا با خود فکر کرده اید که هر سال زودتر از سال قبل می گذرد؟! این احتمالا به این خاطر است که زمانی که کودک بودید، شما باید اتفاقات بیشتری را به خاطر می سپردید. بچه ها شروع به آشنایی با جهانی اطراف خود می کنند و حافظه باید اطلاعات بیشتری را جمع آوری کند؛ بنابراین سال های آن ها حاوی اتفاقات جدید و ناآشنای بیشتری نسبت به بزرگسالی است.

بزرگسالان این دوره را گذرانده اند که بدین معنی است که آن ها می توانند به تجربیات قبلی خود تکیه کنند و زودتر به شرایط فعلی خو بگیرند و زمان برای آن ها زودتر می گذرد. در حالی که بچه ها فاقد این تجربیات هستند بنابراین زمان بیشتری را به آنالیز اطلاعات بیشتر اختصاص می دهند.

6. چرا هنگامی که عطسه می کنید، چشمان شما بسته می شود؟

دانشمندان کاملا مطمئن نیستند، ولی عقیده دارند که این موضوع می تواند یک پاسخ غریزی برای جلوگیری از ورود میکروب هایی که هنگام عطسه کردن از دهان شما خارج می شود، باشد. این موضوع همچنین می تواند به این دلیل باشد که ماهیچه های شما مخصوصا آن هایی که در اطراف چشمان شما هستند، هنگام عطسه کردن به طور غیر ارادی منقبض می شوند.

7. چرا پرندگان به شکل V پرواز می کنند؟

پرندگانی که در ردیف های جلو پرواز می کنند، جریانی از هوا را با بال هایشان ایجاد می کنند که پرندگانی که در ردیف های عقبی پرواز می کنند می توانند این توده های هوا را بگیرند و انرژی کمتری را در پرواز مصرف کنند. همچنین این شکل پرواز گروهی به همه پرندگان گروه کمک می کند تا بتوانند در لحظه رهبر گروه را ببینند.

8. چرا هنگامی که خسته ایم، خمیازه می کشیم؟

هنگامی که ما احساس خستگی و خواب آلودگی می کنیم، تنفسمان کاهش می یابد. بدن ما این موضوع را دوست ندارد، چون که خون ما باید همواره مملوء از اکسیژن باشد؛ بنابراین هنگامی که خمیازه می کشیم، ریه های ما پر از هوا می شود که می تواند اکسیژن را به خون برساند تا به سرتاسر بدن منتقل شود.

9. چرا عقربه ساعت، ساعتگرد می چرخد؟

ساعت آفتابی یکی از اولین ساعت های مورد استفاده بشر به معنی واقعی آن بود؛ یعنی به جای اندازه گیری یک بازه زمانی مثل ساعت شنی یا آبی می توانست به هر لحظه روز یک زمان نسبتاً مطلق، نسبت بدهد و از این نظر، می توان آن را پدر ساعت های امروزی به حساب آورد.

این ساعت نخستین بار در عرض های میانی نیمکره شمالی که محل بیشتر تمدن های باستان بود ابداع و به کار گرفته شد. در این عرض ها، خورشید همواره از جنوب می آید و بنابراین با توجه به حرکت شرق به غرب آن، سایه یک شاخص در طول روز، یک سیر ساعتگرد را می پیماید. به نظر می رسد دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد می گوییم، به عنوان جهت استاندارد حرکت عقربه های ساعت نیز همین باشد. در واقع، اگر تمدن های بشری سازنده تاریخ در نیمکره جنوبی بودند، به احتمال زیاد الان عقربه ها برعکس می چرخیدند.

10. چرا دزدان دریایی چشم بند می زدند؟

احتمالا تا الان فکر می کردید که این کار به خاطر این بوده است تا چشم آسیب دیده خود را بپوشانند، ولی این موضوع اشتباه است! دزدان دریایی از این چشم بند ها استفاده می کردند تا در تاریکی ببینند. 25 دقیقه زمان می برد تا چشم انسان بتواند از نور به تاریکی عادت کند؛ بنابراین هنگامی که دزدان دریایی نیاز داشتند تا به زیر عرشه کشتی، جایی که نور به شدت کم بود بروند، می توانستند به راحتی این چشم بند را بردارند و از این چشم برای دیدن در تاریکی استفاده کنند.

11. چرا مردمک چشم بز ها مستطیل شکل است؟

این حیوانات درست مثل اسب ها و اسب های آبی برای بقای خود نیاز به مردمک های مستطیل شکل دارند. با کمک این مردمک های عجیب مشتطیل شکل، بز ها می توانند اطراف خود را تا 280 درجه ببیند که به این حیوانات کمک می کند تا شکارچیان را به راحتی در اطراف خود ببینند.

12. چرا ما به خواب نیاز داریم؟

هنگامی که می خوابید، این عمل باعث می شود تا سیناپس ها در مغز شما بهینه شود، که به این معنی است که حافظه شما اطلاعاتی را که در طول روز جمع آوری کرده است را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت منتقل می کند. علاوه بر این بدن شما به این زمان استراحت نیاز دارد تا نیروی تازه بگیرد، بافت های ماهیچه ای را توسعه دهد و هورمون ها را سنتز کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1313

به "پاسخ به عجیب ترین سوالات جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به عجیب ترین سوالات جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید